AmerykiGospodarka

Ze względu na znaczny wzrost cen rośnie przemyt jajek w USA

Od 1 października do 31 grudnia 2022 roku liczba konfiskat jaj i drobiu wzrosła o 108 proc. 

Ze względu na epidemię ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych o niewidzianej dotychczas skali, jajka znacznie podrażały w tym kraju. Przy czym, co warto zaznaczyć, w Meksyku do takiego wzrostu ich cen nie doszło, w wyniku czego przemyt jajek w USA zaczął szybko rosnąć. Jak poinformował amerykański Departament Rolnictwa, od 1 października do 31 grudnia 2022 roku liczba konfiskat jaj i drobiu wzrosła o 108 proc. 

Ptasia grypa rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w USA

Bardzo zakaźny oraz wysoce śmiertelny (w ciągu 48 godzin zabija od 90 do 100 proc. zarażonych kurcząt) szczep ptasiej grypy zaczął rozprzestrzeniać się w rekordowym tempie po Stanach Zjednoczonych. Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w 2022 roku do 28 grudnia styczność bezpośrednio z wirusem bądź osobnikiem nim zakażonym miało ok. 57,8 mln ptaków w tym głównie kury, indyki oraz kaczki. Dla porównania, w 2015 roku, kiedy skala epidemii ptasiej grypy osiągnęła rekordowy historycznie poziom, łącznie ok. 50,5 mln zwierząt miało styczność z wirusem. 

Zobacz także: W USA w sklepach racjonuje się … jajka. Ptasia grypa uderza w gospodarkę

Ceny jajek w Stanach Zjednoczonych biją rekordy!

Ze względu na tak wielką skalę tego zjawiska, bardzo szybko zaczęła spadać liczba jajek dostarczanych do sklepów. Z kolei popyt na nie ze względu na zbliżający się okres świąteczny znacznie wzrósł. Z tych też powodów, dobro to zaczęło bardzo szybko drożeć. W grudniu medianowa cena tuzina jaj w Stanach Zjednoczonych wynosiła ok. 1,93 dolarów. Z kolei już w grudniu trzeba było za ich karton zapłacić 4,25 dolarów. Choć warto zwrócić uwagę, iż wzrost cen w niektórych stanach był znacznie większy niż w innych.

Rekordzistą okazała się Kalifornia. W stanie tym ceny jaj sięgają nawet 7 dolarów za tuzin! Przy czym w tym wypadku problemem nie jest jedynie epidemia ptasiej grypy (miało tam zginąć aż 4 miliony samych kur), ale również prawa, które zaczęło obowiązywać na terenie tego stanu. W 2018 roku odbyło się referendum w Kalifornii odnośnie tego, czy mieszkańcy chcą, aby zakaz hodowli klatkowej oraz sprzedaży produktów pochodzących z takiej właśnie hodowli wszedł w życie w 2022 roku. Większość mieszkańców zagłosowała za wdrożeniem tego prawa, co sprawiło, że i tak ograniczona przez wirusa podaż jajek, została jeszcze bardziej uszczuplona. 

Zobacz także: Spór o GMO. Meksyk nie chce importować amerykańskiej kukurydzy modyfikowanej genetycznie

Ceny w Meksyku nadal są niskie, więc przemyt jajek w USA zaczął rosnąć

W Meksyku zaś aktualnie do wybuchu żadnej epidemii nie doszło, dzięki czemu w porównaniu ze swoimi sąsiadami, mieszkańcy tego kraju nadal mogą się cieszyć stosunkowo tanimi jajkami. Dla przykładu, jak donosi BBC News, w El Paso w Teksasie za tuzin jajek nierzadko trzeba zapłacić nawet 6 dolarów. Z kolei w meksykańskim mieście Ciudad Juarez, którego od tego amerykańskiego dzieli jedynie granica, spokojnie można je nabyć za ok. 3,4 dolarów. Przy czym, jak informuje redakcja, bywa i tak, iż różnica pomiędzy cenami jest jeszcze większa. W wypadku niektórych miejscowości Amerykanin, dzięki przekroczeniu granicy, jest w stanie zaoszczędzić nawet 5 dolarów na zakupie jednego kartonu jajek. 

Z tego powodu szybko zaczął rosnąć przemyt jajek w USA. Mieszkańcy tego kraju skuszeni możliwością łatwego zarobku bądź zaoszczędzenia pieniędzy zaczęli znacznie częściej przekraczać granicę w celu nielegalnego sprowadzenia wspomnianego dobra. Według danych opublikowanych przez amerykański Departament Rolnictwa zaledwie w ciągu dwóch miesięcy (od 1 października do 31 grudnia 2022 roku), liczba konfiskat jaj i drobiu na granicy wzrosła o 108 proc. Przy czym na to, że rośnie przemyt jajek w USA, wskazują również sami pracownicy służby celnej. Ostatnio na przykład Jennifer De La O, dyrektorka ds. operacji terenowych w amerykańskim Urzędzie Celnym i ds. Ochrony Granic w San Diego napisała na Twitterze, iż:

Biuro terenowe w San Diego zanotowało ostatnio wzrost liczby jaj przechwyconych na przejściach granicznych.

Zobacz także: Rynek logistyczny w Stanach Zjednoczonych. Ile jest magazynów w USA?

Przemyt jajek w USA dla wielu okazał się bardzo nieopłacalny

Co warto zaznaczyć, przemyt jajek w wypadku wielu Amerykanów najprawdopodobniej nie okazał się ani dobrą inwestycją, ani niezłym sposobem na zaoszczędzenie dolarów. Otóż nakrycie na tym procederze wiąże się nie tylko z konfiskatą przemycanych dóbr, ale również z relatywnie wysokimi karami finansowymi. Jak wynika z wypowiedzi, na które powołuje się BBC News, w wypadku nielegalnych przesyłek handlowych grzywna może osiągnąć nawet 10 tys. dolarów. Z kolei, w sytuacji, przemytu jajek przez osoby fizyczne należy liczyć się z karą wynoszącą ok. 300 dolarów.

Meksyk zaprzestał dotowania benzyny na północy kraju, gdyż Amerykanie doprowadzili tam do niedoborów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker