Polska

RPP zadecydowała! Co ze stopami procentowymi w październiku?

RPP podjęła decyzję. Stopy procentowe nie zostały podniesione, tym samym październik 2022 to punkt zwrotny dla wielu kredytobiorców. 

Zdecydowana decyzja RPP – stopy procentowe październik 2022

Kolejne posiedzenie RPP było nazywane „sądnym”. Kredytobiorcy obawiali się kolejnej podwyżki stóp, zgodnie z konsensusem rynkowym. 

Rada Polityki Pieniężnej podjęła jednak decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na wrześniowym poziomie. Tym samym stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75%. Większość ekonomistów oraz analityków zakładała jednak kolejną podwyżkę. Warto przypomnieć, że cykl podwyżek rozpoczął się w październiku minionego roku. Od tamtego momentu stopy procentowe zostały podniesione 11. razy.

Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie:

1 ). stopa referencyjna 6,75% (w skali rocznej),

2 ). stopa lombardowa 7,25% (w skali rocznej),

3 ). stopa depozytowa 6,25% (w skali rocznej),

4 ). stopa redyskonta weksli 6,80% (w skali rocznej),

5 ). stopa dyskontowa weksli 6,85% (w skali rocznej).

Zobacz także: Zalecenia ONZ. NIE podnosić już stóp procentowych i NIE stosować środków oszczędnościowych

Co dalej ze stopami procentowymi?

W październiku większość ekonomistów obstawiała podwyżkę o 0,25 pkt proc.

We wrześniu Adam Glapiński przyznał, że w przyszłym roku może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych, w zależności od poziomu inflacji. Najważniejsza jednak będzie konferencja prasowa po ogłoszeniu decyzji dotyczącej stóp procentowych.

Zobacz także: Rosja wyrzucona z ICAO za kradzież zagranicznych samolotów!

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce we wrześniu osiągnęła poziom 17,2% r/r. Tym samym to najwyższy poziom od 1997 roku. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,6%. Drożeje głównie energia. Płacimy za nią 44,2% więcej. Podwyżki dotykają również kierowców, w porównaniu do 2021 roku płacimy o 18,3% więcej za paliwo. To właśnie ten wzrost sprawił, że większość ekonomistów zakładała podwyżkę. RPP postanowiła wybrać jednak inną drogę. Stabilizacja stóp procentowych nie oznacza, że RPP oficjalnie zakończyła cykl podwyżek. Może to oznaczać chwilową przerwę. Kluczowa wydaje się presja inflacyjna. Przed kolejnym posiedzeniem członkowie Rady Polityki Pieniężnej będą dysponowali projekcją inflacyjną autorstwa analityków banku centralnego. Wówczas podjęte zostaną kolejne decyzje.

Kredyty powiązane z wysokością stóp procentowych nie wzrosną.

Inflacja w Polsce nie odpuszcza i wynosi już 17,2%! Zbliżamy się do „dwudziestki”?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker