EnergetykaPolska

Polska niedługo może stać się unijnym liderem wzrostu OZE!

Produkcja energii elektrycznej z OZE dynamicznie rośnie w naszym kraju

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazują, że Polska niebawem może stać się unijnym liderem wzrostu OZE. W latach 2021-2022 wytarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej wzrosło aż o 107,4%. 

OZE coraz tańsze

Koszty wytworzenia energii elektrycznej z OZE stają się coraz niższe, co zwiększa ich opłacalność. Jak informują analitycy PIE przeciętny koszt wytworzenia energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni (Levelized Cost Of Electricity) dla energetyki słonecznej oraz energetyki wiatrowej (morskiej i lądowej) spadł w minionej dekadzie aż o 58-74% do 42-74 USD/MWh. To poniżej kosztu wytworzenia energii z energetyki konwencjonalnej (gaz i węgiel), którego wartość wynosi 74-128 USD/MWh.

Jak czytamy w tygodniku PIE:

Globalnie, według analizy BNEF, odnawialne źródła energii są najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej. Mimo że koszty projektów dotyczących paliw kopalnych spadły w ostatnich sześciu miesiącach o 5 proc., to lądowa energetyka wiatrowa i fotowoltaika pozostały najtańszymi technologiami do produkcji energii elektrycznej w krajach, które wytwarzają 82 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej.

Skąd wynika globalny spadek energetyki wiatrowej? Przede wszystkim z wysokiej konkurencyjności płynącej z Azji, gdzie ceny projektów OZE są najniższe na świecie – nawet o 24% w stosunku do Europy. Co ciekawe, pod wpływem wzrostu cen surowców energetycznych i zwiększenia kosztów pracy, energetyka wiatrowa w pierwszej połowie należała do najtańszych źródeł energii w Polsce. Ponadto spadły koszty materiałów wykorzystywanych w produkcji OZE, co zwiększa opłacalność takich inwestycji.

Zobacz także: Paliwo gazowe to uzupełnienie OZE

OZE w Polsce? Notujemy dynamiczny wzrost

W rezultacie, produkcja OZE znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Polska może być unijnym liderem wzrostu OZE. Produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej zwiększyła się w Polsce ponad dwukrotnie (+107 proc.) z 3,9 TWh do 8,2 TWh w latach 2021-2022 – według Ember był to trzeci największy wzrost na świecie po Kenii i Litwie. Łącznie produkcja energii elektrycznej z OZE wzrosła w latach 2021-2022 o 23,5 proc. z 30,6 TWh do 37,7 TWh – wskazują analitycy PIE

Według danych ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) jeszcze latem br. nowe polskie moce zainstalowane w energetyce słonecznej i wiatrowej wyniosą 773 MW. To najwyższy poziom w UE – obok Holandii.

Polska odpowiadać będzie za 97 proc. nowych mocy zainstalowanych w energetyce słonecznej i 25 proc. w energetyce wiatrowej w UE latem 2023 r.3 (możliwa jest rewizja danych) – dodają ekonomiści PIE

Produkcja samochodów elektrycznych? Bez Chin może być trudno

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker