Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w SSE
Afgański rząd chce pozyskać inwestorów, tworząc specjalne strefy ekonomiczne w miejscu byłych baz wojskowych

Afganistan od czasu przejęcia władzy przez Talibów w sierpniu 2021 r. pogrążony jest w wewnętrznych problemach. Kryzys ekonomiczny i humanitarny, a także napięta sytuacja polityczna nie sprzyjają rozwojowi gospodarczemu kraju. Mimo że kraj jest bogaty w surowce, potencjał pozostaje niewykorzystany. Afgański rząd chce to zmienić – Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w specjalne strefy ekonomiczne (SSE). Czy próba przyciągnięcia zagranicznych inwestorów przyniesie skutek? W Afganistanie coraz większe wpływy budują jak dotąd Chińczycy.
Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w SSE
Afgański rząd ogłosił, że planuje przekształcić byłe bazy wojskowe sił zagranicznych w specjalne strefy ekonomiczne. Decyzję ogłosił wicepremier Mullah Abdul Ghani Baradar – jeden z najważniejszych dowódców afgańskich Talibów. W niedzielnym oświadczeniu napisał:
Zdecydowano, że Ministerstwo Przemysłu i Handlu powinno stopniowo przejmować kontrolę nad pozostałymi bazami wojskowymi obcych sił z zamiarem przekształcenia ich w specjalne strefy ekonomiczne.
Proces zastępowania obcych baz wojskowych przez strefy ekonomiczne przeznaczone dla inwestycji biznesowych ma się rozpocząć od baz położonych w obszarze stolicy – Kabulu – oraz północnej prowincji Balkh. Jak na razie nie podano jednak więcej szczegółów.
Zobacz też: Chińczycy otwierają pierwszą filię firmy wydobywczej w Kabulu. Rozpoczyna się ekspansja w Afganistanie
Talibowie przekształcą obce bazy wojskowe w poszukiwaniu inwestycji i poparcia społecznego
Decyzja Talibów to w pewnym stopniu próba szukania dochodów dla budżetu i pokazania społeczeństwu, że rząd podejmuje działania mające na celu wzrost gospodarczy. Talibowie dążą do uporządkowania sytuacji w kraju głównie w wymiarze ekonomicznym. Potrzeba im też zbudowania wewnętrznego poparcia dla ich rządów, jeżeli mają pozostać przy władzy. Talibowie chcą pokazać, że mają plan gospodarczy dla kraju.
Powstanie specjalnych stref ekonomicznych w miejscu byłych baz wojskowych to z jednej strony pewien symbol. Obce wojska stacjonowały w tym kraju przez niemal dwie dekady. Z drugiej strony ma to być okazja do wzmocnienia handlu regionalnego, zacieśnienie stosunków z krajami sąsiadującymi i stworzenie możliwości inwestycyjnych dla inwestorów zagranicznych.
Ostatnie dane Banku Światowego zaskoczyły wielu ekspertów. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. kraj wykazał wysoki poziom eksportu, a waluta ustabilizowała się. Opinia międzynarodowa najbardziej zaniepokojona jest łamaniem praw człowieka w Afganistanie, w szczególności kobiet. Kraj okresowo zmaga się też z suszami i trzęsieniami ziemi. Inwestorów niepokoją też ataki terrorystyczne w kraju. Chińczycy, otwierając swoją ostatnią inwestycję w Afganistanie, podkreślali, że zobowiązaniem afgańskiego rządu jest zapewnić jej bezpieczeństwo.
Zobacz też: Po 3 latach izolacji Chiny otwierają granice zrywając z polityką zero-covid
Rosnące wpływy Chin w Afganistanie
Ostatni amerykański samolot wojskowy opuścił Afganistan w sierpniu 2021 r. Od tego czasu wpływ USA na Afganistan drastycznie spadł. Talibom miały przeszkodzić liczne sankcje zagraniczne, m.in. zamrożenie aktywów zagranicznych, wycofanie pomocy zagranicznej i sankcje indywidualne uderzające w członków rządu.
O wpływy w Afganistanie szybko zadbali jednak Chińczycy. Na początku tego roku Chiny zawarły 25-letni kontrakt z afgańskim rządem na wydobycie ropy na terenie kraju. Oficjalnie Państwo Środka nie uznaje rządu Talibów, jednak Afganistan jest ważnym elementem chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Inicjatywa Pasa i Szlaku została zapoczątkowana w 2013 r. przez Xi Jinpinga. W ramach programu Chińczycy m.in. dostarczają finansowanie dla krajów rozwijających się. Budują porty, lotniska, drogi, mosty. Proponują atrakcyjne pożyczki i obejmują udziały w spółkach.
W zależności od różnych szacunków Afganistan dysponuje surowcami o wartości 1-3 bln dolarów. Z danych Ministerstwa Przemysłu Wydobywczego i Ropy Naftowej afgańskiego rządu z 2021 r. wynika, że na terenie kraju znajduje się m.in. 2,3 mld ton żelaza, 12,4 mln ton miedzi, 4,5 mln ton aluminium, 1,6 mld baryłek ropy naftowej.