RPP podjęła decyzję! Dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych za nami

Podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej po raz kolejny zadecydowano o podwyżce stóp procentowych. RPP reaguje na wysoką inflację, która według wstępnych szacunków GUS w maju wyniosła 13,9%.
NBP podnosi stopy procentowe z 5,25% do 6%
RPP ustanowiła główną stawkę na poziomie 6%. Tym samym oprocentowanie jest najwyższe od 2008 roku, a więc od kryzysu światowego po upadku Lehman Brothers w USA.
Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc. do poziomu:
1) stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej,
2) stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej,
3) stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej,
4) stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej,
5) stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej.
RPP reaguje na wysoką inflację. Według ostatnich odczytów w maju wyniosła prawie 14% r/r (Więcej: Inflacja w maju wyniosła 13,9%! Czy sprawdziły się prognozy analityków?). Podczas konferencji po majowym posiedzeniu RPP prezes NBP, Adam Glapiński sugerował, że cykl zostanie przerwany dopiero wtedy, gdy inflacja zacznie maleć, a zmiana trendu będzie trwała.
Zobacz także: Kiedy świat wróci do normalności? Scenariusze poziomu inflacji i stóp procentowych
Decyzja RPP zgodna z oczekiwaniami ekonomistów
Na poprzednich trzech posiedzeniach (marcowym, kwietniowym i majowym) RPP podnosiła stopy w innym rytmie, niż prognozowano. Jednak czerwcowa podwyżka nie była zaskoczeniem dla ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej zareagowała tak, jak przewidziano to w wielu prognozach rynkowych.
Podnoszenie stóp procentowych ma na celu zmniejszenie inflacji poprzez wystudzenie popytu. Tym samym wyższe stopy wpływają na mniejsze zainteresowanie kredytami czy zwiększenie oprocentowania depozytów.
To już dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku minionego roku. Po najnowszej podwyżce Polska jest państwem z najwyższą stopą procentową w regionie. Jednak jak wskazuje Rp.pl, może to być przejściowe, ponieważ prawdopodobnie na podobny ruch zdecydują się również Czechy i Węgry.
Zobacz także: Unijni armatorzy mają problem z brakiem jasności co do sankcji
Osobami, które mogą się cieszyć z decyzji RPP, są posiadacze obligacji skarbowych uzależnionych od stóp procentowych, m.in. obligacji ROR.