USA

Inflacja w USA zgodna z prognozami. Czy upadek SVB wpłynie na decyzję Fed?

Najnowszy odczyt inflacji w USA był zbieżny z oczekiwaniami analityków

Najnowszy odczyt inflacji w USA może wyznaczyć nowy kierunek, w jakim podąży Fed, aby zapanować nad inflacją. Rynek w napięciu wyczekiwał publikacji danych po niedawnym upadku SVB. 

Najnowszy odczyt inflacji w USA

Inflacja CPI (konsumencka) w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lutym 2023 roku 6% r/r. Bureau of Labor Statistics (BLS) opublikowało najnowsze dane, które mogą wyznaczyć nową strategię walki z inflacją. Dla porównania, w styczniu było to 6,4% w ujęciu rocznym. Te odczyty będą kluczowe dla Rezerwy Federalnej, gdyż posiedzenie FOMC ma odbyć się za tydzień.

Zobacz także: Jak połączyć inwestycje w infrastrukturę technologiczną i opiekę nad dziećmi? Nowy plan Bidena

W lutym inflacja spadła ósmy miesiąc z rzędu, spowolnienie wzrostu kosztów żywności zrównoważyło gwałtowny wzrost cen benzyny i kolejny skok cen czynszów (Więcej: Goldman Sachs ostrzega. W czterech amerykańskich miastach spadki jak za czasów Wielkiej Recesji oraz Impas na amerykańskim rynku nieruchomości. Z podobną sytuacją może zmierzyć się Europa). W ujęciu miesięcznym jednak ceny wzrosły o 0,4% po wzroście o 0,5% w styczniu. Wcześniej miesięczne wzrosty kosztów malały.

Prognozy zakładały spadek zasadniczego wskaźnika do 6%, bazowego natomiast do 5,5%. Spadły ceny towarów, co powiązane jest przede wszystkim z redukcją wąskich gardeł w amerykańskiej gospodarce. Według Barclays roczna inflacja spadnie do 2,9% do grudnia, a więc nieco powyżej celu Fed na poziomie 2%.

Zobacz także: Sprzedaż e-commerce w USA przekroczyła bilion dolarów

Na początku roku, zanim gospodarka została chwilowo sparaliżowana na wieść o upadku SVB, Powell mówił:

Będziemy potrzebować znacznie więcej dowodów na to, że inflacja spada, aby mieć pewność, że wraca do celu. Obecnie nadrzędnym celem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jest sprowadzenie inflacji z powrotem do naszego celu 2%. Stabilność cen jest obowiązkiem Rezerwy Federalnej i służy jako podstawa naszej gospodarki. Bez stabilności cen gospodarka nikomu nie służy. (…) Pomimo ostrzejszej polityki i wolniejszego wzrostu w ciągu ostatniego roku, nie widzieliśmy wyraźnych postępów w spowalnianiu inflacji. Pomimo pewnych obiecujących zmian, przed nami długa droga do przywrócenia stabilności cen.

Upadek SVB a sytuacja gospodarcza w USA

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że na najbliższym posiedzeniu FOMC nie dojdzie do poniesienia stóp procentowych. Wszystko za sprawą upadku Sillicon Valley Banku (Więcej: Upadek SVB. Czyli bankowe bystrzaki w akcji!). Amerykański bank określany jako „bank start-upów” upadł, co było pierwszą tego typu sytuacją od kryzysu w 2008 roku. Tak, jak kilkanaście lat temu, wzbudziło to znaczące obawy dotyczące możliwego rozprzestrzenienia się problemów na inne banki. Pomimo że rząd zapewnia, że pieniądze klientów banku są zabezpieczone, a jego likwidacja nie wpłynie na sytuację ekonomiczną, według analityków to właśnie upadek SVB ma pokrzyżować plany Rezerwy Federalnej. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 22 marca.

Zobacz także: Nadzieja na miękkie lądowanie w USA rośnie! Co na to Fed?

Po upadku instytucji finansowych nerwowość wśród inwestorów i awersja do ryzyka pozostają głównymi wyznacznikami. Po tym, jak rentowność obligacji amerykańskich drastycznie spadła, prezydent Biden zapewnił, że zrobi wszystko, co konieczne, aby wzmocnić sektor bankowy w USA po upadku SVB. Z tego powodu wielu czołowych amerykańskich ekonomistów stoi na stanowisku, że upadek Silicon Valley Bank oraz inne zagrożenia dla systemu finansowego (które stwarzają inne banki regionalne) będą w stanie skłonić Fed do wstrzymania kampanii podwyżek stóp procentowych lub podwyższenia stóp co najwyżej o ćwierć punktu.

Jerome Powell w jednej z ostatnich wypowiedzi przyznał, że niepokojące mogą być ceny podstawowych usług. Uważa, że to ich wzrost może być napędzany podwyżkami płac. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są na najwyższym poziomie od 2007 roku. Serię podwyżek określa się w amerykańskiej gospodarce mianem najpoważniejszej od 1981 roku. Jeszcze przed wybuchem wojny, a więc na początku 2022 roku stopy były na rekordowo niskim poziomie, co miało na celu stymulowanie wzrostu po pandemii. Obecnie natomiast gospodarka znajduje się w całkowicie innym miejscu, niż rok temu, co wymaga zastosowania innych narzędzi.

Biden chce podnieść podatki. Celem uratowanie systemu Medicare

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker