Europa

Ile pracują Polacy? Ekonomiści PIE sprawdzili

Czy Polacy faktycznie należą do najbardziej zapracowanych w Europie? Jak wypadamy na tle innych? Ile pracują Polacy w ciągu tygodnia? Na te pytania odpowiedź postanowili znaleźć ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W najnowszym Tygodniku Ekonomicznym PIE eksperci przyjrzeli się danym dotyczącym czasu, jaki mieszkańcy danych państw spędzają w pracy. Ile pracują Polscy w ciągu tygodnia?

Polacy wśród najbardziej pracowitych. Ile pracują Polacy w ciągu tygodnia pracy?

Jak zauważają ekonomiści PIE, szereg danych międzynarodowych wskazuje, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego średni tygodniowy czas pracy przypadający na osoby pracujące na cały etat wynosi w Polsce 39,8 godzin tygodniowo. Z kolei średni tygodniowy czas pracy przypadający na osoby pracujące na część etatu wynosi 21,9 godzin. To rezultat, który sprawia, że plasujemy się w ścisłej europejskiej czołówce.

Zobacz też: Ilu Polaków nie pracuje i nie szuka pracy? Jak wypadamy na tle Europy?

Patrząc na czas pracy na pełnym etacie, więcej od nas pracują jedynie Rumuni. W czołówce znajdują się także takie państwa jak Słowenia, Bułgaria, Grecja, Łotwa i Litwa. Czesi uplasowali się w środku stawki. Najmniej pracują mieszkańcy Belgii, Finlandii i Holandii. Unijna średnia dla pracy na pełen etat wynosi 38,4 godziny tygodniowo. Pod względem niepełnego wymiaru pracy, prowadzą Szwedzi. To także kraj o relatywnie wysokim udziale zatrudnionych w niepełnym wymiarze. Unijna średnia dla pracujących na część etatu wynosi 21,8 godzin tygodniowo. To o 0,1 godziny mniej niż w Polsce.

Liczba godzin spędzanych na pracy przez pracowników zatrudnionych na
PIE

Warto jednak pamiętać, że przedstawione dane obrazują liczbę godzin przepracowanych w odniesieniu do pracowników fizycznie obecnych w pracy. Statystyki nie uwzględniają np. przerw w pracy, które przysługują nam w związku z urlopami i dniami ustawowo wolnymi. Przy uwzględnieniu przerw w pracy wynikających z urlopów i dni ustawowo wolnych, rzeczywista liczba godzin przepracowana przez przeciętnego pracownika w typowym tygodniu pracy okazuje się mniejsza.

Ile pracują Polacy? Po uwzględnieniu dni wolnych czas pracy w Polsce spada

Jak wyglądają dane dotyczące czasu pracy po uwzględnieniu urlopów i ustawowo wolnych dni? Przeciętna liczba dni faktycznie przepracowanych w ciągu tygodnia przez pracowników zatrudnionych na etat wynosi w Polsce 4,42 dnia. Jak ekonomiści PIE to obliczyli?

Wynika to z pomniejszenia całkowitej rocznej liczby dni roboczych (255 w ciągu roku) poprzez uwzględnienie 11 dni ustawowo wolnych od pracy oraz dni urlopu wypoczynkowego przysługującego zatrudnionym pracownikom — komentują autorzy Tygodnika PIE.

Jak dużo czasów spędzamy na urlopie? Przeciętna liczba dni urlopu wypoczynkowego w przeliczeniu na zatrudnionego pracownika wynosi w Polsce 25. To dokładnie tyle, ile wynosi unijna średnia. Mniejsza średnia liczba dni wolnych od pracy przysługuje pracownikom w: Austrii, Niemczech (24), Estonii, Hiszpanii, Łotwie, Portugalii (23), Danii, Litwie (22) i Belgii (20). Z kolei więcej na urlopie spędzają mieszkańcy Bułgarii, Słowacji, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Malty (26), na Cyprze i Węgrzech (27), Luksemburgu (28), Słowenii (29) i we Francji (32).

Przeciętna liczba dni spędzanych w pracy w typowym tygodniu – po

PIE

Jak wypadamy na tle UE? Taki wynik (4,42 dnia pracy w tygodniu) sprawia, że Polska znajduje się w środku stawki. W większości państw Unii Europejskiej przeciętna liczba dni przepracowanych w tygodniu oscyluje między 4,35 a 4,54. Mieścimy się więc akurat. Do przypadków skrajnych należą z jednej strony Francja, w której przeciętna liczba dni pracy w tygodniu wynosi 4,23, a z drugiej strony Grecja, Chorwacja, Holandia i Irlandia, w których liczba ta waha się od 4,83 do 4,9 dnia. Wynik Polski oznacza, że w przeliczeniu na godziny pracy w ciągu tygodnia Polak zatrudniony na umowę o pracę na cały etat pracuje 35,4 godzin tygodniowo, nie zaś 39,8 godzin.

Polacy jedną z najkrócej pracujących nacji w UE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker