Azja i Oceania

Japonia podwaja budżet obronny. Co z wizerunkiem kraju pacyfistycznego?

Japonia chce zwiększyć swój budżet obronny, aby wynosił 2% PKB (111 mld USD). Zdaniem obserwatorów zagranicznych jest to sprzeczne z art. 9, który kreuje Japonię jako kraj pacyfistyczny. 

Japonia – coraz większy budżet obronny

Liberalno-demokratyczny rząd Japonii swoją decyzję motywuje zagrożeniem geopolitycznym wynikającym z ataku Rosji na Ukrainę. To również odzwierciedlenie presji ze strony Chin oraz Korei Północnej. W Azji istnieje wiele punktów zapalnych, przede wszystkim sporne terytoria w postaci niewielkich wysepek. W ciągu kilkunastu miesięcy to właśnie tam intensyfikują się ćwiczenia zbrojne zarówno strony chińskiej, jak i japońskiej. Decyzja Tokio o zwiększeniu budżetu na obronność to także wynik presji ze strony Stanów Zjednoczonych. Zwiększenie budżetu militarnego miałoby poprawić zdolność do kontrataku w razie zagrożenia w regionie Azji i Pacyfiku.

Premier Japonii, Fumio Kishida postrzega siebie jako liberała, jednak jego ostatnie decyzje dotyczące polityki zagranicznej stawiają go w rzędzie z konserwatystami. Obecnie polityk skłania się w stronę zacieśniania relacji z USA, co może skutkować większym angażowaniem Japonii w konflikty. Poprzez sukcesywne zwiększanie budżetu na obronność Japonia wysyła sprzeczne sygnały. Według Konstytucji Japonia jest krajem pacyfistycznym, i takim chciałaby pozostać, biorąc pod uwagę poglądy znacznej części społeczeństwa. Niemniej jednak coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności rewizji artykułu 9, który brzmi następująco:

Naród japoński, dążąc szczerze do międzynarodowego pokoju opartego na sprawiedliwości i porządku, wyrzeka się na zawsze wojny jako suwerennego prawa narodu, jak również użycia lub groźby użycia siły jako środka rozwiązywania sporów międzynarodowych.

Dla osiągnięcia celu określonego w poprzednim ustępie nie będą nigdy utrzymywane siły zbrojne lądowe, morskie i powietrzne ani inne środki mogące służyć wojnie. Nie uznaje się prawa państwa do prowadzenia wojny.

 

– KONSTYTUCJA JAPONII z 3 listopada 1946 roku

Zobacz także: Rekordowo wysoki budżet Japonii, wzrosły wydatki na obronność

Japonia jako kraj pacyfistyczny

Zwiększenie wydatków na obronność w przypadku Japonii zmienia jej pozycję i podważa artykuł 9 Konstytucji. Państwo przechodziło demilitaryzację i nawet pokojowa konstytucja zmieniała się wraz z upływem czasu, oznaczając zwrot w relacjach na arenie międzynarodowej. Ostatni wzrost wydatków na obronę interpretowany jest jako silny bodziec wpływający na rozwój przemysły zbrojeniowego, który zyskał na znaczeniu po ataku Rosji (Zobacz także: Polskie spółki militarne przyciągają inwestorów! Króluje Lubawa).

Pomimo słynnego art. 9 Konstytucji Japonii, jej działania począwszy od 2015 roku, bardziej przypominają zbrojące się mocarstwo, aniżeli pacyfistyczny kraj. Obecnie Japonia aktywnie wspiera działania zbrojne w Ukrainie, nie tylko poprzez pomoc humanitarną, ale również cenne materiały logistyczne. Tokio jednoznacznie opowiedziało się po stronie Zachodu, nakładając embargo na eksport technologii do Rosji (Więcej: Ważna decyzja. Japonia zakazuje eksportu technologii do Rosji!). Zdaniem niektórych politologów tak bliskie relacje Japonii z USA mogą sprawiać, że niedługo Japonia sama będzie angażować się w konflikty międzynarodowe, a tym samym bezpowrotnie utraci swój status kraju pacyfistycznego.

Zobacz także: Japonia skutecznie przetestowała autonomiczny kontenerowiec

Obecnie Japonia ma trzecią, pod względem wielkości, gospodarkę, dziewiątą największą gospodarkę wojskową i znaczący wpływ na instytucje międzynarodowe, takich jak ONZ i MFW. Działania Tokio w obliczu zagrożenia regionalnego ze strony Chin i presji ze strony USA na zwiększanie wydatków na obronność są  zrozumiałe. Jako jedna z największych gospodarek na świecie Japonia nie może pozwolić na atak destabilizujący jej globalną pozycję. Niektórzy obawiają się jednak, że odejście od słynnego art. 9 może sprawiać, że Tokio będzie sukcesywnie wracać do swojej kolonialnej przeszłości, a to jeszcze bardziej nasili napięcia w regionie. W Azji wystarczy niewielki impuls, który zostanie opacznie zinterpretowany przez inne państwo, co stanie się powodem do ataku. Japończycy pozostają dumni z pokojowego nastawienia swojego państwa i wielu z nich sprzeciwia się rewizji art. 9. Z dużą dozą prawdopodobieństwa społeczeństwo nie poparłoby współuczestnictwa w międzynarodowych konfliktach na wzór USA. Jednak to Amerykanie „napisali” Japonii niegdyś konstytucję i to oni teraz ją zmieniają.

Pokojowa Dywidenda – nobliści apelują o ograniczenie wydatków na zbrojenia

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker