GospodarkaPolska

Mikrofirmy w Polsce zaciągają coraz mniej kredytów inwestycyjnych

Jak wynika z miesięcznika opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), wartość kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw niefinansowych w naszym kraju cały czas rośnie. Jednakże dzieje się tak wyłącznie za sprawą dużych i średnich przedsiębiorstw. Otóż mikrofirmy w Polsce zaciągają coraz mniej kredytów inwestycyjnych już od zeszłorocznego października, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od kilku lat podwyższyła stopy procentowe. 

Wartość złotówkowych kredytów inwestycyjnych jeszcze rośnie

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wartość złotówkowych kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw niefinansowych cały czas rośnie. Dzieje się tak głównie za sprawą przedsiębiorstw średnich i dużych. Jak informują analitycy PIE, firmy te od początku zeszłego roku tak chętnie zaciągają pożyczki głównie ze względu na polepszające się wyniki finansowe. Jak możemy wyczytać w miesięczniku ich autorstwa:

Dane NBP wskazują, że wynik finansowy netto polskich przedsiębiorstw wzrósł w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. o około 70 proc.

Wartość złotówkowych kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw niefinansowych
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Miesięcznik Makroekonomiczny

Zobacz także: NBP znów silnie podwyższy stopy procentowe? Inflacja jest najwyższa od 1998 roku

Jednakże zdaniem ekonomistów PIE, niedługo obserwowany trend wzrostowy zostanie przerwany. Stanie się tak głównie, dlatego że obecnie nastroje wśród polskich przedsiębiorców nie należą do najlepszych. Wynika to z tego, iż obecnie ci zmagają się między innymi z rosnącymi cenami surowców oraz drożejącymi kredytami. 

Mikrofirmy w Polsce zaciągają coraz mniej kredytów inwestycyjnych

Co warto zaznaczyć, mikrofirmy w Polsce już od pierwszej podwyżki stóp procentowych, która miała miejsce w zeszłorocznym październiku, zaciągają coraz mniej kredytów. Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że wartość kredytów inwestycyjnych udzielonych jednoosobowym działalnościom gospodarczym (JDG) jedynie w pierwszym kwartale tego roku spadła aż o prawie 20 proc. Choć warto zaznaczyć, że mikrofirmy z jednej branży dalej chętnie zaciągają kolejne pożyczki. Jak możemy wyczytać w miesięczniku PIE:

Najsilniej spadła wartość kredytów w przemyśle i budownictwie – to prawdopodobnie efekt pogorszenia wyników finansowych na skutek rosnących kosztów materiałów. Rośnie natomiast akcja kredytowa w branży handlowej – popyt w kraju osłabia się w niewielkim stopniu.

wartość kredytów inwestycyjnych udzielonych JDG
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Miesięcznik Makroekonomiczny

Zobacz także: Polskie firmy zaczynają odczuwać skutki wojny. Prognozy też nie napawają optymizmem

Co więcej, wspomniana wartość nie tylko spada, ale jest również obecnie najniższa od 2017 roku. Ponadto analitycy PIE wskazują, że JDG będą nadal zaciągać coraz mniej pożyczek, gdyż stopy procentowe w naszym kraju najprawdopodobniej dalej będą rosnąć, doprowadzając przy tym do dalszego drożenia kredytów. Co warto zaznaczyć, tego typu działalności stanowią aż 70 proc. polskich firm! 

Płaca minimalna w Polsce jest wyższa niż w USA i Czechach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker