Azja i Oceania

Indonezja chce ożywić przemysł niklowy. W tle umowa z Teslą

O Indonezji jest głośno w ostatnich tygodniach głównie z powodu decyzji dotyczącej zakazu eksportu oleju palmowego. Postanowienie naraziło na wahania międzynarodową branżę spożywczą, która jest pod dużą presją z uwagi na wojnę w Ukrainie. Indonezja w przeszłości zakazała także eksportu rudy niklu, z uwagi na plan rozwoju przemysłu przetwórczego. 

Indonezja chce stać się nowym graczem na rynku surowców, ma pomóc w tym nikiel

Obecnie nikiel jest jednym z najbardziej pożądanych pierwiastków. Według ekspertów jego notowania będą dynamicznie rosły w najbliższych latach, głównie z uwagi na rosnący sektor samochodów elektrycznych.

W obliczu bardzo dobrych prognoz dla niklu, Indonezja stara się ożywić przemysł wydobywczy. Przeprowadzono już pierwsze rozmowy z Teslą. Negocjacje dotyczą dostaw niklu do akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Obecnie przedstawiciele korporacji motoryzacyjnej wizytują centrum produkcji niklu na wyspie Sulawesi. Już wcześniej podpisano wielomiliardowe umowy na dostawę niklu z korporacjami z Korei Południowej oraz Chin. Indonezja chce rozszerzyć ofertę również na rynek amerykański.

Zobacz także: Indonezja wprowadza zakaz eksportu oleju palmowego. Odpowiada ona za połowę globalnego eksportu

Gospodarcze ambicje Indonezji

Indonezja jest największą gospodarką Azji Południowo-Wschodniej, jednak jej ambicje sięgają daleko poza dominację regionalną. Państwo chce nie tylko dostarczać nikiel, ale w planach jest utworzenie i nadzorowanie całego łańcucha dostaw. W najbliższych latach ma być realizowany plan odejścia od eksportu surowców, aby zamiast tego skupić się na rozwoju przemysłu przetwórczego. Indonezja chce przekształcać surowy nikiel w produkty wyższej klasy, takie jak baterie litowe do samochodów elektrycznych. Pomimo znacznego eksportu, sektor minerałów i węgla przyczynił się tylko do 5% PKB Indonezji w 2019 roku. Aby stymulować rozwój, podjęto decyzję o próbie rozwoju przemysłu i rozwoju przemysłu przetwórczego. Aby tego dokonać, w 2020 r. zakazano eksportu rudy niklu.

Zobacz także: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Oprócz niklu Indonezja ma znaczne złoża cyny, kobaltu i boksytu, które również mają podlegać zakazowi eksportu. Indonezyjskie rezerwy niklu są jednymi z największych na świecie. W 2021 r. wyprodukowano ok. miliona ton metrycznych. Obecnie najprężniej działającą kopalnią jest kopalnia odkrywkowa Sorowako, która w 2020 r. wyprodukowała 71,6 tys. ton niklu.

Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla. Czy Polska też powinna?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker