Gospodarka

Rzecznik patentowy – Twój doradca biznesowy

Innowacyjne rozwiązania mogą podnieść konkurencyjność Twojej firmy. Nie każdy przedsiębiorca ma jednak świadomość tego, jak łatwo tę przewagę stracić. Co zrobić, aby uzyskać odpowiednią ochronę prawną i być spokojnym o przyszłość swojego biznesu? Trzeba o tym pomyśleć, zanim konkurencja zacznie Cię kopiować. We wszystkim może Ci pomóc rzecznik patentowy.

Kim jest rzecznik patentowy?

Rzecznik patentowy to zawód zaufania publicznego jak adwokat, radca prawny czy sędzia. Jego wsparcie, zarówno prawne, jak i techniczne, będzie nieocenioną pomocą w prowadzaniu każdego biznesu. Specjalistyczna wiedza rzecznika z zakresu takich dziedzin jak elektronika, automatyka, czy robotyka, umożliwia przygotowywanie opisów patentowych. Natomiast wiedza z zakresu prawa własności przemysłowej gwarantuje profesjonalną reprezentację przed Urzędem Patentowym oraz sądami.

Zobacz również: Klasyfikacja nicejska. Jak z niej prawidłowo korzystać?

Profesjonalny doradca z zakresu prawa własności przemysłowej

Rzecznik patentowy dysponuje wiedzą i narzędziami, które wspierają rozwój przedsiębiorstwa. Chodzi o to, że potrafi dobrać sposób ochrony Twojego pomysłu na biznes tak, aby najlepiej Cię zabezpieczyć. Pamiętaj, że w Urzędzie Patentowym wszystkie prawa ochronne przyznawane są na wniosek. Tak dzieje się z patentami, znakami towarowymi oraz wzorami użytkowymi i przemysłowymi.

Aby dobrze wykorzystać możliwości, które daje prawo, trzeba się na tej tematyce znać. Tutaj rzecznik patentowy będzie przewodnikiem, który sprawnie przeprowadzi Cię przez gąszcz zawiłości prawnych.

Rzecznik patentowy ochroni nazwę i logo Twojej firmy

Przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz kodeksu cywilnego stoją na straży prawa do firmy, oznaczenia przedsiębiorstwa bądź oznaczenia towarów i usług. Po co więc rejestrować znak towarowy? Pamiętaj, że taka minimalna ochrona nie zawsze będzie wystarczająca. Chodzi o to, że zasięg tej ochrony zależy od intensywności i terytorium działania.

Jeżeli masz mały lokalny sklepik, to nie masz monopolu na jego nazwę na terenie całej Polski. Poza tym wchodząc w spór i tak w pierwszej kolejności będziesz musiał przekonać sąd, że te prawa należą do ciebie. Wszystkie problemy rozwiązuje rejestracja nazwy i logo firmy w Urzędzie Patentowym. I właśnie tym może się dla Ciebie zająć rzecznik patentowy.

Zarejestrowany znak towarowy źródłem dochodów

Dzięki rejestracji znaku towarowego zyskujesz podwyższoną ochronę swojej marki (tzw.  zbywalne prawo podmiotowe). Przyznawane przez Urząd Patentowy RP świadectwo rejestracji daje Ci wyłączne prawo posługiwania się danym oznaczeniem. Co więcej, wartość Twojego przedsiębiorstwa wzrasta! Możesz udzielać licencji na to prawo i cieszyć się dodatkowymi zyskami.

Ten sposób na dochód pasywny często wykorzystują zespoły muzyczne, które godzą się na wykorzystywanie ich nazwy na koszulkach i gadżetach reklamowych.

Rzecznik patentowy oceni zdolność rejestrową znaku towarowego

Pamiętaj, że nie każdą nazwę i logo da się zastrzec. Analiza zdolności rejestrowej znaku towarowego wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia. Badaniu podlegają zgłoszenia krajowe, wspólnotowe, a nawet te objęte procedurą międzynarodową. Wynik często jest niejednoznaczny. Chodzi o to, że kolizją dla Twojego zgłoszenia są nie tylko identyczne, ale również podobne znaki towarowe. Problem może być ocena poziomu tego podobieństwa. Czy znak różniący się jedną lub dwoma literami będzie stanowić dla nas zagrożenie? Na to pytanie jest w stanie odpowiedzieć rzecznik patentowy.

Jednoznaczna analiza prawna marki jest zadaniem trudnym również z tego powodu, że prawo nie daje wskazówek jak oceniać podobieństwo znaków. Reguły kolizyjności zostały wypracowane przez europejskie i krajowe sądownictwo. Oznacza to, że nie wystarczy przeczytać ustawy, aby odpowiedzieć na pytanie, czy dany znak ma szansę na rejestrację. Potrzeba do tego doświadczenia i wiedzy o praktykach panujących w danych urzędach.

Ochrona prawna szyta na miarę

Rzecznik patentowy nie tylko zajmuje się oceną zdolności rejestrowej znaków towarowych. Doradzi również jaka forma znaku towarowego będzie dla Ciebie najlepsza. Przedsiębiorcy najczęściej zgłaszają znaki słowne (nazwę), słowno-graficzne (logo) i graficzne (sygnet). Kolejnym etapem jest prawidłowe określenie towarów i usług. Od tego, co znajdzie się w tym zestawieniu, zależy siła ochrony twojej marki. Po rejestracji kilkuset lub kilku tysięcy znaków rzecznik patentowy będzie Ci w stanie pomóc.

Rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym

Przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej do Urzędu Patentowego również nie należy do najłatwiejszych. Z tym że pilnowaniem terminów oraz korespondencją z urzędnikami może się zająć dla Ciebie Twój pełnomocnik. W tej roli najlepiej sprawdzi się rzecznik patentowy. Jest to o tyle ważne, że niedopilnowanie terminu lub brak odpowiedzi na uwagi eksperta będzie skutkować umorzeniem postępowania.

Pamiętaj, że wąska specjalizacja potrafi w tym przypadku zdziałać cuda. Bruce Lee zwykł mawiać „Nie boję się osoby, która uczyła zadawać 1000 ciosów. Boję się osoby, która 1000 razy uczyła się zadawać jeden cios”.

Pomoc rzecznika patentowego przydaje się nie tylko na etapie rejestracji znaku towarowego. Uzyskanie świadectwa ochronnego to nie wszystko. Należy pamiętać o odnawianiu ochrony, ponieważ jest ona przyznawana na okres 10 lat. W natłoku spraw bardzo łatwo przegapić upływ okresu ochronnego. Rzecznik patentowy w odpowiednim momencie przypomni Ci o konieczności przedłużenia ochrony. Możesz spać spokojnie.

Legalny wywiad gospodarczy

Opatentowanie wynalazku wiąże się z koniecznością precyzyjnego opisania danego rozwiązania od strony technicznej. Rzecznik patentowy ma dostęp do baz patentowych, wraz z ich rysunkami oraz specyfikacją techniczną. Dzięki temu możesz poznać działalność konkurencji w branży, którą jesteś zainteresowany. Umożliwi Ci to wprowadzenie na rynek własnego, nowatorskiego rozwiązania. Zwiększasz tym samym swoje szanse na sukces!

Rzecznik patentowy obserwując bazy będzie Cię informował o działaniach twojej konkurencji. Taki legalny wywiad gospodarczy pozwoli Ci szybko dotrzeć do informacji, nad jakimi technologiami pracują konkretne firmy. Z drugiej strony, jeżeli ta wiedza może się okazać bezcenna, jeżeli ktoś zgłosi do rejestracji podobny znak towarowy do twojego. W aktualnie obowiązującej procedurze ekspert z Urzędu Patentowego nie może odmówić ochrony na taki znak. To właściciele wcześniejszych, identycznych lub podobnych znaków mogą złożyć sprzeciw do rejestracji. Mają na to 3 miesiące. Stąd właśnie tak ważne jest monitorowanie swojego znaku towarowego.

Rzecznik patentowy w roli pełnomocnika i mediatora

Konkurencja nie śpi. Próby przejęcia cudzej marki są obecnie powszechne. W razie sporu rzecznik może reprezentować Cię w sądzie. Zajmuje się sprawami z zakresu własności przemysłowej oraz czynami nieuczciwej konkurencji. Może Cię reprezentować w sprawach spornych nie tylko przed Urzędem Patentowym RP, ale także przed sądami. W tym zakresie ma takie same uprawnienia jak adwokat czy radca prawny. Ważne jedynie, aby sprawa była z zakresu własności przemysłowej.

Postępowania sporne przed Urzędem Patentowym RP najczęściej dotyczą unieważnienia znaku towarowego. Zdarzają się także postępowania o jego wygaszenie ze względu na nieużywanie, czy utratę znamion odróżniających. I w tym przypadku szeroka wiedza prawnicza i doświadczenie rzecznika patentowego jest nieoceniona.

Nie tylko znaki towarowe

Rzecznik patentowy zajmuje się nie tylko znakami towarowym, ale także wzorami przemysłowymi, użytkowymi i wynalazkami. Dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu rzecznik zaproponuje rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Doradzi jaka strategia ochrony prawnej Twojego pomysłu będzie dla Ciebie najlepsza.

Innowacyjne rozwiązania techniczne są teraz w cenie. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na ich opatentowanie, to wejdą do stanu techniki i każdy będzie mógł z nich korzystać. Musisz pamiętać o tym, że nie każdy pomysł na biznes będzie miał zdolność patentową. W jaki sposób stwierdzić, czy mamy szansę na patent? Tym zajmie się rzecznik patentowy.

Zadbaj o przyszłość Twojego przedsiębiorstwa

Zawód rzecznika patentowego często kojarzony jest wyłącznie z wynalazkami, a to błąd. Rzecznik patentowy jest specjalistą z zakresu wszelkich spraw związanych z własnością przemysłową. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się o tym, jak dużym wsparciem w prowadzeniu firmy mogą być konsultacje u specjalisty.

Pamiętaj jednak, że liczy się tutaj czas. Jeżeli masz pomysł, który da Ci przewagę nad konkurencją to o jego ochronie pomyśl, zanim wejdziesz z nim na rynek. Często firmy udają się do rzeczników patentowych po tym jak zacznie ich kopiować nieuczciwa konkurencja. Niestety wtedy może być już za późno. Zresztą zdecydowanie lepiej nie dopuszczać do takiego naruszenia niż później z nim walczyć. Mając w ręku świadectwo rejestracji lub dokument patentowy można się nim chwalić, lub przynajmniej podawać wszędzie numer prawa ochronnego. To zauważy konkurencja i w zdecydowanej większości przypadków nie zdecyduje się na skopiowanie Twojego rozwiązania.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker