Polska

RPP podjęła decyzję! Dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych za nami

Podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej po raz kolejny zadecydowano o podwyżce stóp procentowych. RPP reaguje na wysoką inflację, która według wstępnych szacunków GUS w maju wyniosła 13,9%. 

NBP podnosi stopy procentowe z 5,25% do 6%

RPP ustanowiła główną stawkę na poziomie 6%. Tym samym oprocentowanie jest najwyższe od 2008 roku, a więc od kryzysu światowego po upadku Lehman Brothers w USA.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc. do poziomu:

1) stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej,

2) stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej,

3) stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej,

4) stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej,

5) stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej.

RPP reaguje na wysoką inflację. Według ostatnich odczytów w maju wyniosła prawie 14% r/r (Więcej: Inflacja w maju wyniosła 13,9%! Czy sprawdziły się prognozy analityków?). Podczas konferencji po majowym posiedzeniu RPP prezes NBP, Adam Glapiński sugerował, że cykl zostanie przerwany dopiero wtedy, gdy inflacja zacznie maleć, a zmiana trendu będzie trwała.

Zobacz także: Kiedy świat wróci do normalności? Scenariusze poziomu inflacji i stóp procentowych

Decyzja RPP zgodna z oczekiwaniami ekonomistów

Na poprzednich trzech posiedzeniach (marcowym, kwietniowym i majowym) RPP podnosiła stopy w innym rytmie, niż prognozowano. Jednak czerwcowa podwyżka nie była zaskoczeniem dla ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej zareagowała tak, jak przewidziano to w wielu prognozach rynkowych.

Podnoszenie stóp procentowych ma na celu zmniejszenie inflacji poprzez wystudzenie popytu. Tym samym wyższe stopy wpływają na mniejsze zainteresowanie kredytami czy zwiększenie oprocentowania depozytów.

To już dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku minionego roku. Po najnowszej podwyżce Polska jest państwem z najwyższą stopą procentową w regionie. Jednak jak wskazuje Rp.pl, może to być przejściowe, ponieważ prawdopodobnie na podobny ruch zdecydują się również Czechy i Węgry.

Zobacz także: Unijni armatorzy mają problem z brakiem jasności co do sankcji

Osobami, które mogą się cieszyć z decyzji RPP, są posiadacze obligacji skarbowych uzależnionych od stóp procentowych, m.in. obligacji ROR.

Rośnie ryzyko stagflacji na świecie. Czym obecna sytuacja różni się od stagflacji z lat 70. XX wieku?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker