Azja i Oceania

Japońskie firmy zaczną publikować dane dotyczące różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn

Luka płacowa w Japonii od lat utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Niezwykle mało kobiet kształci się na kierunkach medycznych czy prawniczych. Rząd będzie wymagał od firm, aby publikowały dane dotyczące luk płacowych, co ma zmniejszyć różnice w wynagrodzeniach. 

Luka płacowa w Japonii – rząd chce przeciwdziałać nierównościom

Władze Tokio planują wprowadzić przepisy dotyczące publikacji zarobków kobiet i mężczyzn. Przedsiębiorstwa zostaną zobligowane do publikacji danych obejmujących wysokość luki płacowej, co ma ograniczyć nierówności na rynku pracy.  Japonia została sklasyfikowana na trzeciej pozycji pod względem wielkości luki płacowej w państwach OECD. Według Hisashiego Yamady, wiceprzewodniczącego Japan Research Institute:

Stworzenie środowiska, w którym kobiety będą mogły się rozwijać, zaowocuje społeczeństwem, w którym wszyscy ludzie będą mogli korzystać ze swoich talentów, niezależnie od wieku czy narodowości.

Średnia miesięczna płaca kobiet pracujących na pełny etat wyniosła 251 800 jenów (2 190 USD) w 2020 roku, w porównaniu z 338 800 jenów w przypadku mężczyzn. Według szacunków kobiety w Japonii musiałyby pracować o dodatkowe 112 dni, aby dorównać zarobkom mężczyzn w 2018 roku, w porównaniu z zaledwie 17 w Norwegii.

Zobacz także: Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Na świecie prowadzi Togo, w Europie – Białoruś

Japonia chce walczyć z nierównościami. Jaki będzie skutek?

Zasady obejmą 18 tys. firm, które zatrudniają powyżej 300 osób. Sytuacja na rynku pracy w Japonii naznaczona jest przez znaczą lukę w zarobkach kobiet i mężczyzn. Mediana wypłat kobiet jest w Japonii o 22,5% niższa od wynagrodzeń mężczyzn. W latach 1990-2014 stosunek wynagrodzeń kobiet i mężczyzn zmniejszył się z 59,7% do 72,2%.

Interesujące dane dotyczą sektora opieki zdrowotnej. Tylko 21% lekarzy w Japonii to kobiety, tym samym jest to najniższy odsetek ze wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Zobacz także: Japonia skutecznie przetestowała autonomiczny kontenerowiec

Luka płacowa w Japonii jest największa pośród państw G7. Od ponad 25 lat istnieją zjawiska „szklanego sufitu” i „lepkiej podłogi”. Coraz częściej powraca temat międzypłciowej segregacji zawodowej. Ścieżki kariery zawodowej kobiet a mężczyzn są bardzo rozbieżne, pojawia się mnóstwo barier, które uniemożliwiają kobietom wybór preferowanej drogi. Kobiety pozostają mniejszością w lukratywnych zawodach. Jeśli zmiany mają nastąpić, konieczne jest wdrożenie rozwiązań na szczeblu instytucjonalnym oraz kulturowym.

Inkluzywność rynku pracy w Japonii może pozwolić na wiele zmian gospodarczych. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, w USA wejście kobiet i Afroamerykanów na rynek pracy obejmujący zawody, które wcześniej były niedostępne, spowodowało wzrost PKB na osobę w latach 1960-2010 o 20-40%. Zdaniem wielu Japończyków teoretycznie kobiety powinny mieć równy dostęp do prestiżowych zawodów. Jednak rzeczywistość  wygląda nieco bardziej ponuro, rozwijając karierę zawodową kobiety mają bardzo ograniczone możliwości.

Japonia podwaja budżet obronny. Co z wizerunkiem kraju pacyfistycznego?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker