Finanse

Polisa OC online – jakie dokumenty przygotować do zawarcia umowy OC przez Internet?

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii oraz systemów informatycznych, wiele zakupów, które jeszcze do niedawna wymagały osobistej wizyty w punkcie sprzedaży, można dziś wykonać online, bez wychodzenia z domu, w najdogodniejszym dla siebie momencie. Do tej kategorii zakupów zaliczają się również obowiązkowe ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, coraz chętniej kupowane przez Polaków za pośrednictwem Internetu z uwagi na dużą wygodę i szybkość takiego rozwiązania. O to, co jest potrzebne do zakupu OC online i jakie dokumenty oraz informacje przygotować, aby procedura zakupu przebiegała sprawnie, zapytaliśmy ekspertów z jednego z towarzystw ubezpieczeniowych prowadzących działalność w Polsce – Generali TU S.A. Informacje, które uzyskaliśmy, znajdziesz poniżej.

Zakup OC przez Internet – jaki komplet dokumentów jest wymagany?  

Kobieta oparta o samochód korzysta ze smartfona
Adobe Stock

Wcześniejsze zgromadzenie wszystkich dokumentów, jakie mogą się okazać potrzebne do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu online, pozwoli uniknąć problemów z dokończeniem procedury i oszczędzi sporo czasu. Przygotowując potrzebne dokumenty trzeba również mieć na uwadze, że zakres wymaganych informacji będzie inny dla osób wykupujących polisę OC po raz pierwszy niż dla posiadaczy pojazdów przedłużających ubezpieczenie OC na kolejny rok.  

Warto w tym kontekście dodać, że o to, co potrzebne do ubezpieczenia auta, nie musi się martwić posiadacz pojazdu, który nie zamierza zmieniać ubezpieczyciela. W takim przypadku ubezpieczenie OC co rok przedłuża się automatycznie, jeśli składka została opłacona, a pojazd nie zmienił właściciela ani nie został wyrejestrowany.  

Twoje OC się kończy i potrzebujesz nowego? Sprawdź, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby kupić OC online w Generali! 

Jakie dokumenty do ubezpieczenia auta online – prawo jazdy  

osoba trzyma w ręku polskie prawo jazdy
Adobe Stock

Prawo jazdy kierowcy jest potrzebne do zakupu polisy OC przez Internet, ponieważ to właśnie w tym dokumencie znajdują się informacje o dacie zdobycia przez jego posiadacza uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jest to o tyle ważne, że staż kierowcy przekłada się w bezpośredni sposób na wysokość składki ubezpieczeniowej. Eksperci Generali podkreślają jednak, że polisę OC mogą wykupić także osoby nieposiadające prawa jazdy.    

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu przez Internet – dowód rejestracyjny 

Dowód rejestracyjny jest niezbędny do zakupu OC z uwagi na to, że znajduje się w nim szereg kluczowych informacji o ubezpieczanym pojeździe, w tym: marka, model, rok produkcji, data pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny, rodzaj paliwa, moc i pojemność silnika oraz nr VIN pojazdu.   

Dokumenty do zakupu OC online – obecna polisa odpowiedzialności cywilnej 

Posiadacze pojazdów, którzy mają wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę i chcą wykupić obowiązkową polisę OC u innego ubezpieczyciela niż dotychczasowy, powinni być przygotowani na konieczność ich udokumentowania. Eksperci Generali przypominają, że dużą pomoc w tym zakresie stanowią dane gromadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – dzięki nim potwierdzenie posiadanych zniżek nie powinno stanowić żadnego problemu.   

Dokumenty do ubezpieczenia online – umowa kupna samochodu 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu niezbędna będzie tylko wtedy, gdy zakupiony pojazd nie został jeszcze zarejestrowany (nie ma dowodu rejestracyjnego). W innej sytuacji do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC przez Internet umowa kupna-sprzedaży nie będzie potrzebna. 

Jakie jeszcze informacje mogą być wymagane do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez Internet?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać podania dodatkowych informacji oraz danych do wypełnienia formularza zakupu polisy OC online. Mogą to być na przykład: 

 • rodzaj użytkowania pojazdu 
 • czas użytkowania poza granicami Polski 
 • lokalizacja kierownicy (po prawej czy po lewej stronie) 
 • kraj pochodzenia (jeśli pojazd został sprowadzony z zagranicy) 

Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu, który ma współwłaścicieli? 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wykupienie, także przez Internet, obowiązkowego ubezpieczenia OC na każdy pojazd, który ma więcej niż 1 właściciela, wymaga podania w formularzu online danych identyfikacyjnych wszystkich tych współwłaścicieli. Chodzi o imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz datę wydania prawa jazdy – bez tego zestawu danych zakup OC online może okazać się niemożliwy.  

Czy ubezpieczenie OC to jedyna polisa online dostępna w Generali TU S.A.? 

Mężczyzna pokazuje kobiecie siedzącej za kierownicą samochodu dokumenty na ekranie tabletu.
Adobe Stock 

Oprócz polisy OC w Generali są dostępne również inne ubezpieczenia, które możesz kupić online. Są to: 

 • ubezpieczenie AC (Autocasco), Assistance, Autoszyby, NNW w Pojeździe, NNW Kierowcy, Rehabilitacja po wypadku komunikacyjnym 
 • wszystkie rodzaje indywidualnych ubezpieczeń majątkowych
 • ubezpieczenie podróży zagranicznych 
 • ubezpieczenie „Podróże po Polsce” 
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zagranicznej albo krajowej 
 • ubezpieczenie nieruchomości „Generali, z myślą o domu i rodzinie” (można je rozszerzyć o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW) 
 • ubezpieczenie NNW „Generali, z myślą o Następstwach Nieszczęśliwych Wypadków” (z możliwością rozszerzenia o szereg świadczeń dodatkowych) 
 • dedykowane ubezpieczenie dla dzieci „Generali, z myślą o NNW – pakiet dziecko” 
 • ubezpieczenie psa „Generali, z myślą o Twoim psie Bezpieczny.pl” (za dodatkową opłatą możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony o ubezpieczenie odpowiedzialności właściciela psa oraz o ubezpieczenie śmierci psa) 

Sprawdź ofertę Generali i kup ubezpieczenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb bez wychodzenia z domu!  

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu w Generali TU S.A. – dlaczego warto?

Choć zakres OC jest u wszystkich ubezpieczycieli taki sam, to składka OC ma różną wysokość w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym ze względu na odmienny sposób naliczania zniżek dla posiadaczy pojazdów. Z tego względu warto sprawdzić, jakie dodatkowe korzyści związane z wykupieniem ubezpieczenia OC oferuje dany ubezpieczyciel, ponieważ może to być czynnik decydujący o wyborze konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

W przypadku Generali posiadacze pojazdów, którzy wykupują ubezpieczenie OC przez Internet, mogą liczyć przede wszystkim na prosty proces zakupu, klarowne wyjaśnienia poszczególnych etapów, atrakcyjne zniżki oraz szeroki zakres możliwych rozszerzeń podstawowej polisy OC. Wykupioną w Generali polisę OC można rozszerzyć o: 

 • Ochronę zniżki z gwarancją ceny po jednej szkodzie OC posiadaczy pojazdu 
 • Autocasco (AC)
 • Assistance – Auto i Rower 
 • NNW w Pojeździe 
 • NNW Kierowcy 
 • OC w życiu prywatnym 
 • Rehabilitację po wypadku komunikacyjnym 

Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie daje zakup online ubezpieczenia OC posiadacza samochodu w Generali! 

Podsumowanie

Zakup ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych online nie jest trudny, choć wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów i informacji, które będą niezbędne do sprawnego sfinalizowania procedury kupna ubezpieczenia przez Internet. Specjaliści Generali zwracają uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię w kontekście zakupu polisy online: niezależnie od tego, jakie ubezpieczenie online kupujesz, zawsze sprawdź szczegółowe warunki ubezpieczenia (szczególnie ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności) oraz dokładnie zapoznaj się z informacjami na temat zasad działania poszczególnych produktów i kosztów z nimi związanych. Wszystkie te informacje znajdziesz w obowiązujących dla konkretnego ubezpieczenia Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – w przypadku ubezpieczeń oferowanych przez Generali OWU są dostępne online na stronie www.generali.pl, a dodatkowo OWU dotyczące wybranej przez Ciebie polisy zostaną Ci przekazane przed zawarciem umowy ubezpieczenia. 

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker