ChinyGospodarka

Ceny aluminium spadły do poziomu obserwowanego w grudniu. Skąd ta zmiana?

Ceny aluminium spadły do poziomu sprzed kilku miesięcy. Na sytuację na rynku metali silnie oddziałuje sytuacja wewnątrz Chin. Ceny aluminium spadają, notowania są zależne m.in. od blokady chińskich miast. 

Dlaczego ceny aluminium spadają?

Aktualnie ceny aluminium obniżyły się do poziomu obserwowanego pod koniec ubiegłego roku. Sytuacja na rynku aluminium zależy od Chin nie tylko ze względu na częściowe wstrzymanie produkcji w ostatnich tygodniach. Należy pamiętać, że największym graczem na rynku pozostaje Aluminum Corporation of China, największy producent tlenku glinu na świecie. Szacuje się, że w 2018 r. wyprodukował 17 mln ton aluminium. Na cenę surowców wpływa również konflikt na Ukrainie. Jednym z dostawców aluminium do Chin jest rosyjski Rusal. Ceny dynamicznie rosły od listopada, osiągając szczyt w marcu tego roku.

Wykres 1. Ceny aluminium w okresie od listopada 2021 r. do marca 2022 r. 

Index Mundi

Zobacz także: Australia ogranicza eksport aluminium do Rosji, chcąc uderzyć w przemysł zbrojeniowy

Rynek aluminium podatny na zmiany w chińskim przemyśle

W marcu ceny osiągały rekordy, jednak kilka tygodni później uległy znacznemu obniżeniu. Według danych w marcu tego roku zaimportowały 39 400 t aluminium pierwotnego, co jest wzrostem o 115% m/m i spadkiem o 55,1% r/r. Eksport wyniósł 42 300 mln t, co oznacza wzrost o 60% m/m. Eksport netto utrzymywany był przez Chiny na poziomie 2826 mln ton, co oznacza spadek o 64,8% m/m.

Aktualnie kontrakty terminowe spadły poniżej ceny 2800 USD za tonę. Według wiadomości gospodarczych z Chin działalność produkcyjna zmniejszyła się drugi miesiąc z rzędu z uwagi na przedłużające się lockdowny. W opinii ekspertów całkiem realną perspektywą może wkrótce okazać się recesja w wybranych regionach i branżach (Więcej: Ekonomiści ostrzegają Pekin. Możliwa recesja w niektórych sektorach i regionach).

Wykres 2. Ceny aluminium na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy. 

Trading Economics

Zobacz także: Fuzja Antwerpii i Zeebrugge stworzy największy port eksportowy w Europie

Według prognoz produkcja krajowa w drugim kwartale będzie większa niż przed rokiem, jednakże eksport aluminium pierwotnego będzie mniejszy ze względu na ograniczenia taryfami eksportowymi.

Oczekuje się, że ceny mogą ulec odbiciu po wznowieniu produkcji na szeroką skalę. Ceny metalu mogą być de facto zależne od sytuacji w Szanghaju, jednego z głównych ośrodków przemysłowych objętych ograniczeniami wirusowymi. W perspektywie długoterminowej opublikowanej przez Bank Światowy kluczowe surowce (aluminium, miedź, pszenica, węgiel i ropa) będą drożeć na przestrzeni kilku najbliższych lat. Wzrost cen wskutek wojny w Ukrainie ma mieć charaktery trwały, szczególnie w przypadku węgla.

Cena aluminium bije rekordy, a nikiel dalej szybko drożeje

Polecane artykuły

Back to top button