ChinyEuropaGospodarkaPolska

Rosyjskie LNG coraz bardziej popularne w Europie

Rosyjskie LNG zdobyło popularność w państwach UE w 2022 roku. Czy wprowadzenie maksymalnych cen na surowiec pomoże ograniczyć import?

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że praktycznie wszystkie państwa Unii Europejskiej postanowiły nałożyć sankcję na agresora. Ich głównym celem jest ograniczenie importu do UE rosyjskich surowców energetycznych, których sprzedaż finansuje działania wojenne. Niestety długoletnie uzależnienie się Europy od dostaw z tego kierunku wywołało niechęć wobec zbyt radykalnych zmian. Państwa przed wprowadzeniem sankcji najpierw chcą zapełnić swoje magazyny, zwiększając tym samym wpływy do rosyjskiego budżetu. Dowodem jest to, że w 2022 roku rosyjskie LNG zyskało na popularności.

Rosyjskie LNG w państwach świata w ciągu ostatnich lat

Rosyjski gaz w dowolnej postaci wciąż nie jest przedmiotem sankcji. Unia Europejska dopiero w ostatnim miesiącu bieżącego roku doszła do porozumienia względem ustanowienia maksymalnego progu cenowego dla wschodniego gazu oraz niezbędnych zasad całego procesu zakupu surowca. Państwa ustaliły pułap na 180 euro/MWh.

Zobacz także: LNG to dobre, ale długoterminowe rozwiązanie. Jak Europa poradzi sobie bez rosyjskiego gazu? [ANALIZA]

Biorąc pod uwagę ogół importowanego LNG do państw Unii Europejskiej, w 2022 roku to pochodzące z Rosji odpowiadało aż za 16% dostaw. Teoretycznie w porównaniu do 2021 poziom ten zmalał z 21%. Wynika to jednak ze zwiększenia ogólnego wolumenu importu LNG do UE. Skupiając się na samym rosyjskim LNG, państwa unii importowały go o 29% więcej niż w 2021 roku. Dokładnie 17,3 mld m3.

Wielkość importu rosyjskiego LNG w latach 2021-2022

To jednak nie wszystko. Państwa członkowskie w tym roku były największym importerem rosyjskiego LNG, zakupiły aż 42% ogółu sprzedanego surowca. Poza naszym kontynentem również Japonia cechowała się wysokim poziomem importu, dokładniej zakupiła 21% dostępnego gazu, czyli 8,3 mld m3. W tym przypadku jednak nie doszło do wzrostu ilości, a utrzymania wolumeny z poprzedniego roku.

Kolejnym ważnym konsumentem surowca są Chiny. Ze względu na zapotrzebowanie oraz zachęcające promocje Państwo Środka zwiększyło swój import z Rosji o 27%. Przełożyło się to na 20% ogólnego importowanego wolumenu LNG Chin, czyli 7,9 mld m3. Według danych Gazpromu Chiny w 2022 roku miały importować jeszcze 15 mld m3 za pomocą gazociągów. Wynika z tego, że Państwo Środka importowało łącznie aż 22,9 mld m3 rosyjskiego gazu.

Rosyjskie dostawy gazu do państw Europy

Niestety mimo sporej wartości to wciąż aż 7-krotnie mniej niż ogólny wolumen importu wszystkich państw UE, który uplasował się na poziomie 155 mld m3. Z jednej strony pokazuje to, jak chętnie państwa europejskie wciąż zakupują gaz od Rosji mimo szerokiego potępienia jej działań. Z drugiej jednak wynika, że zamknięcie lub duże ograniczenie europejskiego rynku zbytu w znaczący sposób uderzy w rosyjski eksport, ponieważ w krótkim czasie nie będzie możliwe zbycie takich ilości surowca w Azji.

Zobacz także: Europejskie państwa pomagają sprzedawać rosyjską ropę

Warto zaznaczyć, że w 2022 roku jedynie dwa państwa, które dysponują terminalami LNG, nie sprowadzały gazu od Rosji. Była to Chorwacja oraz Polska. Najbardziej z importem rosyjskiego gazu kojarzą nam się Niemcy. Jednak w przypadku gazu skroplonego największymi konsumentami w UE są: Francja (6,8 mld m3/38% unijnego importu); Hiszpania (4,6 mld m3/26%); Holandia (2,7 mld m3/15%) oraz Belgia (2,5 mld m3/14%). To ona również najbardziej zwiększyła swój import tego surowca z Rosji, ponieważ aż o 95% względem poprzedniego roku.

Rosyjski gaz sprowadzany rurociągami i w postaci LNG do UE i Ukrainy w okresie styczeń 2021 r. – listopad 2022 r

Wielka Brytania natomiast w 2021 roku importowała 3,1 mld m3 rosyjskiego LNG, co stanowiło 22% importu tego surowca na wyspy. W tym roku Wielka Brytania zaczyna już odchodzić od rosyjskich dostaw. Ostatni transport LNG od Rosji Zjednoczone Królestwo odebrał w marcu i nie zapowiada się na jakąkolwiek kolejną dostawę. Przez to całość importu LNG z Rosji w 2022 roku wyniósł jedynie 2%.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, Moskwa w listopadzie tego roku do państw UE, Ukrainy i Mołdawii za pomocą gazociągów eksportowała aż o 86% mniej gazu niż rok temu. Z drugiej strony eksport LNG wzrósł aż o 59%. Możemy zauważyć, że następuje zmiana pod względem sposobu dostawy gazu zachodnim konsumentom. Za eksport LNG w Rosji jest odpowiedzialna inna spółka niż Gazprom, a mianowicie Novatek, który jest zwolniony z cła eksportowego. Rosyjskie LNG prawdopodobnie będzie wypierało dostawy za pomocą awaryjnych gazociągów.

Zobacz także: Kontenerowce LNG coraz popularniejsze. Kolejne zamówienie na rynku

Całą sytuację przemodelowania formy dostaw surowca PIE komentuje w następujący sposób:

Według danych rosyjskiego Ministerstwa Finansów, wzrosło znaczenie dochodów z podatku wydobywczego, które dla gazu w przeszłości było nieco niższe od dochodów z cła. W październiku i listopadzie 2022 r. podatek wydobywczy dostarczył 11 razy więcej dochodów z gazu niż cło eksportowe na ten towar. Przy utrzymaniu się tego trendu, taka sytuacja w przyszłości może doprowadzić do osłabienia pozycji Gazpromu na rosyjskim rynku gazu i wzmocnienia pozycji przedsiębiorstwa Novatek.

Japonia rozważa wysłanie rezerw LNG do Europy, jeśli kryzys na granicy zakłóci dostawy!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker