Energetyka

W 2022 r. osiągnięto rekordowy dochód z podatku węglowego i systemu ETS!

Główną przyczyną jest silny wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w UE

Z raportu Banku Światowego wynika, że dochody z podatków od emisji dwutlenku węgla i systemów handlu emisjami (ETS) osiągnęły rekordowy poziom w 2022 roku. 

Ile wyniosły dochody z opłat za emisję CO2?

Bank Światowy co roku publikuje dokument pt. „State and Trends of Carbon Pricing„. Z tegorocznego raportu wynika, że dochody z dwóch podstawowych instrumentów fiskalnych przeciwdziałających emisjom dwutlenku węgla (podatek od emisji dwutlenku węgla i system ETS) osiągnęły rekordowy poziom w 2022 r. Wyniosły około 95 miliardów dolarów. Daje to wzrost o ponad 10% w stosunku do 2021 roku. W ujęciu nominalnym dochody wzrosły o ok. 10 mld dolarów. Warto zauważyć, że 69% dochodów stanowi system ETS, podczas gdy 31% podatek od emisji dwutlenku węgla. System ETS wygenerował 65,6 mld dolarów (w tym EU-ETS 42 mld dolarów), podczas gdy podatek węglowy 29,4 mld dolarów.

Zobacz także: Ruszyła inwestycja mająca umożliwić odbieranie energii z Baltic Power

Cena uprawnień do emisji CO2 w UE mocno wzrosła

System ETS był odpowiedzialny za 76% wzrostu globalnych przychodów z opłat za emisję dwutlenku węgla. Wynika to z faktu, iż znacznie wzrosła cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Jeszcze na początku 2022 r. wynosiła ona około 60 euro za tonę, Jednak w lutym 2023 r. po raz pierwszy w historii przebiła barierę 100 euro. Według analityków, główną przyczyną gwałtownego wzrostu ceny uprawnień do emisji CO2 było zbliżające się rozliczenie w kwietniu za 2022 rok. Ogólnie rzecz biorąc, z raportu Banku Światowego wynika, że mniej niż 15% instrumentów odnotowało spadek cen w 2022 roku. Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły między innymi w Korei Południowej – aż o 35%.

Zobacz także: Udział Polski w globalnym PKB pierwszy raz w historii wynosi 1%!

Ceny ETS i podatki są wciąż za niskie

Ekonomiści Banku Światowego podkreślają, że ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla muszą wzrosnąć, aby stymulować inwestycję w neutralność klimatyczną, tzn. aby przyspieszyć transformację w kierunku zielonej gospodarki. Cena za emisję CO2 musi znajdować się w przedziale od 40 dolarów do 80 dolarów za tonę metryczną CO2. Jak wynika z poniższego wykresu większość instrumentów fiskalnych w krajach (podatek od emisji CO2 i cena uprawnień do emisji CO2) nakłada wciąż zbyt niski koszt dla firm energochłonnych.

Jennifer Sara, Dyrektor ds. Zmian Klimatu w Banku Światowym tak puentuje wyniki z raportu Banku Światowego:

Dobrą wiadomością płynącą z tego raportu jest to, że nawet w trudnych ekonomicznie czasach rządy traktują priorytetowo politykę ustalania cen emisji dwutlenku węgla w celu ograniczenia emisji. Ale aby naprawdę wprowadzić zmiany na potrzebną skalę, będziemy musieli zobaczyć duże postępy zarówno pod względem zasięgu, jak i ceny.

Europa ściąga rosyjski gaz drogą morską. Padł rekord

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker