GospodarkaPolska

Inwestycje zagraniczne w Polsce rosną! Wojna nie odstrasza inwestorów

Z raportu FDI Intelligence, na który powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny, wynika, że Polska zajęła wysokie 5. miejsce w Europie pod względem liczby projektów greenfield. Ponadto inwestycje zagraniczne w Polsce typu greenfield wzrosły w 2022 roku. Wojna na Ukrainie nie odstrasza inwestorów. 

W 2022 roku w Polsce wdrożono 493 projekty, co umiejscowiło nasz kraj na 5. miejscu w Europie. Projekty greenfield w naszym kraju stanowiły 7,2% wszystkich projektów w Europie i 3% na całym świecie. Większą liczbę inwestycji zaobserwowano jedynie we Francji (536), w Hiszpanii (702). w Niemczech (820) i w Wielkiej Brytanii (1119). Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że w stosunku do 2021 r. liczba projektu typy greenfield wzrosła w Polsce o 16%, natomiast wzrost dla całej Europy wyniósł zaledwie niecałe 1%. Na naszym kontynencie jedynie w Turcji (22,9%) i Portugalii (79,1%) odnotowano większy wzrost, niż w Polsce. Co ciekawe, w Niemczech (-35,5%) i w Chinach (-24,3%) inwestycje greenfield spadły,

Źródło: Tygodnik PIE

Jak czytamy w tygodniku PIE:

Do Polski napłynęło wprawdzie więcej projektów, ale były one mniej kapitałochłonne niż w innych krajach z czołówki listy. W efekcie pod względem wydatków kapitałowych Polska uplasowała się na 7. miejscu w Europie (17,34 mld USD), po Francji (18,88), Niemczech (21,67), Włochach (24,07), Irlandii (25,18), Hiszpanii (42,38) i Wielkiej Brytanii (101,21).

Jaka jest główna przyczyna tak dużego napływu BIZ, mimo wojny za wschodnią granicą? Ekonomiści PIE wskazują na „przetasowania w ramach łańcuchów dostaw”. Zwiększa się udział państw OECD, natomiast spada udział państw BRICS i ASEAN w światowych BIZ. Odsetek ten w ubiegłym roku wyniósł 64,5%. Ponadto firmy coraz bardziej motywują swoje inwestycje bliskością rynków zbytu, klientów i ryzykiem politycznym.

[…] aż 37,1 proc. ankietowanych firm zadeklarowało, że jednym z 5 głównych motywów inwestycji była bliskość do rynków zbytu i klientów. W latach 2010-2014 na taki motyw wskazywało 27 proc. firm – wskazują ekonomiści PIE

Zobacz także: Udział Polski w globalnym PKB pierwszy raz w historii wynosi 1%!

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zagraniczne firmy w coraz mniejszym stopniu zwracają uwagę na niskie koszty pracy. Obecnie 2,2% przedsiębiorstw motywowało swoje inwestycje tym czynnikiem, podczas gdy w latach 2010-2014 było to 7,1%. Jednocześnie w naszym regionie rośnie liczba tzw. megaprojektów.

Nowym trendem w 2022 r. są tzw. megaprojekty, tj. inwestycje, których wartość przekracza 1 mld USD. Przykładem w regionie Europy Środkowej jest budowa gigafabryki baterii ogłoszona przez chińską CATL na Węgrzech. Koszt tej inwestycji wynosi 7,48 mld USD. Globalnie najważniejszym sektorem była energia odnawialna, a w dalszej kolejności surowce energetyczne – węgiel, ropa i gaz.

Historyczna chwila. Bezrobocie w Polsce jest najniższe w UE!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker