Chiny

Ant Group i Tencent ukarani przez chińskiego regulatora, a ceny akcji gwałtownie rosną

Firma Jacka Ma zapłaci prawie 1 mld USD kary. Inwestorzy zareagowali jednak pozytywnie na tę informację.

Chiński regulator ogłosił kary dla chińskich firm, w tym tych oferujących usługi finansowe. Wśród ukaranych znaleźli się Ant Group, firma założona przez Jacka Ma, oraz Tencent. Grzywna dla Ant Group wyniosła prawie 1 mld USD. Ceny akcji ukaranych spółek w reakcji na nałożenie kar gwałtownie zaczęły rosnąć. Dlaczego inwestorzy odebrali tę informację jako pozytywny sygnał do zakupu akcji? Skąd takie zachowanie rynku?

Ant Group i Tencent ukarani przez chińskiego regulatora

Chiny ogłosiły nałożenie kar dla firm oferujących usługi finansowe. Według chińskiego regulatora przedsiębiorstwa te naruszały przepisy dotyczące ochrony konsumentów i łamały zasady ładu korporacyjnego. Naruszenia miały też dotyczyć obszaru działalności płatniczej i rozliczeniowej, a także przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Wśród ukaranych znalazła się Ant Group – technologiczny gigant założony przez Jacka Ma. Firma była jednym z głównych celów, których ukaranie regulator postawił sobie za cel. Z tytułu “nieuczciwie uzyskanych dochodów” grzywna dla Ant Group wyniosła 994 mln USD. Z kolei Tencent, czyli właściciel popularnego WeChat i Tenpay został ukarany na kwotę ponad 414 mln USD.

Chiński regulator, a więc w tym przypadku Ludowy Bank Chin i Chińska Komisja Nadzoru Papierów Wartościowych, zasygnalizowały przy tym, że nałożone kary zakończą spór z branżą usług finansowych. Regulatorzy mniej chcą się teraz skupić na naruszeniach praw przez konkretne spółki, a bardziej na regulacji branży jako całości. Ogromna popularność chińskich finansowych gigantów technologicznych stanowiła i stanowi spore wyzwanie dla chińskiego rządu. W ostatnich latach wprowadzono już szereg przepisów dla takich firm dotyczących m.in. konkurencji czy ochrony danych osobowych. W 2021 r. Alibaba zapłaciła 2,8 mld USD kary po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego.

Zobacz też: Stany Zjednoczone umieszczają Aliexpress i WeChat na czarnej liście!

Dlaczego ceny akcji ukaranych spółek gwałtownie wzrosły?

Ceny akcji notowanej na amerykańskiej giełdzie Alibaby w odpowiedzi na ogłoszone kary wzrastały w pewnym momencie nawet o 10 proc. Alibaba jest udziałowcem Ant Group (posiada 33 proc.). Mocno wzrosły także ceny akcji Alibaby notowane na giełdzie w Hongkongu, podobnie jak ceny akcji Tencent, z tym że wzrost cen akcji Alibaby był także wspierany przez ogłoszenie buybacku. 

Inwestorzy spodziewają się, że nałożone kary istotnie kończą walkę chińskich regulatorów ze spółkami oferującymi usługi finansowe. Wzrost nadzoru, który nastąpił w ostatnich latach w odpowiedzi na gwałtowny rozwój wielu chińskich firm, wprowadził wiele niepewności. Teraz regulatorzy mają się skupić bardziej na ogólnych regulacjach dla branży.

Zobacz też: Koniec z tanimi zakupami z Ali! KE nałoży cła na drobne produkty!

Chińscy giganci technologiczni kontra państwo

Ant Group to spółka, do której należy Alipay – największa na świecie platforma płatności internetowych i mobilnych na świecie, z którego korzysta ponad 1,3 mld użytkowników. Ant oferuje m.in. kredyty, pożyczki,  ubezpieczenia dla klientów indywidualnych i firm, płatności za rachunki.

W październiku 2020 r. Ant Group miała przeprowadzić IPO (wejść na giełdę). Była to jak na tamten czas największa w historii pierwsza oferta publiczna na świecie o wartości 34,5 mld USD. Po kontrowersyjnym wystąpieniu Jacka Ma odebranym jako nieprzychylne chińskiemu rządowi, pod presją państwa IPO, dzień przed przeprowadzeniem, została zablokowana. 

Giganci technologiczny w Chinach oferują wiele innowacji finansowych, takich jak na przykład wykorzystanie techniki rozpoznawania twarzy przy autoryzowaniu płatności czy wykorzystanie technologii kodów QR. Zarówno użytkownicy WeChat jak i AliPay korzystają z tzw. superaplikacji, w których funkcjonują miniprogramy partnerów. To swoiste aplikacje w aplikacji, co oznacza, że korzystając z WeChat, można od razu np. wypożyczać rowery, zamawiać przejazdy. Dzięki QR kodom płatności mobilne w Chinach są powszechne w stopniu nieporównywalnym z innymi krajami na świecie.

Plan Chin na 2023 rok? 12 mln nowych miejsc pracy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker