Azja i Oceania

Indonezja chce ożywić przemysł niklowy. W tle umowa z Teslą

O Indonezji jest głośno w ostatnich tygodniach głównie z powodu decyzji dotyczącej zakazu eksportu oleju palmowego. Postanowienie naraziło na wahania międzynarodową branżę spożywczą, która jest pod dużą presją z uwagi na wojnę w Ukrainie. Indonezja w przeszłości zakazała także eksportu rudy niklu, z uwagi na plan rozwoju przemysłu przetwórczego. 

Indonezja chce stać się nowym graczem na rynku surowców, ma pomóc w tym nikiel

Obecnie nikiel jest jednym z najbardziej pożądanych pierwiastków. Według ekspertów jego notowania będą dynamicznie rosły w najbliższych latach, głównie z uwagi na rosnący sektor samochodów elektrycznych.

W obliczu bardzo dobrych prognoz dla niklu, Indonezja stara się ożywić przemysł wydobywczy. Przeprowadzono już pierwsze rozmowy z Teslą. Negocjacje dotyczą dostaw niklu do akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Obecnie przedstawiciele korporacji motoryzacyjnej wizytują centrum produkcji niklu na wyspie Sulawesi. Już wcześniej podpisano wielomiliardowe umowy na dostawę niklu z korporacjami z Korei Południowej oraz Chin. Indonezja chce rozszerzyć ofertę również na rynek amerykański.

Zobacz także: Indonezja wprowadza zakaz eksportu oleju palmowego. Odpowiada ona za połowę globalnego eksportu

Gospodarcze ambicje Indonezji

Indonezja jest największą gospodarką Azji Południowo-Wschodniej, jednak jej ambicje sięgają daleko poza dominację regionalną. Państwo chce nie tylko dostarczać nikiel, ale w planach jest utworzenie i nadzorowanie całego łańcucha dostaw. W najbliższych latach ma być realizowany plan odejścia od eksportu surowców, aby zamiast tego skupić się na rozwoju przemysłu przetwórczego. Indonezja chce przekształcać surowy nikiel w produkty wyższej klasy, takie jak baterie litowe do samochodów elektrycznych. Pomimo znacznego eksportu, sektor minerałów i węgla przyczynił się tylko do 5% PKB Indonezji w 2019 roku. Aby stymulować rozwój, podjęto decyzję o próbie rozwoju przemysłu i rozwoju przemysłu przetwórczego. Aby tego dokonać, w 2020 r. zakazano eksportu rudy niklu.

Zobacz także: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Oprócz niklu Indonezja ma znaczne złoża cyny, kobaltu i boksytu, które również mają podlegać zakazowi eksportu. Indonezyjskie rezerwy niklu są jednymi z największych na świecie. W 2021 r. wyprodukowano ok. miliona ton metrycznych. Obecnie najprężniej działającą kopalnią jest kopalnia odkrywkowa Sorowako, która w 2020 r. wyprodukowała 71,6 tys. ton niklu.

Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla. Czy Polska też powinna?

Polecane artykuły

Back to top button