Europa

Tego lata Szwajcaria uruchomi program pilotażowy sprzedaży konopi

Latem 2022 roku Szwajcaria uruchomi pierwszy program pilotażowy sprzedaży marihuany. Konopie będą dostępne do celów rekreacyjnych w Bazylei. W projekt zaangażowane są władze, Uniwersytet w Bazylei oraz Uniwersyteckie Kliniki Psychiatryczne.

Szwajcaria robi pierwszy krok w kierunku legalizacji marihuany

Szwajcarskie władze ds. zdrowia zatwierdziły pilotażowy program sprzedaży rekreacyjnej marihuany, robiąc pierwszy krok w kierunku depenalizacji konopi na terenie państwa. Według oficjalnych informacji latem ok. 400 osób będzie mogło kupować konopie w wybranych punktach na terenie Bazylei. Osoby stosujące ją do celów rekreacyjnych będą regularnie poddawane badaniom. Naukowcy zaangażowani w projekt będą monitorować stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz wpływ sposobu ich stosowania na działanie. Wyniki mają zostać opracowane i posłużą do dalszych prac legislacyjnych.

Zobacz także: Chiny zaimportowały 70 000 kg szwajcarskiego złota w styczniu

Pilotażowy program sprzedaży marihuany

Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego przyznał, że celem projektu jest zwiększenie zrozumienia alternatywnych form rekreacyjnych oraz uregulowanie kwestii konopi, pozwalając na ich sprzedaż w punktach aptecznych. Autorzy programu pilotażowego i zaangażowani naukowcy będą badać, jak konsumpcja zmienia się, gdy można ją legalnie kupić.

Według władz spożycie oraz handel konopiami rośnie, pomimo utrzymującego się zakazu. W Szwajcarii obecnie całkowicie zakazana jest sprzedaż marihuany, a czarny rynek rozwijał się w ostatnich latach, szczególnie w okresie pandemii. W maju podjęto decyzję o wdrożeniu programu pilotażowego, który będzie dostępny wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia. Projekt ma potrwać dwa lata. Wyniki mogą utorować drogę Szwajcarii do legalizacji konopi. Angaż w projekcie mogą otrzymać wyłącznie osoby regularnie stosujące marihuanę. Władze przekazały, że sprzedaż i dystrybucja suszu przez uczestników projektu pozostaną zakazane.

Zobacz także: Legalizacja marihuany w Tajlandii. Rząd pozwala na uprawę konopi w domu!

Pierwszym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który zalegalizował marihuanę była Malta, co nastąpiło w zeszłym roku. Obecnie również Niemcy oraz i Luksemburg dążą do depenalizacji marihuany. Legalizację próbowano wprowadzić we Włoszech, jednak na razie prace zostały wstrzymane (Więcej: Legalizacja marihuany we Włoszech – nadchodzi referendum w tej sprawie).

Depenalizacja marihuany zmniejsza nierówności rasowe [BADANIA]

Polecane artykuły

Back to top button