Polska

CBRE: polski rynek nieruchomości jednym z najatrakcyjniejszych w Europie

Inwestorzy z nadzieją patrzą na inwestycje w Europie

Według raportu specjalistycznego CBRE polski rynek nieruchomości jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Nawet pomimo trudnych warunków na rynku inwestorzy z nadzieją patrzą w przyszłość. 

Rynek nieruchomości pod presją – inwestorzy reagują jednak optymizmem

Według raportu firmy konsultingowej CBRE działającej w branży nieruchomości nawet pomimo trudnych warunków rynkowych ożywienie może nastąpić w połowie 2023 roku. Według kluczowych wniosków wynikających z opracowania dla europejskiego rynku, ponad połowa inwestorów spodziewa się, że aktywność kupna i sprzedaży wzrośnie lub pozostanie bez zmian, co może sygnalizować pewien stopień optymizmu. Zaobserwowano także, że Wielka Brytania wyprzedziła Niemcy pod względem oczekiwanych całkowitych zwrotów z nieruchomości. Dobre wyniki w minionym roku odnotowała także Europa Południowa.

Zdefiniowano również największą szansę, a jednocześnie zagrożenie dla europejskiego rynku nieruchomości. Tym mianem określono przeszacowanie aktywów. Aktualnie inwestorzy mogą być szczególnie zainteresowani nieruchomościami oportunistycznymi, zagrożonymi i generującymi wartość dodaną, z uwagi na chęć wykorzystania rabatów cenowych. Jak wskazano, nawet pomimo bardziej wymagającego krajobrazu inwestycyjnego wymogi ESG mają pozostać priorytetem. Badania rynkowe pokazują, że inwestorzy są w stanie zapłacić nawet o 20% więcej, jeśli spełnione są standardy ESG.

Zobacz także: Posiadanie własnego mieszkania pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny

Pomimo napięcia i nie najlepszych prognoz gospodarczych, zaskoczeniem może być fakt, że inwestorzy reagują optymizmem. Nawet połowa podmiotów biorących udział w badaniu przyznała, że aktywność zakupowa i sprzedażowa wzrośnie od 2022 roku lub pozostanie na względnie stałym poziomie.

Zobacz także: W Polsce powstanie nowy hub. Ośrodek będzie specjalizował się w rozwoju oprogramowania

Polski rynek nieruchomości jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie   

Według badania, wśród rynków, z których inwestorzy spodziewają się najwyższych zwrotów, piąte miejsce zajmuje Polska. Jeśli chodzi wyłącznie o miasta, Warszawa zajęła dziewiąte miejsce, wyprzedzając tym samym Sztokholm czy Pragę. Wyżej sklasyfikowano natomiast Paryż, Amsterdam, Berlin, Madryt, Lizbonę, Barcelonę oraz Kopenhagę.

Aktualnie najbardziej pożądanym kierunkiem inwestycyjnym jest Wielka Brytania, która w rankingu wyprzedziła Niemcy. Doceniono również sam Londyn, który znalazł się na szczycie miast, z którymi inwestorzy wiążą największe nadzieje. Oprócz Polski i Wielkiej Brytanii, inwestorzy w 2023 roku będą zwracać się ku Niemcom, Francji oraz Hiszpanii. Nasz kraj uplasował się wyżej niż Holandia, Szwajcaria czy Norwegia. Co ciekawe, poza pierwszą dziesiątką znalazły się Włochy.

CBRE

W kontekście Europy dużo mówi się obecnie o przejmowaniu strategicznych nieruchomości w Wielkiej Brytanii przez organizacje chińskie. Za pomocą spółek zależnych Chińczycy przejmują obiekty o szczególnym znaczeniu m.in. w branży logistycznej.

Duncan Smith, przewodniczący międzynarodowemu sojuszowi międzyparlamentarnemu ds. Chin, w wypowiedzi dla serwisu The Guardian przekazał:

Jeśli mogą tyle kupić, a wszystko to brzmi jak ważne części łańcucha dostaw, nasuwa się pytanie, dlaczego to robią. To sprawia, że musimy teraz przeprowadzić strategiczny audyt całkowitej kwoty chińskiego finansowania w kluczowych obszarach Wielkiej Brytanii, w tym uniwersytetów, technologii i łańcuchów dostaw. Jesteśmy zbyt otwarci na interesy chińskich firm.

Wyzwania na europejskim rynku nieruchomości 2023 – poszukiwanie równowagi w trudnych warunkach

Wśród wyzwań na 2023 rok wymieniono przede wszystkim niedopasowanie oczekiwań cenowych kupujących i sprzedających. Dużą rolę będą odgrywać również ostrzejsze warunki udzielania kredytów i obawy przed recesją. Pomimo tych obaw, osoby biorące udział w badaniu wskazały na chęć utrzymania aktywności zakupowo-sprzedażowej oraz zwiększenie alokacji kapitału w nieruchomości. Pojawia się tendencja do wybierania aktywów tzw. trudnych, które mogą jednak zapewnić wyższy zwrot z inwestycji. Badanie zatem sygnalizuje pozytywne nastroje pomimo silnej presji i początkowych obaw. Wyniki te przedstawia optymizm co do kontynuacji działalności na europejskim rynku nieruchomości pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. CBRE prognozuje, że wolumen inwestycji w Europie w 2023 roku spadnie o 5-10% w stosunku do poziomów z 2022 roku. Ożywienie prognozowane jest prognozowane na drugą połowę 2023 roku.

Wydaje się, że rynek nieruchomości w Europie szuka obecnie punktu równowagi. Nowa rzeczywistość wymaga działań przystosowawczych, co jest widoczne szczególnie w przypadku funduszy inwestycyjnych zainteresowanych lokowaniem inwestycji w mniej oczywistych aktywach.

Koniec przedmieść? Nadchodzi rewolucja na amerykańskim rynku nieruchomości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker