Europa

Ukraińcy opuszczają Polskę! Więcej z nich wraca na Ukrainę niż z niej przyjeżdża

Od dwóch dni nastąpiła zmiana kierunku migracji i teraz Ukraińcy opuszczają Polskę, a nie do niej przybywają — wynika z danych opublikowanych przez Straż Graniczną. Jest to skutek coraz większej nadziei na wygranie wojny oraz poprawa sytuacji na północy kraju.

Rosjanie wycofali się z północnej Ukrainy. Jak donoszą dane wywiadów wielu państw, większość wojsk walczących jeszcze niedawno w północnej Ukrainie, jest obecnie w drodze na wschód tego kraju. To właśnie tak rozegrają się losy tej wojny. Uspokojenie się sytuacji w Kijowie oraz wiara w zwycięstwo sprawiły, że wielu Ukraińców decyduje o powrocie do kraju. O sytuacji informuje na swoim Twitterze ekonomista PIE Andrzej Kubisiak. Ekspert zauważa, że 16 kwietnia był drugim dniem z rzędu, kiedy saldo migracji było ujemne.

Drugi dzień z rzędu (od początku wojny) z większą liczbą wyjazdów z do (22 tys.) niż wjazdów z do  (19,2 tys.) Wczoraj saldo dziennych migracji to było -0,7 tys. a dziś już -2,8 tys. — zauważa ekspert.

Ukraińcy opuszczają Polskę

Od początku wojny do Polski przyjechało łącznie 2,8 mln Ukraińców. Wiele wskazuje na to, że kryzys imigracyjny związany z rosyjską inwazją na Ukrainę mamy już za sobą. Dane Straży Granicznej wskazują, że liczba wjazdów powróciła do poziomu sprzed wojny. Tymczasem wyjazdy zaczynają się intensyfikować. Skutkuje to zmniejszaniem się liczby Ukraińców w Polsce.

Zobacz też: Raport EWL: Co trzeci Ukrainiec planuje zostać w Polsce na dłużej

Raport specjalny z badania socjologicznego „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, dostarcza cenne informacje nt. planów uchodźców w Polsce. Z ankiet przeprowadzonych w ramach badania wynika, że zostać na dłużej w Polsce chce 30% uchodźców. Mimo że to jedynie 1/3 osób, to należy pamiętać, że w liczbach bezwzględnych może to oznaczać blisko milion osób. Polska jest najczęściej wybieranym przez Ukraińców krajem. Powodem jest bliskość kulturowa, geograficzna oraz językowa Ukrainy i Polski.

Wykres 1. Plany Ukraińskich uchodźców w Polsce

Ukraińcy opuszczają Polskę

Jedynie 12% zamierza pojechać do innego kraju niż Ukraina. Największa grupa, bo aż 58%, zamierza wrócić na Ukrainę. I wiele wskazuje na to, że wielki powrót Ukraińców do ojczyzny właśnie się zaczął.

Pomoc z UE dla uchodźców z Ukrainy to „kropla w morzu potrzeb”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker