GospodarkaPolska

Nasza pierwsza elektrownia atomowa powstanie przy współpracy z USA. Jest to również projekt geopolityczny

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce powstanie przy współpracy z USA. W lutym podpisano umowę pomostową projektu

W Polsce o elektrowni atomowej mówi się od lat, jednak dopiero 22 lutego 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała kontrakt pomostowy z firmą Westinghouse. Ma ona dotyczyć przygotowań pod budowę elektrowni atomowej w Polsce oraz oszacować koszty projektu. Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma powstać do 2033 roku.

Nasza pierwsza elektrownia atomowa

Umowa, która została podpisana, dotyczy dziesięciu głównych obszarów merytorycznych takich jak: opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa programu kontroli jakości oraz identyfikację potencjalnych dostawców z naciskiem na polskie firmy.

Całość umowy ma umożliwić dwójce wspólników rozpoczęcie wszelkich niezbędnych prac przedprojektowych. Według niej amerykańska firma ma przeznaczyć na projekt 100 tysięcy roboczogodzin. A wszystko jeszcze przed podpisaniem umowy wykonawczej.

Zobacz także: Europejska energetyka w 2023 roku, czyli drogi diesel oraz powrót atomu

Do innych zobowiązań koncernu należy również wstępna ocena rozwiązań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przyszłej elektrowni atomowej. Ma przedstawić polskiemu kontrahentowi wszystkie niezbędne wymagania w tym zakresie. Dodatkowo firmy zobowiązały się wypracować spójną strategię zakupową wobec potencjalnych dostawców.

Umowa projektowa, która otworzy kolejny stopień budowy elektrowni atomowej w Polsce, ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Według Ministra Klimatu i Środowiska Anny Moskwy ma to nastąpić jeszcze w pierwszej połowie. Jak zapewnia Tomasz Stępień, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, podpisanie pierwszej umowy pomostowej jest kamieniem milowym, który nadał realny bieg realizacji projektu.

Jeżeli chodzi o finansowanie budowy elektrowni przez polską spółkę, będzie ona finansowana z całości z jej kapitału własnego oraz pobranych na ten cel kredytów. Stępień zauważa, że znaczącym czynnikiem kształtującym ostateczną wartość inwestycji będzie koszt pozyskania kapitału. Czyli wysokość oprocentowania pożyczki.

Zobacz także: Elektrownia wodorowa to przyszłość energetyki. Czy zastąpi atom?

Z drugiej strony Minister Anna Moskwa przekazała, że model finansowania elektrowni jest jeszcze opracowywany przez spółkę oraz pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Dodatkowo w rozmowach ma brać udział resort klimatu oraz zespół ds. rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Całość konsultacji ma zostać zwieńczona umową z doradcą ds. modelu finansowego. Ważnymi punktami ustaleń jest zaangażowanie finansowe strony amerykańskiej oraz innych zewnętrznych podmiotów.

Według zapewnień Moskwy rząd chce doprowadzić sprawę elektrowni atomowej do samego końca, ponieważ jest to kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Polska elektrownia atomowa a relacje z USA

Mateusz Berger, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej twierdzi, że realizowany projekt nie tylko zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne, ale również połączenie inwestycyjne na dziesięciolecia z partnerem amerykańskim.

Sam Ambasador USA Marek Brzeziński również pozytywnie wypowiadał się o inicjatywie. Podkreślił, że najważniejszą współpracę gospodarczą, jaką mogą podjąć wspólnie państwa, jest współpraca energetyczna. Zaznaczył, że projekt nie ma jedynie charakteru komercyjnego, ale również geopolityczny i strategiczny. Dzięki temu strategiczne relacje polsko-amerykańskie mogły pójść naprzód.

Zobacz także: Euro może przynieść Chorwatom wzrost dobrobytu, mimo początkowych perturbacji

Polski Program Energetyki Jądrowej przewiduje budowę dwóch elektrowni atomowych. W listopadzie 2022 roku rząd zdecydował, że technologię do pierwszej z nich dostarczy amerykańska firma Westinghouse. Wybrano również jej lokalizację na Pomorzu. W przypadku drugiej elektrowni z Polskiego Programu Energetyki Jądrowej kwestia partnera i lokalizacji wciąż pozostaje otwarta. Warto wspomnieć, że strona francuska jest bardzo chętna do uczestniczenia w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Pod koniec ubiegłego roku został również podpisany list intencjonalny w sprawie budowy kolejnej elektrowni jądrowej. Współpraca została podjęta między trzema spółkami energetycznymi. Polską i prywatną spółką ZE PAK, polskim PGE oraz koreańską Korea Hydro & Nuclear Power. Podjęcie wspólnych działań było koordynowane przez rządy obu państw. Jako lokalizację dla inwestycji wybrano Pątonów. Technologia APR1400, która ma zostać wykorzystana w tym projekcie, pochodzi od koreańskiej firmy.

Zgodnie z planami pierwsza elektrownia atomowa ma zacząć prace w 2033 roku. Po wybudowaniu kolejnych reaktorów łączna moc wytwórcza ma wynieść od 6 do 9 GWe. Reaktory mają powstać na bazie amerykańskich wielkoskalowych, wodno ciśnieniowych reaktorów III generacji.

Zobacz także: Energetyka atomowa w Polsce od 2033 r. – Sukces czy katastrofa?

Kolejny ważnym partnerem w całej inwestycji jest kanadyjska firma Cameco, która zajmuje się wydobyciem uranu. Ma ona wykupić część udziałów i włączyć się w proces rozwoju oraz zarządzania elektrownią.

Instytut Staszica: W sprawie atomu powinniśmy grać na dwa fronty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker