GospodarkaPolska

Nowa nazwa ORLENU ma oddawać faktyczny zakres działalności koncernu

Sąd zarejestrował zmianę nazwy Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN na ORLEN S.A. Nowa nazwa ORLENU odpowiada aktualnemu profilowi działalności i planom rozwojowym spółki. Zmiana nie wiąże się z koniecznością dokonywania rebrandingu  – znane wszystkim logo i barwy pozostaną.

Koncern planuje dynamiczną ekspansję oraz wiele zmian

Przyjęta przez Grupę ORLEN strategia zakłada znaczne zdywersyfikowanie oraz rozszerzenie działalności koncernu. Zgodnie z aktualnymi planami przyjętymi do końca 2030 roku spółka przeznaczy na inwestycje aż 320 mld zł, z czego aż 120 mld zł na projekty nisko- i zeroemisyjne. Do końca dekady ORLEN będzie posiadać m.in.  9 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, 10 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej oraz 300 MW zainstalowanej mocy w małych reaktorach jądrowych.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Ponadto koncern będzie produkować 3 mln ton biopaliw, ok. 1 mld metrów sześciennych biogazu, 130 tys. ton odnawialnego wodoru i 70 tys. ton paliw syntetycznych.  Do 2030 r. Grupa ORLEN ograniczy o 25 proc. emisje gazów cieplarnianych w segmentach rafineryjnym, petrochemicznym i wydobywczym. W segmencie energetycznym zaś aż o 40 proc. zmniejszy emisje dwutlenku węgla przypadające na jednostkę wytworzonej energii. Do 2035 r. koncern zakończy produkcję energii z węgla.

Opisana tutaj strategia w połączeniu z przeprowadzanymi procesami akwizycji Grupy ENERGA, Grupy LOTOS oraz PGNiG sprawiła, że określenie Polski Koncern Naftowy zwyczajnie przestało odpowiadać realiom gospodarczym. Z tego powodu Zwyczajne Walne Zgromadzenie 21 czerwca 2023 roku opowiedziało się za zmianą nazwy koncernu na ORLEN S.A. Decyzja ta weszła w życie z dniem 3 lipca 2023 roku, w momencie rejestracji zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Co warto podkreślić, nowa nazwa ORLENU nie pociąga za sobą konieczności rebrandingu, ponieważ w identyfikacji wizualnej spółki na potrzeby marketingowe wykorzystywana jest wyłącznie nazwa „ORLEN” i biało-czerwone logo przedstawiające głowę orła. Te elementy nadal będą wykorzystywane w niezmienionej formie.

Nowa nazwa ORLENU odzwierciedla rzeczywisty zakres działalności multienergetycznego koncernu

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, nowa nazwa odzwierciedla rzeczywisty zakres działalności multienergetycznego koncernu oraz strategiczne kierunki jego rozwoju, wśród których jest morska energetyka wiatrowa, energetyka jądrowa, produkcja wodoru i paliw syntetycznych, a także zielona petrochemia. Tylko w pierwszym kwartale tego roku aż 70 proc. wartości Grupy ORLEN zostało wygenerowane w segmentach niezwiązanych z przerobem ropy naftowej. W tym kontekście zmiana nazwy jest naturalna.

ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker