Spółki z kapitałem ukraińskim? Mnożą się w Polsce
Spółki z kapitałem ukraińskim stają się coraz bardziej obecne na naszym rynku wewnętrznym. Czy to kapitał ukraiński podbije Polskę?

Obecna sytuacja doprowadziła do ogromnego drenażu populacji z Ukrainy do Polski. W naturalny sposób taki napływ siły ludzkiej przyczynił się do zwiększenia aktywności zawodowej przybyłej grupy. Jednak nie każdy Ukrainiec zdecydował się na etatową, czy również dorywczą pracę. Dlatego w Polsce powstaje coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez Ukraińców. Także spółki z kapitałem ukraińskim zaczynają być coraz bardziej popularne na polskim rynku.
- W 2022 roku założono w Polsce 4,8 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim
- Najwięcej powstaje ich w branżach handlowych oraz budowlanych
- Największe zagęszczenie spółek z kapitałem ukraińskim powstałych od stycznia 2022 roku w województwie mazowieckim. Jest ich tam 44% całkowitej liczby takich przedsiębiorstw
Spółki z kapitałem ukraińskim i jednoosobowe działalności gospodarcze
Od początku 2022 roku do połowy 2023 w naszym państwie powstało prawie 30 tysięcy ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych, a także 7 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim. Konkretnie chodzi o podmioty gospodarcze, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca obywatelstwo Ukrainy.
Zobacz także: Prognozy gospodarcze dla Ukrainy – gospodarka szoruje po dnie
Co ciekawe. Jeżeli przyjrzymy się częstotliwości zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych przez Ukraińców po wojnie, zauważalny jest wyraźny trend wzrostowy. Lecz w przypadku spółek z kapitałem od naszego wschodniego sąsiada nie obserwujemy większych zmian. Możemy więc dojść do wniosku, że wcześniej przytoczona liczba jest efektem długotrwałego trendu inwestycji kapitału ukraińskiego w naszym państwie. Jej początek jest widoczny od 2021 roku. Wtedy powstało blisko 4,5 tysiąca takich podmiotów.
Co prawda spółki z kapitałem ukraińskim w 2022 roku stały się jeszcze popularniejsze, jednak nie o wiele. Zostało ich założonych 4,8 tysiąca, czyli o około 300 więcej. Do czerwca obecnego roku założono już 2,2 tysiąca spółek, prawdopodobnie 2023 rok zamknie się z wynikiem zbliżonym do 2022 roku. Dla porównania w 2020 roku założono 2,9 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim.
W których branżach najlepiej czują się spółki z kapitałem ukraińskim?
Skupiając się tylko na 2022 roku spółki z kapitałem ukraińskim, najchętniej powstawały w branży handlowej. Stanowiły 23% całości. Przyglądając się im bliżej, możemy dostrzec, że najpopularniejsze dziedziny to handel internetowy oraz hurtowy.
Na drugim miejscu uplasowały się spółki zajmujące się budownictwem. Te stanowiły 17% wszystkich spółek z kapitałem naszego wschodniego sąsiada, założonych w 2022 roku. Wspomniane firmy zajmowały się przede wszystkim pracami dotyczącymi wznoszenia nowych budynków np. bloków mieszkalnych.
Zobacz także: Ukraina wprowadza zakaz importu jaj i drobiu z Polski!
Ostatnie miejsce podium zajęły spółki z branży transportowej i magazynowej, które stanowiły 14% całości. Firmy z ukraińskim kapitałem postanowiły skupić się głównie na drogowym transporcie towarów. Natomiast około 10% spółek ukraińskich jest obecna w administrowaniu działalności wspierającej, przede wszystkim w pośrednictwie pracy.
Rok wojenny sprawił, że wśród Ukraińców wzrosło zainteresowanie spółkami z branży handlowej, a zauważalnie zmalało z branży budowlanej.
W którym województwie przeważają spółki z kapitałem ukraińskim zarejestrowane od stycznia 2022 roku? Zdecydowanie w województwie mazowieckim. To tam znajduje się aż 44% z nich. Innymi znacznie mniej popularnym ośrodkami lokowania firm są województwa dolnośląskie i małopolskie. W obu przypada po 9% całkowitej liczby nowozarejestrowanych spółek w Polsce. Warto zaznaczyć, że z każdym rokiem przewaga województwa mazowieckiego nad innymi pod tym względem jest tylko wyraźniejsza.
Podobną tendencję można zauważyć w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak spółki z kapitałem ukraińskim posiadają znacznie większą dysproporcję w tym aspekcie. Ukraińskich jednoosobowych działalności w województwie mazowieckim jest 24% wszystkich z nich. W województwie dolnośląskim 15%, a małopolskim 13%.
Zobacz także: Gospodarka Niemiec oraz Francji – starcie dwóch rywali [ANALIZA]
Jak donoszą specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego:
Obecnie w Polsce aktywnych jest prawie 26 tys. spółek z kapitałem ukraińskim i stanowią one nieco ponad 1/4 spółek z kapitałem zagranicznym rejestrowanych w Polsce. Natomiast JDG zarejestrowane od stycznia 2022 r. stanowią 61 proc. wszystkich zagranicznych działalności założonych w tym okresie. W związku z trwającą wojną Polska stała się dla ukraińskich przedsiębiorców naturalną lokalizacją dla działalności gospodarczej. Do wybierania naszego kraju jako lokalizacji zachęcają bliskość kulturowa i geograficzna.
Dzikie Pola znów dzikie. Ukraina się wyludnia, jest tam mniej ludzi niż w Polsce! [ANALIZA]