Polska

Inflacja w maju wyniosła 13,9%! Czy sprawdziły się prognozy analityków?

Przed ogłoszeniem wyników pojawiały się prognozy, że inflacja miałaby wynieść 14% r/r. Były one szeroko komentowane, jednak według oficjalnych odczytów publikowanych przez GUS były minimalnie zawyżone. Maj minął pod znakiem wyższych cen żywności, a inflacja wzrosła w skali miesiąca o 1,7%. 

Inflacja – maj pod znakiem wyższych cen

Inflacja w maju wyniosła 13,9%. Obecnie inflacja przybiera rekordowe wartości, które w Polsce nie były obserwowane od co najmniej dwóch dekad. Warto przypomnieć, że w kwietniu ceny wzrosły o 12,4% r/r. Jednak wzrosły również realne wynagrodzenia, co było zasługą szybkiego minimalnego wzrostu płac w naszym kraju. Jak poinformował GUS:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9% (wskaźnik cen 113,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,7% (wskaźnik cen 101,7).

GUS

Aktualnie w Polsce obserwuje się również rekordowo niskie bezrobocie, które w niektórych regionach kraju prawie nie istnieje (Więcej: Bezrobocie w Polsce spadło. Tak niskiego bezrobocia nie było od czasów komunizmu).

Zobacz także: Nie ma czegoś takiego jak realna inflacja. Właściwą liczy GUS

Prognozy analityków okazały się częściowo trafne

Według analityków PKO Banku Polskiego inflacja wzrośnie ze względu na wzrost cen żywności, głównie w odniesieniu do obaw o jej dostępność ze względu na wojnę oraz niesprzyjające warunki pogodowe.

Analitycy Pekao przewidywali skok do 14% r/r. Inflacja bazowa miała według nich osiągnąć pułap do 8,2% r/r. Według nich kluczem miałyby być ceny żywności (+3,5% m/m).

Natomiast analitycy MBanku oczekiwali, że inflacja w Polsce przyspieszy z poziomu 12,4% r/r do 13,3% r/r. Według nich również duże znaczenie miałyby mieć ceny żywności, a szczególnie miesięczne spadki cen (% m/m) warzyw i owoców. Analitycy przyznali, że w danych nie ma niczego, co sugerowałoby dalsze przyspieszenie miesięcznych wzrostów inflacji bazowej. Obstawiano +0,7% m/m, co przełożyłoby się na dynamikę roczną rzędu 8,2%.

Zobacz także: Amazon podnosi opłaty dla sprzedawców o „koszty paliwa i inflacji”

Polska dalej zmaga się z reperkusjami wojny w Ukrainie. Duże znaczenie dla odczytów makroekonomicznych mają wysokie ceny surowców energetycznych oraz utrzymujące się wysokie ceny paliw, których szczyt ma nastąpić w wakacje (Więcej: Ceny paliw w wakacje osiągną szczyt. Kiedy można oczekiwać spadku?).

Inflacja ma wyhamowywać w drugiej połowie roku ze względu na schłodzenie popytu konsumpcyjnego oraz wysoką bazę w pierwszej połowie roku (Więcej: GUS: konsumpcja w kwietniu wyższa od prognoz! Co czeka nas w drugiej połowie roku?).

Gdzie inflacja w 2022 roku będzie najwyższa? Nowe prognozy MFW

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker