Polska

Spółki z kapitałem ukraińskim? Mnożą się w Polsce

Spółki z kapitałem ukraińskim stają się coraz bardziej obecne na naszym rynku wewnętrznym. Czy to kapitał ukraiński podbije Polskę?

Obecna sytuacja doprowadziła do ogromnego drenażu populacji z Ukrainy do Polski. W naturalny sposób taki napływ siły ludzkiej przyczynił się do zwiększenia aktywności zawodowej przybyłej grupy. Jednak nie każdy Ukrainiec zdecydował się na etatową, czy również dorywczą pracę. Dlatego w Polsce powstaje coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez Ukraińców. Także spółki z kapitałem ukraińskim zaczynają być coraz bardziej popularne na polskim rynku.

  • W 2022 roku założono w Polsce 4,8 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim
  • Najwięcej powstaje ich w branżach handlowych oraz budowlanych
  • Największe zagęszczenie spółek z kapitałem ukraińskim powstałych od stycznia 2022 roku w województwie mazowieckim. Jest ich tam 44% całkowitej liczby takich przedsiębiorstw

Spółki z kapitałem ukraińskim i jednoosobowe działalności gospodarcze

Od początku 2022 roku do połowy 2023 w naszym państwie powstało prawie 30 tysięcy ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych, a także 7 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim. Konkretnie chodzi o podmioty gospodarcze, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca obywatelstwo Ukrainy.

Zobacz także: Prognozy gospodarcze dla Ukrainy – gospodarka szoruje po dnie

Co ciekawe. Jeżeli przyjrzymy się częstotliwości zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych przez Ukraińców po wojnie, zauważalny jest wyraźny trend wzrostowy. Lecz w przypadku spółek z kapitałem od naszego wschodniego sąsiada nie obserwujemy większych zmian. Możemy więc dojść do wniosku, że wcześniej przytoczona liczba jest efektem długotrwałego trendu inwestycji kapitału ukraińskiego w naszym państwie. Jej początek jest widoczny od 2021 roku. Wtedy powstało blisko 4,5 tysiąca takich podmiotów.

Co prawda spółki z kapitałem ukraińskim w 2022 roku stały się jeszcze popularniejsze, jednak nie o wiele. Zostało ich założonych 4,8 tysiąca, czyli o około 300 więcej. Do czerwca obecnego roku założono już 2,2 tysiąca spółek, prawdopodobnie 2023 rok zamknie się z wynikiem zbliżonym do 2022 roku. Dla porównania w 2020 roku założono 2,9 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim.

W których branżach najlepiej czują się spółki z kapitałem ukraińskim?

Skupiając się tylko na 2022 roku spółki z kapitałem ukraińskim, najchętniej powstawały w branży handlowej. Stanowiły 23% całości. Przyglądając się im bliżej, możemy dostrzec, że najpopularniejsze dziedziny to handel internetowy oraz hurtowy.

Na drugim miejscu uplasowały się spółki zajmujące się budownictwem. Te stanowiły 17% wszystkich spółek z kapitałem naszego wschodniego sąsiada, założonych w 2022 roku. Wspomniane firmy zajmowały się przede wszystkim pracami dotyczącymi wznoszenia nowych budynków np. bloków mieszkalnych.

Zobacz także: Ukraina wprowadza zakaz importu jaj i drobiu z Polski!

Ostatnie miejsce podium zajęły spółki z branży transportowej i magazynowej, które stanowiły 14% całości. Firmy z ukraińskim kapitałem postanowiły skupić się głównie na drogowym transporcie towarów. Natomiast około 10% spółek ukraińskich jest obecna w administrowaniu działalności wspierającej, przede wszystkim w pośrednictwie pracy.

Rok wojenny sprawił, że wśród Ukraińców wzrosło zainteresowanie spółkami z branży handlowej, a zauważalnie zmalało z branży budowlanej.

W którym województwie przeważają spółki z kapitałem ukraińskim zarejestrowane od stycznia 2022 roku? Zdecydowanie w województwie mazowieckim. To tam znajduje się aż 44% z nich. Innymi znacznie mniej popularnym ośrodkami lokowania firm są województwa dolnośląskie i małopolskie. W obu przypada po 9% całkowitej liczby nowozarejestrowanych spółek w Polsce. Warto zaznaczyć, że z każdym rokiem przewaga województwa mazowieckiego nad innymi pod tym względem jest tylko wyraźniejsza.

Podobną tendencję można zauważyć w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak spółki z kapitałem ukraińskim posiadają znacznie większą dysproporcję w tym aspekcie. Ukraińskich jednoosobowych działalności w województwie mazowieckim jest 24% wszystkich z nich. W województwie dolnośląskim 15%, a małopolskim 13%.

Zobacz także: Gospodarka Niemiec oraz Francji – starcie dwóch rywali [ANALIZA]

Jak donoszą specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Obecnie w Polsce aktywnych jest prawie 26 tys. spółek z kapitałem ukraińskim i stanowią one nieco ponad 1/4 spółek z kapitałem zagranicznym rejestrowanych w Polsce. Natomiast JDG zarejestrowane od stycznia 2022 r. stanowią 61 proc. wszystkich zagranicznych działalności założonych w tym okresie. W związku z trwającą wojną Polska stała się dla ukraińskich przedsiębiorców naturalną lokalizacją dla działalności gospodarczej. Do wybierania naszego kraju jako lokalizacji zachęcają bliskość kulturowa i geograficzna.

Dzikie Pola znów dzikie. Ukraina się wyludnia, jest tam mniej ludzi niż w Polsce! [ANALIZA]

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker