EnergetykaEuropa

W Danii cena energii elektrycznej wzrosła aż o 62 proc., a w Polsce spadła o 3 proc.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat za sprawą znacznego podrożenia gazu, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wystrzeliły

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat za sprawą znacznego podrożenia gazu, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wystrzeliły. W pierwszej połowie 2022 roku po uwzględnieniu podatków oraz publicznych opłat były one średnio wyższe rok do roku aż o 15 proc. Choć warto zaznaczyć, iż nie we wszystkich państwach zaobserwowano wzrost rachunków za prąd. Gospodarstwa domowe w na przykład Niderlandach, Polsce oraz na Węgrzech w pierwszej połowie 2022 roku średnio za energię elektryczną płaciły mniej, niż rok temu. 

Ceny gazu w Europie drastycznie wzrosły! W Estonii aż o 154 proc.

Rosja w tym roku nie tylko rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ale również wypowiedziała Europie energetyczną wojnę. Putin postanowił wykorzystać to, że wiele europejskich krajów postanowiło zwiększyć udział energetyki gazowej w swoim miksie energetycznie i drastycznie zmniejszył dostawy błękitnego paliwa na Zachód. Doprowadziło to do tego, że surowiec ten drastycznie podrażał praktycznie w całej Unii Europejskiej. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w pierwszej połowie 2022 roku gospodarstwa domowe w aż 23 z 24 państw członkowskich UE musiały za niego zapłacić więcej niż rok temu. Przy czym największe wzrosty zanotowano w Estonii, Bułgarii oraz na Litwie. Błękitne paliwo średnio w tych krajach było droższe kolejno aż o 154, 108 oraz 110 proc. rok do roku! 

Wzrost cen gazu w Europie
Źródło: Eurostat, „Electricity and gas prices in the first half of 2022”

Zobacz także: Ceny gazu najniższe od czerwca. Czy znów poszybują w górę?

Jedynym państwem w Europie, w którym nie gaz nie tylko nie podrażał dla konsumentów, ale jeszcze potaniał są Węgry. W kraju tym w pierwszej połowie bieżącego roku gospodarstwa domowe średnio zapłaciły za błękitne paliwo 0,5 proc. mniej niż rok temu. Co więcej, ogólnie cena gazu w tym kraju była najniższa w europie. Wyniosła ona zaledwie 2,9 euro za 100 kilowatogodzin. Jeżeli zaś chodzi o przyczynę tego stanu rzeczy to nią jest niemal tylko i wyłącznie polityka prowadzona przez tamtejszy rząd. Otóż w 2013 roku Viktor Orbán ustanowił limity cenowe dla gospodarstw domowych określające ile maksymalnie mogą one zapłacić między innymi za energię elektryczną oraz gaz.

Gospodarstwa domowe w UE zmagają się ze znacznym wzrostem rachunków za prąd

Ze względu na to, że ceny energii w Europie były i nadal w dużej mierze są powiązane z cenami gazu, gdy wzrosły te drugie to podobnie stało się z tymi pierwszymi. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w pierwszej połowie zeszłego roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE po uwzględnieniu podatków oraz publicznych opłat wynosiła 22 euro za 100 kWh. Z kolei w pierwszej połowie 2022 roku konsument musiał już przeciętnie za tyle energii zapłacić 25,3 euro. Oznacza to, że w ciągu zaledwie jednego roku rachunki za prąd wzrosły w UE aż o 15 proc. Przy czym ich portfele mieszkańców kontynentów jeszcze mocniej odczułyby skutki rosyjskiej inwazji, gdyby nie działania rządów. 

Wzrost cen energii w UE
Źródło: Eurostat, „Electricity and gas prices in the first half of 2022”

Zobacz także: Wiedeń zmniejszy ogrzewanie w metrze przez kryzys energetyczny

Otóż państwa członkowskie nie pozostały obojętne na zaobserwowany wzrost cen i postanowiły interweniować. Wiele z nich tymczasowo obniżyło podatki oraz publiczne daniny nałożone na surowce energetyczne i energię elektryczną. W taki oto sposób ich udział w rachunkach za prąd gospodarstw domowych w UE spadł z 39 proc. do 24 proc. w ciągu zaledwie jednego roku, czyli prawie o 40 proc. Z kolei w wypadku gazu wspomniany udział spadł z 36 do 27 proc. 

Ceny energii w Europie: gdzie są najwyższe, a gdzie najniższe?

Co warto zaznaczyć, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, co do zasady ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły, ale w niektórych krajach znacznie bardziej niż w innych. Szczególnie mocno rosyjską inwazję odczuły Czechy, Łotwa oraz Dania. W państwach tych w drugiej połowie tego roku ceny energii wyrażone w walutach krajowych były wyższe kolejno o 62, 59 oraz 57 proc. Przy czym w Danii nie tylko wzrost cen energii był największy w całej EU, ale również same średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Wyniosły one w pierwszej połowie tego roku aż 45,6 euro za 100 kWh. Z kolei na drugim miejscu uplasowała się Belgia z wynikiem 33,8 euro, a na trzecim Niemcy, gdzie osiągnęły one poziom 32,8 euro.

Ceny energii w Europie: gdzie są najwyższe, a gdzie najniższe?
Źródło: Eurostat, „Electricity and gas prices in the first half of 2022”

Zobacz także: Wirtualna elektrownia jako innowacyjne narzędzie w zarządzaniu energią

Do tego, warto zaznaczyć, iż w niektórych państwach w Europie, mimo działań Putina, ceny energii spadły. Szczególnie efektowny spadek zaobserwowano w Niderlandach. W kraju tym cena energia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadła aż o 54 proc. rok do roku. Dzięki temu w kraju tym w pierwszej połowie bieżącego roku ogólnie energia elektryczna była najtańsza i kosztowała konsumentów średnio jedynie 5,9 euro za 100 kilowatogodzin. Spadki zanotowano również w Słowacji, Polsce, Portugalii oraz na Węgrzech, choć nie były one już tak spektakularne. Wyniosłe one 16, 3, 1, 1 proc. rok do roku. Przy czym w państwie rządzonym przez Orbána spadek cen energii wynikał z tego samego powodu, co w wypadku błękitnego paliwa, czyli z wprowadzonych przez państwo regulacji. Z kolei w pozostałej czwórce, jak informuje Eurostat, gospodarstwa domowe mogły się cieszyć tańszym prądem głównie dzięki rządowym subsydiom. 

Energooszczędny sprzęt lekarstwem na kryzys energetyczny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker