EuropaGospodarka

Niemiecki minister finansów: kraje UE powinny zredukować zadłużenie

Niemiecki minister finansów, Christian Lindner w wywiadzie udzielonym dla dziennika Financial Times, podkreślił, że państwa Unii Europejskiej powinny zacząć redukować dług publiczny i naprawiać finanse publiczne. Jego zdaniem kraje członkowskie powinny wziąć przykład z Niemiec, które już podejmują odpowiednie działania, mające na celu zmniejszyć stosunek długu publicznego do PKB. 

Pakt stabilności i wzrostu budzi obecnie wiele kontrowersji

W 1997 roku w Amsterdamie ówczesne państwa członkowskie Unii Europejskiej uchwaliły pakt stabilności i wzrostu. Ten ustanowił, iż roczny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a stosunek długu publicznego do PKB nie powinien osiągnąć poziomu większego od 60 proc. Jednakże obecnie zarówno wielu ekonomistów, jak i europejskich polityków wysuwa wobec tego paktu wiele obiekcji i wskazuje na potrzebne reformy. 

Zobacz także: Motoryzacja w Polsce w ostatnich latach rośnie, w Niemczech spada

Zdaniem wielu ekspertów wskaźnik, przyjęty do oceniania wielkości zadłużenia danego państwa, realnie nic nie mówi o kondycji finansów publicznych. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie wśród państw z najwyższym stosunkiem długu publicznego do PKB w 2021 roku, mamy zarówno potęgi gospodarcze takie jak Japonia, Francja czy Belgia, jak i państwa relatywnie biedne jak choćby Sudan czy Erytrea. Z kolei według niektórych krajów członkowskich dług zaciągnięty na potrzeby strategicznych inwestycji, czyli na przykład na obronność albo łagodzenie zmian klimatycznych, powinien być traktowany preferencyjnie. 

Dług publiczny na świecie
Źródło: Visual Capitalist, Visualizing the State of Global Debt, by Country

Jednakże, mimo tych głosów sprzeciwu, paktu nadal nie zreformowano. Choć w czasie pandemii jego obowiązywanie zostało tymczasowo zawieszone przez Komisję Europejską, która uznała, że wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych środków. KE chciała przywrócić jego obowiązywanie już na początku 2023 roku, ale uznała, że ze względu na rosyjską inwazję, ten pozostanie zawieszony przez kolejny rok. 

Zobacz także: Rekordowe braki kadrowe w branży transportowej. Niemcy chcą szkolić 17-latków

Niemiecki minister finansów: kraje UE powinny zredukować zadłużenie

Jednakże zdaniem niemieckiego ministra finansów to, że aktualnie nie trzeba przestrzegać zasad ustalonych w Amsterdamie, bynajmniej nie oznacza, że państwa powinny dalej prowadzić luźną politykę fiskalną. Jak stwierdził w wywiadzie udzielonym dziennikowi Financial Times:

Fakt, że państwa członkowskie mają teraz możliwość odejścia od Paktu Stabilności i Wzrostu, nie oznacza, że powinny to robić.

Zdaniem Christiana Lindnera kraje UE powinny wziąć sobie za przykład Niemcy, które już w tym roku wdrożą odpowiednie działania, mające na celu zredukować wielkość długu publicznego. Do tego jego zdaniem państwa członkowskie muszą przestać interweniować w funkcjonowanie rynku, aby europejskie gospodarki ponownie zaczęły się rozwijać. Dokładnie stwierdził on, iż:

Jeśli przyjrzeć się danym, widać, że musimy skończyć z ekspansywną polityką fiskalną i interwencjami w gospodarkę rynkową za pomocą dużych programów wydatków publicznych. Musimy zmniejszyć nasze deficyty budżetowe i wysyłać sygnały od strony podaży, aby zwiększyć wzrost gospodarczy.

Nastroje konsumenckie Niemców najgorsze w historii prowadzenia badań

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker