Gospodarka

Oto ulubione kierunki Polaków. W niektórych krajach taniej niż u nas

Wakacje to duży wydatek. Nie stać na niego wszystkich Polaków. Jak zamierzają je spędzić Ci, którzy mają na to środki? Ilu z nas chce wziąć kredyt, aby wyjechać na wakacje?

Wakacje za granicą to kosztowna sprawa? Okazuje się, że w wielu miejscach w Europie może być znacznie taniej niż w Polsce. Jakie kierunki wybiorą w tym roku rodacy? Jak wielu z nas chce wyjechać za granicę w te wakacje?

  • Wakacje za granicą zamierza spędzić w tym roku większość Polaków.
  • Około 20% z nas nie ma żadnych planów wakacyjnych.
  • Na pierwszym miejscu wśród zagranicznych kierunków znalazła się Chorwacja.
  • Blisko co piąty (18%) zamierza przeznaczyć te środki finansowe na inny cel.
  • Co siódmy Polak chce wydać na nie więcej niż 3000 PLN.
  • Ceny w kategorii zakwaterowanie i gastronomia są w Polsce wyższe niż w Hiszpanii i Portugalii.

Wakacje za granicą? Ilu Polaków chce wyjechać?

Właśnie rozpoczyna się sezon wakacyjny Polaków. To dla wielu czas wyjazdów za granicę. We znaki dawać może się jednak wysoka inflacja, która sprawia, że zarobki części z nas spadły. Wakacyjnym planom  przyjrzały się dwie analityczki Polskiego Instytut Ekonomicznego: Urszula Kłosiewicz-Górecka oraz Anna Szymańska. W Tygodniku Gospodarczym PIE nr 27/2023 przeczytamy o tym, jak chcemy spędzić tegoroczne wakacje.

W zależności od tego, które badania weźmiemy pod uwagę, wyniki mogą się delikatnie różnic. Dostępne analizy sugerują jednak, że zagraniczne wakacje trwające przynajmniej dwa dni, zamierza w tym roku zrealizować blisko dwóch na trzech Polaków. Odsetek ten waha się od 55% do 65% Polaków. Jest także część Polaków, która nie ma obecnie żadnych planów wakacyjnych. To w zależności od badania, od 14 do 28% respondentów.

Co mówią same dane GUS? Posiadamy obecnie informacje na temat pierwszy czterech miesięcy bieżącego roku. Z danych tych wynika, że liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w Polsce wzrosła podczas pierwszych czterech miesięcy 2023 r. o 12% w ujęciu rocznym. Szczyt sezonu jest jednak nadal przed nami. Krajowe wyjazdy realizujemy najczęściej w lipcu i sierpniu. Zagraniczne przypadają najczęściej na wrzesień.

Jeśli wakacje w kraju, to gdzie?

Część z osób, które planują wyjechać za granicę, ma także w planach wypoczynek w Polsce. Takie deklaracje składa według Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) łącznie 64% rodaków. Według CBOS jest to 54%. Dane są więc bardzo zbliżone do deklaracji związanych z wakacjami poza krajem. Które kierunki są najczęściej wybierane?

Nie będzie zdziwieniem, że zwycięzcą okazał się Bałtyk. Polskie morze wybiera od 27 do 37% Polaków. Kierunek ten zresztą od lat zajmuje pierwsze miejsce. Jedynie 15-22% zdecyduje się na wyjazd w góry. Wakacje na Mazurach to wizja, którą wybrało 8-19% pytanych.

Wakacje za granicą? Morze Śródziemne

Jakie zagraniczne kierunki są najbardziej popularne? Na pierwszym miejscu znalazła się Chorwacja (18%). Kolejne pozycje przypadły innym krajom regionu Morza Śródziemnego. Drugie miejsce przypadło Grecja (14%). Podium zamyka Hiszpania (12%). Następne pozycje przypadły Włochom (11%) oraz Turcji (9%).

Wakacje za granicą, infografika PIE
PIE

Co powstrzymuje nas przed wyjazdami? Powód nie jest wielkim zaskoczeniem. Główną barierą powstrzymującą Polaków przed wyjazdami wakacyjnymi jest brak wystarczających środków finansowych — czytamy w Tygodniku Gospodarczym. Różne badania sugerują, że dotyczy to ok. 40-50% Polaków, którzy nie wyjadą na wakacje. Blisko co piąty (18%) zamierza przeznaczyć te środki finansowe na inny cel. Co siódmy Polak (15%), który nie pojedzie na wakacje, wymienił wśród przyczyn swój stan zdrowia.

Generalizując, nie planujemy długich wyjazdów. PIE, powołując się na POT, twierdzi, że na co najwyżej tydzień wyjedzie 2 na 3 Polaków, którzy planują spędzić wakacje. Odsetek jest niemal identyczny dla spędzających je w kraju (65%) jak i za granicą (64%).

Ile zamierzamy wydać na tegoroczne wakacje?

Jak wiele środków zamierzamy przeznaczyć na swój wakacyjny wypoczynek. Według badania Providenta jest to aż o 474 PLN więcej niż w zeszłym roku. Będzie to średnio 3200 PLN. W badaniu Mondial planowana kwota została podzielona według tego, jak respondenci planują wakacje. Wakacje w kraju mają kosztować średnio 2256 PLN. Z kolei wakacje za granicą wiążą się z kosztem rzędu 3971 PLN.

Swoje analizy przeprowadziła też Polska Organizacja Turystyczna. Wyniki z nich, że najwięcej osób zadeklarowało wydatki do 1500 PLN na osobę (42%). Co trzeci Polak myśli o wydaniu od 1500 do 3000 PLN. Jedynie 15% z nas chce wydać więcej niż 3000 PLN. Skąd mamy na to pieniądze? Połowa (49%) twierdzi, że głównie z oszczędności. Jedynie 15% planuje wzięcie na ten cel kredyt.

Wakacje za granicą tańsze niż w kraju?

Wiele osób twierdzi, że nad Bałtykiem jest znacznie drożej niż w wielu zachodnich kurortach. Ile w tym prawdy? Sprawdzić postanowili to ekonomiści BNP Paribas. Z danych Eurostatu wynika, że ceny w kategorii „zakwaterowanie i gastronomia” są w Polsce całkiem wysokie.

BNP Paribas

Jest u nas drożej niż w Hiszpanii, Portugalii. Znacznie niższe ceny znajdziemy w Czarnogórze, Bułgarii, Albanii czy Turcji. Z kolei na Cyprze i w Grecji jest jedynie nieznacznie drożej. Popularna Chorwacja jest o 2,8% droższa od Polski. Zdecydowanie droższe są Włochy i Francji. Ceny we Włoszech są o 25,4% wyższe niż w naszym kraju. We Francji różnica wynosi 32,1%.

Najtańsze kraje w Europie 2023. Gdzie jest najtaniej? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker