EuropaFinanse

Grecja odzyskuje zaufanie rynków finansowych! Rentowności obligacji są mniejsze, niż we Włoszech

Ateny powoli wracają do łask rynków finansowych, które wierzą, że kraj pod nowymi rządami odzyska stabilność fiskalną i makroekonomiczną.

Rentowności 10-letnich obligacji rządowych Grecji są obecnie niższe, niż 10-letnich obligacji Włoch. Grecja powoli odzyskuje zaufanie rynków finansowych. 

  • Rentowności 10-letnich obligacji rządu Grecji wynoszą obecnie 3,99%, podczas gdy we Włoszech jest to 4,38%.
  • Rynki finansowe pozytywnie zareagowały na wyniki przedterminowych wyborów.
  • Trajektoria długu publicznego Grecji jest zdecydowanie bardziej korzystna, niż zadłużenia Włoch.
  • Grecja nie uczestniczy już w żadnym programie ratunkowym i podlega jedynie rynkom finansowym.

Na rynku obligacji w strefie euro dzieją się bardzo ciekawe rzeczy. Oprocentowanie greckiego długu spadło do poziomu poniżej długu włoskiego. Rentowności 10-letnich obligacji rządu Grecji wynoszą obecnie 3,99%, podczas gdy we Włoszech jest to 4,38%. Ateny dziesięć lat po głębokim kryzysie zadłużeniowym powoli odzyskują zaufanie rynków finansowych, natomiast Rzym staje się coraz mniej wiarygodny. Jakie czynniki stoją za tą zmianą?

Rentowności 10-letnich obligacji rządowych w Europie Południowej

Po pierwsze rynki finansowe pozytywnie zareagowały na wyniki przedterminowych wyborów, w których zwyciężyła większością głosów partia Nowa Demokracja. Nowym premierem został Kyriakos Mitsokakis. Warto podkreślić, że pierwsza tura wyborów miała miejsce w maju. Jednak Nowej Demokracji zabrakło czterech mandatów do utworzenia rządu większościowego, w związku z czym zaplanowano nowe głosowanie w czerwcu. W drugiej turze wyborów partia ta uzyskała już większość parlamentarną. Po pierwszej turze wyborów (które dały do zrozumienia, że najpewniej nowym premier zostanie Mitsokakis), rentowności greckich obligacji zjechały o ponad 15 punktów bazowych do 3,85%.

Zobacz też: Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz dlaczego Włochy są pogrążone w głębokiej stagnacji

Po drugie, trajektoria długu publicznego Grecji jest zdecydowanie bardziej korzystna, niż zadłużenia Włoch. Według prognoz rządowych grecki dług publiczny w relacji do PKB spadnie ze 171,3% w 2022 roku do 135,2% w 2026 r., podczas gdy zadłużenie Włoch obniży się nieznacznie – ze 144,0% do 140,4% PKB. Zauważmy, że tempo redukcji zadłużenia Grecji ma być szybsze od wymogu fiskalnego 1/20 (obniżanie wskaźnika długu w relacji do PKB o 1/20 nadwyżki rocznie), podczas gdy tempo we Włoszech będzie wolniejsze.

Goldman Sachs również prognozuje spadek wskaźnika długu publicznego w Grecji. Według ten instytucji dług w relacji do PKB będzie spadać w tempie 10 pkt procentowych rocznie i w 2026 r. znajdzie się poniżej poziomu we Włoszech. Pozwoli na to nadwyżka salda pierwotnego i wysoki wzrost gospodarczy napędzany napływem środków UE w ramach Europejskiego Funduszy Odbudowy w wysokości 3% PKB rocznie. Z kolei Rzym wciąż walczy o odblokowanie wszystkich funduszy NGEU, ponieważ rząd sprzeciwia się reformie Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Po trzecie, Grecja nie uczestniczy już w żadnym programie ratunkowym i podlega jedynie rynkom finansowym. Przypomnijmy, że od 2010 roku kraj ten otrzymał trzy pakiety ratunkowe z EBC i MFW o łącznej wartości 280 mld euro.

Ateny powoli wracają do łask rynków finansowych, które wierzą, że kraj pod nowymi rządami odzyska stabilność fiskalną i makroekonomiczną.

Kraje Europy Południowej planują znaczną redukcję zadłużenia!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker