GospodarkaUSA

Recesja w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w przyszłym roku!

Amerykański holding zajmujący się świadczeniem usług finansowych, Wells Fargo obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla USA. Co więcej, zdaniem analityków z tej organizacji w państwie tym w przyszłym roku realny PKB się skurczy. Otóż według nich recesja w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w drugim kwartale 2023 roku, będzie trwała dwa kwartały i łącznie realny PKB USA spadnie o ok. 1,4 proc. Co interesujące, przewidywania sformułowane przez Wells Fargo są relatywnie pesymistyczne na tle prognoz innych instytucji finansowych, ale bardzo optymistyczne w porównaniu z tym, co sądzi o sytuacji gospodarczej w USA tamtejsze społeczeństwa. 

Recesja w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w drugim kwartale 2022 roku

System Rezerwy Federalnej (Fed) w tym tygodniu znacznie podniósł stopy procentowej. Ta główna została podwyższona aż o 75 punktów bazowych. Co warto zaznaczyć, ostatni raz tak mocno została ona podwyższona w tym państwie 28 lat temu. To właśnie głównie ta decyzja Fedu wpłynęła na to, że instytut badawczy Wells Fargo postanowił obniżyć prognozowany wzrost gospodarczy dla amerykańskiej gospodarki. 

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, aktualnie oczekują oni, iż wzrost PKB w najbliższych kwartałach będzie spowalniał. Do tego przewidują oni, że w drugim kwartale dojdzie do wybuchu recesji w Stanach Zjednoczonych, która będzie trwała dwa kwartały. W czasie jej trwania realny PKB USA spadnie łącznie o ok. 1,4 proc.

Realny PKB Stanów Zjednoczonych
Źródło: Adam Tooze, Twitter

Zobacz także: Prognozy dla Chin 2022. Analitycy przewidują wolniejszy wzrost niż w USA

Analitycy z Wells Fargo na tle innych instytucji finansowych są pesymistami

Co interesujące, aktualnie żadna inna, amerykańska instytucja finansowana nie formułuje aż tak pesymistycznych prognoz. Co prawda nie wykluczają one, iż może dojść do recesji w Stanach Zjednoczonych, ale oceniają, że prawdopodobieństwo, iż dojdzie do takiego zdarzenia jest poniżej 50 proc. Choćby zdaniem ekonomistów Bank of America, którzy również uaktualnili swoje prognozy po znacznej podwyżce stóp procentowych, prawdopodobieństwo, iż dojdzie do wybuchu recesji w 2023 roku wynosi 40 proc. 

Z kolei zdaniem analityków Goldman Sachs, ryzyko, iż amerykański PKB będzie kurczyć się w tym roku przez przynajmniej dwa kwartały wynosi 15 proc., a w 2023 roku 35 proc. Ekonomiści pracujący w Morgan Stanley zaś wskazują, że prawdopodobieństwo tego, iż dojdzie w tym roku do recesji wynosi 25 proc. Jednakże oba te szacunki zostały przeprowadzone przed znaczną podwyżką stóp procentowych, która miała miejsce w tym tygodniu. 

Zobacz także: Chiny dominują przemysł baterii jonowo-litowych. USA i Europa z niewielkim udziałem w rynku

Amerykańskie społeczeństwo sądzi, że gospodarka USA już pogrążyła się w recesji

Z drugiej strony, prognozy Wells Fargo na tle tego, co uważa amerykańskie społeczeństwo o obecnej sytuacji gospodarczej zdają się bardzo optymistyczne! Otóż z indeksu optymizmu gospodarczego IBD/TIPP, który został opublikowany w piątek, wynika, iż w czerwcu 53 proc. Amerykanów sądziło, że amerykańska gospodarka już weszła w recesję. Z kolei 25 proc. stwierdziło, iż nie jest tego pewne i zaledwie 20 proc. uważało, że do niej nie doszło. Do tego zaledwie co 5 Amerykanin sądził, że sytuacja gospodarcza zmierza ku lepszemu. Ostatni raz odsetek ten był tak niski w styczniu 2021 roku. 

Ponadto Amerykanie sądzą, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie radzi sobie dobrze z gospodarką. Jedynie 45 proc. ankietowanych wyborców Demokratów stwierdziło, że aktualnie radzi sobie z nią dobrze, gdy jeszcze rok temu odsetek ten wynosił 80 proc. Jeśli zaś chodzi o zwolenników Republikanów to wśród nich jedynie co piąty sądził, że Joe Biden dobrze radzi sobie z gospodarką. Z kolei wśród tych, którzy w ostatnich wyborach głosowali na kandydatów niezależnych odsetek ten wyniósł 40 proc. 

Supremacja dolara na rynku światowym, czyli jak USA zrealizowały swoje cele geoekonomiczne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker