Polska

Rynek korepetycji rośnie do niebotycznych rozmiarów. Rodzice wydają średnio 293 zł miesięcznie

W trakcie pandemii rynek korepetycji znacząco się rozrósł. Coraz więcej rodziców poszukuje wsparcia edukacyjnego dla swoich dzieci, szczególnie w kontekście zaległości i niskiej jakości lekcji prowadzonych zdalnie. Wokół dodatkowych lekcji pojawiają się kontrowersje, przeważnie związane z cenami usług. 

293 zł miesięcznie – tyle średnio przeznacza polski rodzic na korepetycje

Co czwarty uczeń w Polsce pobiera odpłatne korepetycje. Szacowane miesięczne wydatki na ten cel wynoszą ok. 293 zł. Powodem wzrostu zainteresowania korepetycjami są głównie zaległości, które powstały w trakcie pandemii. Poprzez nową, dla wielu placówek, formę nauki zdalnej trudno było się dostosować do nowych warunków nauczania, co niejednokrotnie skutkowało gorszymi wynikami na egzaminach.

Badania przeprowadzone przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wskazują na trudną sytuację polskich uczniów w warunkach nauczania zdalnego oraz rozwoju rynku korepetycji. Dwóch na trzech rodziców, którzy kupowali dodatkowe lekcje swoim dzieciom (przedział wiekowy od 1 klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej), przyznaje, że płaciło więcej, niż przed pandemią. 35% badanych rodziców wydawało na korepetycje między 101 a 200 zł. Dla połowy ankietowanych miesięczny koszt korepetycji przekraczał 200 zł.

Zobacz także: Edukacja zdalna uderza najmocniej w najbiedniejszych uczniów. Dlaczego? [BADANIE]

Oczywiście grupą uczniów, którzy najczęściej korzystają ze wsparcia korepetytorów, są maturzyści. Jednak coraz więcej uczniów również w szkole podstawowej regularnie uczęszcza na korepetycje, szczególnie w kontekście egzaminu ósmoklasisty.

Zobacz także: USA: Licealiści uczą się jeździć ciężarówkami, gdyż brakuje kierowców

Rynek korepetycji: Polski maturzyści w zależności od miejsca zamieszkania

Według danych OKE na 2022 rok maturę zdało 78,2% tegorocznych absolwentów szkół średnich. Najlepiej maturzyści poradzili sobie z językiem polskim (zdało go 95% uczniów).

Jak wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyniki egzaminu maturalnego mogą stanowić istotny wskaźnik poziomu jakości edukacji. Pomimo że trudno porównywać wyniki z kolejnych lat, ze względu na różny poziom trudności (szczególnie przedmiotów rozszerzonych), dobrym punktem odniesienia jest analiza wyników w zależności od regionu.

Ekonomiści PIE wskazują:

Agregacja danych powiatowych z całej Polski obrazuje różnice między miastami o liczbie ludności powyżej 90 tys. oraz mniejszymi miejscowościami. Choć dysproporcja w skali kraju nie jest bardzo duża, to jednak w poziomie zdawalności wynosi ona 7 pkt. proc., w średnich wynikach z matematyki rozszerzonej jest to 7 pkt. proc., a w egzaminie z języka polskiego (również rozszerzonego) są to tylko 4 pkt. proc.

Dysproporcje w zdawalności dotyczą przede wszystkim województw ze sporymi ośrodkami miejskimi, gdzie zdawalność jest największa. Na rynku korepetycji rośnie popyt na naukę języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego. Rodzice szukają dla swoich dzieci również dodatkowych zajęć z matematyki. Na poziomie szkoły średniej popularnością cieszą się przedmioty ścisłe, przede wszystkim chemia i fizyka.

Wartość polskiego rynku korepetycji

Zaledwie kilka lat temu polski rynek korepetycji szacowano na 4 mld zł. Według szacunków na rok szkolny 2020/2021 jego wartość mogła osiągnąć nawet 7,5 mld zł. Rośnie zapotrzebowanie na korepetycje z przedmiotów, które nie są nauczane w szkole, co dotyczy zazwyczaj nowych języków, np. chińskiego, za które rodzice są w stanie zapłacić odpowiednio więcej. Za „zwykłe” przedmioty ceny każdego roku idą w górę. Ceny za godzinę lub godzinę lekcyjną (45 min) są zróżnicowane w zależności od miasta. Oczywiście najwyższe sumy pojawiają się w kontekście miast takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Tam za godzinę należy zapłacić nawet 100 czy 150 zł za godzinę. Rodzice jednak stanowczo deklarują, że są w stanie zapłacić więcej, jeśli są przekonani o wysokim poziomie świadczonych usług.

Rynek korepetycji jest kontrowersyjnym tematem w polskiej przestrzeni publicznej. Jego wzrost utożsamiany jest z niską jakością edukacji w szkołach. Co więcej, część osób świadczących usługi nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej. Po pandemii coraz popularniejszą formą są zdalne korepetycje. O ile kiedyś ceniono kontakt bezpośredni, aktualnie na znaczeniu zyskuje zdalna forma przeprowadzania lekcji online. Rodzice wskazują jednak, że znalezienie dobrej osoby jest bardzo trudne, na rynku obok profesjonalnych korepetytorów funkcjonują również osoby, które poprzez udzielanie korepetycji próbują wesprzeć domowy budżet.

Bogaci Polacy coraz częściej wybierają prywatne szkoły dla swoich dzieci

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker