USA

Jak połączyć inwestycje w infrastrukturę technologiczną i opiekę nad dziećmi? Nowy plan Bidena

Biden po raz kolejny stawia na producentów chipów

Biden planuje połączyć inwestycje w infrastrukturę technologiczną wraz z systemem opieki nad dziećmi. Ma to skłonić matki do pracy zawodowej, umożliwiając im kontynuowanie kariery. To także reakcja na nasilający się problem związany z niedoborem ośrodków opieki nad dziećmi. 

Biden po raz kolejny stawia na producentów chipów

W minionym roku wiele się zmieniło za sprawą ustawy Chips and Science Act. W jej ramach przeznaczono budżet w wysokości 52,7 mld USD na amerykańskie badania, produkcję i rozwój siły roboczej w zakresie półprzewodników. Co istotne, 39 mld USD przeznaczono bezpośrednio na zachęty produkcyjne. Jak informuje agencja Reutera, Departament Handlu chce pójść jednak o krok dalej i przedstawić nowe wymagania, na podstawie których producenci półprzewodników, którzy ubiegają się o dotacje w wysokości co najmniej 150 mln USD, będą musieli przedstawić plan, w jaki sposób zapewnią swoim pracownikom tanią, wysokiej jakości opiekę nad dziećmi. Według badań w regionie Syracuse, gdzie w minionym roku korporacja Micron ogłosiła inwestycję w postaci chipów o wartości 100 mld USD, zapotrzebowanie na miejsca w placówkach opieki nad dziećmi wzrosło trzykrotnie.

Zobacz także: Inflacja w USA nie odpuszcza! Indeks PCE rośnie, więc Fed ma powód do zmartwień

Inwestycje w infrastrukturę technologiczną a opieka nad dziećmi

Administracja Bidena przywołuje analizy, na podstawie których 3 na 10 pracowników produkcyjnych w USA to kobiety. 88% matek z dziećmi do piątego roku życia stwierdziło, że chętniej podejmie pracę u pracodawcy oferującego świadczenia, w tym połączenie płatnej opieki nad dziećmi oraz elastyczność w pracy z domu. W Phoenix, gdzie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) przeznaczyło 40 miliardów dolarów na budowę dwóch fabryk, koszty opieki nad dziećmi wynoszą 18% wynagrodzenia typowego pracownika budowlanego lub produkcyjnego.

Tak więc firmy, które są zainteresowane inwestowaniem w USA w zakresie półprzewodników, będą zobligowane do spełnienia wymagań dotyczących opieki nad dziećmi. New York Times przekazał, że nowe regulacje mają objąć:

Budowę firmowych centrów opieki nad dziećmi w pobliżu placów budowy lub nowych zakładów, płacenie lokalnym placówkom opieki nad dziećmi za zwiększenie zdolności produkcyjnych po przystępnych kosztach dla pracowników i bezpośrednie subsydiowanie kosztów opieki nad pracownikami lub inne.

Według badania Bipartisan Policy Center z siedzibą w Waszyngtonie w 2019 roku liczba dzieci wymagająca zapewnienia opieki wynosiła 11 mln. W tym okresie dostępnych było tylko 8 mln miejsc w placówkach. Ponadto między grudniem 2019 a marcem 2021 zamknięto 16 000 ośrodków zajmujących się opieką nad dziećmi.

Zobacz także: Sprzedaż e-commerce w USA przekroczyła bilion dolarów

Sekretarz Departamentu Handlu Gina Raimondo napisała w mediach społecznościowych:

Oto prawda: CHIPS nie odniesie sukcesu, jeśli nie zwiększymy siły roboczej. Nie możemy tego zrobić bez przystępnej cenowo opieki nad dziećmi. Dlatego wymagamy od firm, które otrzymują fundusze, aby informowały nas, w jaki sposób planują zapewnić pracownikom przystępną cenowo opiekę nad dziećmi.

System opieki nad dziećmi w USA – potrzebne zmiany

W amerykańskiej gospodarce kobiety znacznie częściej przejmują nieproporcjonalną część nieodpłatnej opieki nad dziećmi. Z uwagi na to, nie mogą podjąć pracy zarobkowej, co odbija się na budżecie gospodarstw domowych. Problem mógłby zostać rozwiązany poprzez tańszą i bardziej dostępną opiekę nad dziećmi. Wówczas dałoby to kobietom możliwość poszukiwania pracy i rozwoju kariery.

Po tym, jak dane rynkowe pokazały, że pandemia nieproporcjonalnie dotknęła kobiety, zamykając im drogę do rozwoju kariery, zadecydowano o powstaniu planu finansowania w wysokości 200 mld USD. Projekt ten przeznaczony był dla uniwersalne programy opieki przedszkolnej i innych programów opieki nad dziećmi jako sposób na zwiększenie wzrostu gospodarczego poprzez lepsze płacenie pracownikom opieki nad dziećmi i domową opieką zdrowotną oraz uwolnienie nieopłacanych opiekunów, aby mogli podjąć płatną pracę.

Raimondo dodała:

Potrzebujemy producentów chipów, firm budowlanych i związków zawodowych, aby współpracowali z nami w dążeniu do krajowego celu, jakim jest zatrudnienie i szkolenie kolejnego miliona kobiet w budownictwie w ciągu następnej dekady, aby zaspokoić popyt nie tylko na chipy, ale także na inne branże i projekty infrastrukturalne.

Zmiany na amerykańskim rynku pracy doprowadziły do zniwelowania 1/4 nierówności!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker