USA

W USA optymistycznie. PKB w III kwartale wzrósł o 2,9% w ujęciu rocznym

Najnowsze dane gospodarcze są nieco powyżej oczekiwań analityków

Gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się w szybszym tempie, niż przypuszczano. PKB USA wzrósł w trzecim kwartale o 2,9%, konsensus zakładał 2,7%. 

PKB USA powyżej oczekiwań ekonomistów

Stany Zjednoczone opublikowały dane dotyczące kondycji gospodarki. Poddano rewizji wzrost gospodarczy z ostatniego kwartału do 2,9%. Według informacji rządowych wzrostowi sprzyjał przede wszystkim wzrost eksportu. Odnotowano również wyższe wydatki konsumpcyjne.

Nawet pomimo wysokiej inflacji dane traktowane są za Oceanem raczej optymistycznie. Gospodarka rozwijała się w tempie 2,9% rocznie od lipca do września. Co należy odnotować, wzrost nastąpił po dwóch kwartałach spadku w porównaniu z wcześniejszymi spadkami. Ten spadek budził obawy o możliwość wystąpienia recesji w pierwszej połowie roku, nawet pomimo silnego rynku pracy (Więcej: Rynek pracy w USA nie chce osłabnąć, więc Fed osłabi go siłą). Jednak odczyt ten nie oznacza końca obaw związanych z możliwą recesją w przyszłym roku.

Zobacz także: Chevron Corporation może wznowić produkcję w Wenezueli. Ropa popłynie do USA!

W wyniku korekt w górę wzrostu PKB konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła aktualnie o 1,7% (w porównaniu z 1,3% poprzednio), natomiast inwestycje przedsiębiorstw o 5,1% (w porównaniu ze wstępnymi szacunkami na poziomie 3,7%).

Biuro Analiz Ekonomicznych USA (Bureau of Economic Analysis)

Rubeela Farooqi, główna ekonomistka USA w High Frequency Economics skomentowała dane:

Pomimo wyższych kosztów i cen kredytów, wydatki gospodarstw domowych – siła napędowa gospodarki – wydają się utrzymywać, co jest pozytywną zmianą w perspektywie krótkoterminowej.

Zobacz także: Największy związek kolejowy w USA grozi masowym strajkiem

W USA obecnie krajowy sektor produkcyjny widocznie zwalnia, nawet pomimo rozluźnienia łańcuchów dostaw. Od początku pandemii rekordowe zatory w amerykańskich portach negatywnie odbiły się na imporcie i eksporcie.

W wypowiedzi dla CNN powiedział Christopher Rupkey, główny ekonomista firmy badawczej Fwdbonds.

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w większości doprowadziły sektor mieszkaniowy do recesji, podczas której reszta gospodarki nadal działa dość płynnie. Wydatki konsumentów i inwestycje biznesowe w sprzęt wyglądają dobrze, mimo że Rezerwa Federalna podniosła w tym roku stopy procentowe o 3,75 punktu procentowego” – powiedział. „Jeśli Fed próbuje spowolnić gospodarkę, hamując, to znaczy, że nie zrobił jeszcze wystarczająco dużo

Jednak do końca roku wciąż pozostaje miesiąc, jakże ważny z perspektywy całego handlu, zarówno detalistów, jak i e-commerce (Więcej: Amazon planuje masowe zwolnienia. Utrudnią logistykę i handel? oraz Masowe zwolnienia w Walmart. Firma stawia na robotykę i automatykę). Przełom listopada i grudnia to najgorętszy okres w roku również w logistyce. Tak naprawdę te dane w perspektywie porównawczej do poprzednich lat pokażą, jak rzeczywiście wygląda gospodarka w oczach zwykłych obywateli. Inflacja zagraża rekordowemu okresowi zakupów świątecznych. Według analityków konsumenci wydadzą w tym roku znacznie mniej w sklepach, przygotowując się na Boże Narodzenie.

Bank Rezerwy Federalnej w Filadelfii przeprowadził badanie, z którego wynika, że gospodarka odnotuje wzrost na poziomie 1% w okresie od października do grudnia. Tak więc może to oznaczać początek poważniejszych problemów i słabsze wejście w nowy rok.

Rynek pozytywnie zareagował natomiast na ostatnie umowy handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Tajpej. W związku z trendem na skracanie łańcuchów dostaw i zabezpieczanie krytycznych gałęzi przemysłu, w Stanach Zjednoczonych produkowane będą najnowocześniejsze podzespoły (Więcej: Tajwańczycy chcą produkować najnowocześniejsze chipy w USA oraz Biden podpisał ustawę Chips and Science Act! Koniec z niedoborem chipów?).

Koniec prognoz dotyczących recesji?

Zrewidowane dane nie oznaczają jednak, że zażegnano obawy związane z możliwością pojawienia się recesji w amerykańskiej gospodarce. Powszechnie oczekuje się, że może ona wystąpić w 2023 roku jako efekt dążenia Rezerwy Federalnej do poskromienia inflacji.

Obecnie jednym z największych hamulców gospodarczych odnotowanych w Stanach Zjednoczonych jest spadek wydatków na budowę domów. Wynika to z podwyższonych stóp procentowych. Amerykański raport o PKB wykazał, że inwestycje zorientowane na budownictwo mieszkaniowe zmniejszyły ogólny wzrost o 1,4 pkt proc. Oznacza to, że gospodarka rozwijałaby się w bardzo silnym tempie 4,3% w ujęciu rocznym, gdyby wydatki na budowę domów pozostały na tym samym poziomie.

Idea straconej szansy. Stany Zjednoczone zmarnowały potencjał minionej dekady

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker