Europa

Tego lata Szwajcaria uruchomi program pilotażowy sprzedaży konopi

Latem 2022 roku Szwajcaria uruchomi pierwszy program pilotażowy sprzedaży marihuany. Konopie będą dostępne do celów rekreacyjnych w Bazylei. W projekt zaangażowane są władze, Uniwersytet w Bazylei oraz Uniwersyteckie Kliniki Psychiatryczne.

Szwajcaria robi pierwszy krok w kierunku legalizacji marihuany

Szwajcarskie władze ds. zdrowia zatwierdziły pilotażowy program sprzedaży rekreacyjnej marihuany, robiąc pierwszy krok w kierunku depenalizacji konopi na terenie państwa. Według oficjalnych informacji latem ok. 400 osób będzie mogło kupować konopie w wybranych punktach na terenie Bazylei. Osoby stosujące ją do celów rekreacyjnych będą regularnie poddawane badaniom. Naukowcy zaangażowani w projekt będą monitorować stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz wpływ sposobu ich stosowania na działanie. Wyniki mają zostać opracowane i posłużą do dalszych prac legislacyjnych.

Zobacz także: Chiny zaimportowały 70 000 kg szwajcarskiego złota w styczniu

Pilotażowy program sprzedaży marihuany

Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego przyznał, że celem projektu jest zwiększenie zrozumienia alternatywnych form rekreacyjnych oraz uregulowanie kwestii konopi, pozwalając na ich sprzedaż w punktach aptecznych. Autorzy programu pilotażowego i zaangażowani naukowcy będą badać, jak konsumpcja zmienia się, gdy można ją legalnie kupić.

Według władz spożycie oraz handel konopiami rośnie, pomimo utrzymującego się zakazu. W Szwajcarii obecnie całkowicie zakazana jest sprzedaż marihuany, a czarny rynek rozwijał się w ostatnich latach, szczególnie w okresie pandemii. W maju podjęto decyzję o wdrożeniu programu pilotażowego, który będzie dostępny wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia. Projekt ma potrwać dwa lata. Wyniki mogą utorować drogę Szwajcarii do legalizacji konopi. Angaż w projekcie mogą otrzymać wyłącznie osoby regularnie stosujące marihuanę. Władze przekazały, że sprzedaż i dystrybucja suszu przez uczestników projektu pozostaną zakazane.

Zobacz także: Legalizacja marihuany w Tajlandii. Rząd pozwala na uprawę konopi w domu!

Pierwszym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który zalegalizował marihuanę była Malta, co nastąpiło w zeszłym roku. Obecnie również Niemcy oraz i Luksemburg dążą do depenalizacji marihuany. Legalizację próbowano wprowadzić we Włoszech, jednak na razie prace zostały wstrzymane (Więcej: Legalizacja marihuany we Włoszech – nadchodzi referendum w tej sprawie).

Depenalizacja marihuany zmniejsza nierówności rasowe [BADANIA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker