GospodarkaUSA

Inflacja w USA nie odpuszcza! Indeks PCE rośnie, więc Fed ma powód do zmartwień

Wzrosły oczekiwania, że Fed bardziej podwyższy stopy procentowe, po tym, jak indeks PCE w USA przyspieszył, a wydatki konsumentów wzrosły najsilniej od dwóch lat. Wypowiedzi Powella sugerujące dezinflację okazały się przedwczesne? 

Fed może być bardziej agresywny, co oznacza recesję

Wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych PCE (Personal Consumption Expenditures) wzrósł w styczniu br. do 5,4% wobec 5,3% w grudniu. Inflacja bazowa PCE wzrosła natomiast do 4,7% z 4,6% w poprzednim miesiącu. Warto podkreślić, że 2% cel inflacyjny Fed odnosi się właśnie do tego wskaźnika, a nie do indeksu CPI. Stąd, decydenci monetarni w USA preferują wskaźnik PCE przy kształtowaniu polityki stóp procentowych. Na amerykańskim rynku robi się więc ciekawie. Zwłaszcza że na ostatnim posiedzeniu Fed, gdy stopy procentowe wzrosły o 25 punktów bazowych do przedziału 4,50%-4,75%, Jerome Powell wypowiadał się w nieco gołębim tonie, mówiąc o dezinflacji.

Ta – dezinflacja – oczywiście ma miejsce, jednak w przypadku indeksu CPI (Consumer Price Index). Stopa inflacji CPI spada od lipca ub. roku i obecnie wynosi 6,41%. Styczniowy odczyt okazał się jednak nieznacznie niższy od grudniowego: o 0,05 p. proc. Dezinflacji nie widać jednak na indeksie PCE.

Prezes Cleveland Fed Loretta Mester powiedziała Reuterowi, że Fed będzie musiał wykazać się większym wysiłkiem, aby zwalczyć inflację:

Raport [o stopie PCE] jest kolejną  wskazówką, że impuls inflacji i presji cenowej wciąż jest z nami. Fed będzie wymagał więcej wysiłku, aby sprowadzić inflację na tę trwałą ścieżkę spadkową do 2 proc.

Ekonomistka BNP Paribas Yelena Shulyatyeva cytowana przez Reutera podkreśla, że Fed będzie musiał być bardziej agresywny, co oznacza recesję.

Wygląda na to, że Fed będzie musiał być bardziej agresywny. Naszym zdaniem prawdopodobnie przesadzą, a to ostatecznie doprowadzi do recesji; bardziej chodzi o to kiedy, a nie czy będzie recesja.

Zobacz także: United Airlines inwestuje miliony w zrównoważone paliwa

Popyt i zatrudnienie rosną, a bezrobocie spada. Stopy jeszcze nie działają?

Raport Departamentu Handlu nie zwiastuje nadejścia recesji. Wydatki konsumentów w USA wzrosły najszybciej od dwóch lat w wyniku dość silnego wzrostu płac. Jednocześnie raport o sytuacji na rynku pracy z początku miesiąca pokazał silny wzrost zatrudnienia w styczniu i najniższą stopę bezrobocia od 53 lat. Spójrzmy na konkretne liczby.

Wydatki konsumentów determinujące w dużym stopniu aktywność gospodarczą wzrosły w zeszłym miesiącu o 1,8% wobec spadku o 0,1% w grudniu. Był to tym samym najsilniejszy wzrost wydatków gospodarstw domowych od marca 2021 roku. Zatem popytowa presja inflacyjna nie słabnie, zwłaszcza że realna konsumpcja także wzrosła o 1,1%, co również stanowi najwyższy wynik od marca 2021 roku. Dla Fed istotna jest również struktura konsumpcji, czyli na co gospodarstwa domowe przeznaczają swoje dochody. Amerykańscy konsumenci zwiększyli wydatki na dobra trwałe, takie jak pojazdy silnikowe, rekreacyjne, meble i sprzęt AGD. Amerykanie częściej odwiedzali również restauracje i bary. Jednocześnie, zwiększyły się wydatki na rekreację, usługi transportowe i opiekę zdrowotną. Ogólnie rzecz biorąc, wydatki konsumpcyjne na towary wzrosły o 2,8%, podczas gdy na usługi o 1,3%.

Jak dotychczas dużą odpornością na podwyżki stóp procentowych wykazuje się rynek pracy. Stopa bezrobocia w styczniu spadła do 3,4%, a więc do najniższego poziomu od 1969 roku. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 517 tys., podczas gdy ekonomiści ankietowani przez Bloomberga prognozowali wzrost zatrudnienia o 185 tys. osób.

Rynki finansowe wyceniają wyższe stopy procentowe

Rentowności kontraktów futures na stopę funduszy federalnych (główna stopa Fed) wzrosły w piątek po publikacji raportu o PCE, ponieważ inwestorzy zwiększyli swoje oczekiwania do co najmniej trzech (a nie dwóch, jak wcześniej) podwyżek stóp procentowych: w marcu, maju i czerwcu. To oznaczałoby koniec cyklu zacieśniania monetarnego w przedziale stóp procentowych 5,25%-5,50%. Jednocześnie inwestorzy obniżyli prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w USA pod koniec tego roku.

Zobacz także: Najbardziej zadłużone miasta Stanów. Pierwsze miejsce bez zaskoczenia

Czy dezinflacja w USA na pewno się rozpoczęła?

Styczniowe odczyty ekonomiczne sugerują, że proces dezinflacji, jeżeli rzeczywiście się rozpoczął, jak wskazuje Powell, będzie żmudny. Amerykańska gospodarka na ten moment jest niezwykle odporna na gwałtowne zaostrzenie warunków finansowych przez Fed. Stopa bezrobocia jest rekordowo niska, zatrudnienie rośnie w gwałtownym tempie, a wzrost konsumpcji realnej jest dodatni. Wszystkie te miary nie zwiastują recesji, a nawet spowolnienia, a przede wszystkim nie zwiastują osłabienia się presji popytowej.

Z jednej strony może to oznaczać, że Fed zrealizuje swoje oba cele: maksymalne zatrudnienie i stabilność cen. Z drugiej strony, spadek inflacji do celu bez znaczącego obniżenia aktywności gospodarczej będzie trudny. Widzimy to po inflacji PCE, która wydaje się lustrzanym odbiciem stanu amerykańskiej koniunktury.

Wojna chipowa się rozkręca. Japonia i Niderlandy dołączą do Stanów Zjednoczonych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker