GospodarkaPolska

Produkcja przemysłowa w Niemczech jest wciąż mniejsza, niż przed pandemią!

Recesja u naszego zachodniego sąsiada jest coraz bardziej prawdopodobna...

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w maju o 0,2% miesiąc do miesiąca z +0,3% m/m w kwietniu. Przemysł u naszego zachodniego sąsiada nie odbudował się jeszcze po pandemii. Produkcja pozostaje nadal o 5% niższa w stosunku do 2019 roku. 

  • Produkcja przemysłowa w Niemczech wciąż jest o 5% niższa w stosunku do okresu przed pandemią, mimo że minęły już trzy lata od początku COVID-19.
  • Maj przyniósł kontynuację słabych wyników. Produkcja spadła o 0,2% m/m.
  • Niemiecki PMI dla przemysłu skurczył się w czerwcu do 40,6 pkt, czyli poniżej wstępnego szacunków 41,0 pkt. Spadek produkcji był najszybszy od ośmiu miesięcy.
  • Podwyżki EBC na lipcowym posiedzeniu są niemal pewne, co pogorszy koniunkturę w przemyśle.

Pandemia, a następnie rosyjska agresja na Ukrainę poturbowały niemiecką koniunkturę przemysłową. Gospodarka Niemiec silnie odczuwa szok związany z cenami energii w wyniku wysokiej energochłonności przemysłu, który wytwarza 23,5% produktu krajowego brutto. Produkcja wciąż jest o 5% niższa w stosunku do okresu przed pandemią, mimo że minęły już trzy lata od początku COVID-19.

Źródło: German Statistics Office

Maj przyniósł kontynuację słabych wyników. Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła o 0,2% m/m wobec +0,3% w kwietniu. Jeżeli czerwiec również przyniesie ujemną dynamikę, ryzyko recesji gospodarczej w br. znacząco wzrośnie. Wiele wskazuje, że najbliższe miesiące nie dostarczą poprawy koniunktury w przemyśle.

Niemiecki PMI dla przemysłu skurczył się w czerwcu do 40,6 pkt, czyli poniżej wstępnego szacunków 41,0 pkt. Spadek produkcji był najszybszy od ośmiu miesięcy, a liczba nowych zamówień spadała w najsilniejszym tempie od października 2022 r. To efekt spadku konsumpcji krajowej oraz przetasowań firm w zapasach (wycofywanie zapasów). Rynek pracy również nie znajduje się w najlepszej kondycji. Liczba tworzenia nowych miejsc pracy była w czerwcu najniższa od marca 2021 roku. Podobnie jak w Polsce, spadły koszty produkcji – po raz pierwszy od września 2020 r.

Źródło: S&P Global

Oczekiwania niemieckich producentów spadały w czerwcu drugi miesiąc z rzędu. Ankietowanie przedsiębiorstwa wyraziły obawy związane z lepką inflacją, niepewnością klientów, zaostrzonymi warunkami finansowymi i napięciami geopolitycznymi. Dane PMI dla przemysłu sugerują, że recesja w tym roku dojdzie do recesji w przemyśle. Jeżeli taki trend się utrzyma, to PKB Niemiec w br. może spaść.

Zobacz też: MFW prognozuje, że Niemcy i Wielka Brytania znajdą się w recesji!

W świetle fatalnych wyników niemieckiego przemysłu coraz bardziej dziwić może podtrzymanie jastrzębiego tonu szefowej EBC Christine Lagarde. Zwłaszcza, że PMI w niemieckim sektorze usług również spadł w czerwcu – do 54,1 pkt z 56,2 pkt. Lagarde podkreśla, że EBC nie będzie stał czynnie, jeżeli marże i płace będą rosnąć. Podwyżki +25 pkt bazowych na lipcowym posiedzeniu są niemal pewne. W związku z tym oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących zostanie podniesione do 4,25%.

Niemcy chcą ciąć wydatki socjalne, podczas gdy co 5. dziecko żyje w ubóstwie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker