USA

Burmistrz Los Angeles wprowadza stan wyjątkowy! Powodem pogłębiający się kryzys bezdomności

Kryzys pogłębia się z miesiąca na miesiąc, a bezdomni rozkładają swoje obozowiska na ulicach i w parkach

Kryzys bezdomności w Los Angeles staje się coraz poważniejszym problemem. Obecnie na ulicach miasta, w tym w prowizorycznych obozowiskach znajduje się ponad 40 tys. osób. Nowa burmistrz planuje szereg działań, które pozwolą zapanować nad sytuacją w mieście. 

Kryzys bezdomności w Los Angeles 

Burmistrz Los Angeles ogłosiła stan wyjątkowy. W mieście drastycznie wzrasta liczba bezdomnych, którzy tworzą prowizoryczne schronienia w miejscach publicznych. Aktualnie bezdomność dotyka kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi w rzekomo bogatym mieście.

Karen Bass, ogłaszając stan wyjątkowy, zaznaczyła, że to choroba społeczna, która dotyka ponad 40 000 osób w Los Angeles. W całym hrabstwie problem ten dotyczy już niemal 70 tys. osób. Zapewniła również, że zostaną podjęte środki mające na celu niesienie pomocy ludziom oraz minimalizację tego zjawiska. Bass, pierwsza kobieta-burmistrz Los Angeles i była kongresmenka, zapowiedziała zmianę w sposobie, w jaki miasto radzi sobie z falą bezdomności zalewającą ulice. Dotychczas kryzys jedynie się pogłębiał, pomimo rosnących wydatków na cele społeczne. Kobieta objęła stanowiska burmistrza, wygrywając w wyborach z Rickiem Caruso, deweloperem, który reprezentuje Republikanów. Bass wygrała głównie ze względu na obietnicę stworzenia koalicji, która umożliwi wspólne podjęcie działań, mających na celu zmniejszenie skali kryzysu. W pierwszym roku zamierza umieścić 17 000 bezdomnych w mieszkaniach. Jako swój cel na najbliższe miesiące przedstawiła także likwidację ulicznych obozowisk. Zmierzy się również z głęboko zakorzenionymi problemami miejskimi, takimi jak ogólny brak mieszkań, rozpadające się ulice i jedne z najgorszych korków w kraju. Osoby bezdomne, u których zdiagnozowano uzależnienie lub choroby psychiczne, otrzymają pomoc od miasta. Na początku tego roku Karen Bass zabezpieczyła, jako przedstawiciel Izby, miliony na finansowanie programów oferujących długoterminowe schronienia dla bezdomnych, rozwój programów szkoleń zawodowych oraz programów rozwoju kariery.

Jeszcze w marcu polityk mówiła:

Te inwestycje mające na celu zwalczanie bezdomności, poprawę bezpieczeństwa społeczności i pomoc rodzinom w rosnących kosztach życia w naszym okręgu kongresowym nadchodzą w kluczowym momencie. Teraz, gdy mamy te nowe fundusze przydzielone na szczeblu federalnym, musimy zapewnić, że dotrą one do naszych społeczności tak szybko, jak to możliwe.

Zobacz także: Koniec przedmieść? Nadchodzi rewolucja na amerykańskim rynku nieruchomości

Dlaczego w Los Angeles jest tylu bezdomnych?

Bezdomność w jednym z najbogatszych miast USA związana jest nie tylko z imigrantami, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych z krajów ościennych. Według analityków kryzys ten znajduje swoje uzasadnienie w wysokich kosztach utrzymania i stawkach podatkowych. Ogromny wzrost liczby osób pozbawionych domów w drugim co do wielkości mieście w kraju obserwuje się szczególnie od czasów pandemii. Wówczas problem zaczął narastać i zaczął być widoczny niemal we wszystkich częściach miasta.

Problem ten powiązany jest również ze wzrostem przypadków nadużywania substancji psychoaktywnych,  w tym opioidów. W przypadku lekarstw opartych na opioidach, w ciągu ostatnich dwóch dekad powiązano z nimi śmierć blisko 500 tys. ludzi, dynamiczny wzrost nastąpił szczególnie w ostatnich latach. Opioidy można kupić nie tylko w aptekach. Coraz częściej dodawane są również do substancji sprzedawanych na ulicach.

Zobacz także: Kongres USA zablokował ogólnokrajowy strajk kolejarzy

Po objęciu urzędu Bass poinformowała, że nie zaakceptuje kryzysu bezdomności i zamierza z nim aktywnie walczyć poprzez podejmowanie konkretnych działań:

Moim zadaniem jest skierowanie Los Angeles w nowym kierunku dzięki pilnemu i strategicznemu podejściu do rozwiązania jednego z problemów naszego miasta. najtrudniejsze wyzwanie.

W najbliższych dniach nowa burmistrz Miasta Aniołów ma podpisać szereg dokumentów pozwalających na podjęcie aktywnych działań ograniczających liczbę bezdomnych. Polityk zapowiedziała „agresywne podejście” do zapewniania tymczasowych mieszkań poprzez wynajmowanie mieszkań i pokoi motelowych. Oprócz coraz większej liczby osób w kryzysie bezdomności, w Los Angeles wzrasta również wskaźnik przestępczości.

Jeden z najbogatszych regionów na świecie ma przed sobą trudny czas. Jeszcze w trakcie pandemii wprowadzono lokalne przepisy, takie jak moratorium na eksmisje czy pomoc federalną. Obecnie konieczne jest podjęcie natychmiastowych środków, aby zapobiec pogłębianiu się kryzysu, który powiązany jest m.in. ze wzrostem przestępczości.

Missouri likwiduje bezdomność ustawą. Zakazuje spania na publicznych terenach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker