EuropaFinanse

Włochy wprowadzają 40% podatek od zysków nadzwyczajnych w sektorze bankowym

To już drugi windfall tax we Włoszech. Wcześniej opodatkowano zyski spółek energetycznych

Włochy nałożą jednorazowy podatek od zysków nadzwyczajnych w sektorze bankowym. Stawka podatku wyniesie aż 40%. Wpływy do budżetu państwa z tego tytułu szacowane są na około 3 miliardy euro. To już drugi windfall tax we Włoszech. Wcześniej opodatkowano zyski spółek energetycznych. 

Rząd Włoch, na czele którego stoi Giorgia Meloni ustanowił jednorazowy podatek od zysków nadzwyczajnych (windfall tax) czerpanych przez banki w wyniku podwyżek stóp procentowych. Stawka podatku wyniesie aż 40%. Włochy to trzeci kraj UE po Hiszpanii i Węgrzech, który decyduje się na windfall tax w sektorze bankowym.

Hiszpania opodatkowała zyski banków stawką 4,8%, natomiast Węgry najpierw stawką 8% w 2022 r., która została podwyższona do 13% w 2023 r. (jednocześnie obniżono podstawę opodatkowania ze 100% do 50% zysków brutto). Stopa opodatkowania nadzwyczajnych banków w Hiszpanii i na Węgrzech jest niższa od tej wprowadzonej we Włoszech. Należy jednak zaznaczyć, że włoski windfall tax ma charakter jednorazowy, podczas gdy węgierski i hiszpański – tymczasowy.

Zobacz też: Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz dlaczego Włochy są pogrążone w głębokiej stagnacji

Według szacunków ekonomistów Bank of America wpływy do budżetu państwa Włoch z tytułu tego podatku mają wynieść 2-3 mld euro. To kwota podobna do tej zebranej z podatku od nieoczekiwanych zysków dla firm energetycznych, która wyniosła 2,8 mld euro. Opodatkowanie dotyczy marży odsetkowej netto, czyli różnicy między oprocentowaniem kredytów i depozytów, zarobionej w 2022 r. lub 2023 r. W zależności od tego, w którym roku zyski banków były większe, od nich zostanie odprowadzony podatek (np. jeżeli zysk danego banku był większy w 2022 r. to tej kwoty dotyczy windfall tax). Banki zobowiązane są wpłacić należny podatek do 30 czerwca 2024 roku. 

Zobacz też: Włochy modernizują ważny odcinek kolejowy na północy kraju

Propozycje wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych w sektorze bankowym padały ze strony rządu już na początku roku. Jednak przez następne miesiące ani Giorgia Meloni, ani nikt z ministerstwa finansów nie poruszał tej kwestii. Dlatego dzisiejsza decyzja może stanowić szok dla niektórych dyrektorów banku. Rząd otwarcie krytykował banki za utrzymywanie niskiego oprocentowania depozytów w obliczu cyklu podwyżek stóp procentowych EBC. Gdy sprawozdania banków za pierwsze półrocze br. ukazały wysokie zyski, rząd postanowił, że jednak opodatkuje banki. Jednak prawdziwy rekord padł w 2022 r. Włoskie banki odnotowały wzrost zysków o 50% r/r, podczas gdy średnia dla strefy euro wyniosła 20%.

Rząd poinformował, że wpływy z windfall tax przeznaczy na wsparcie dla gospodarstw domowych, które zmagają się z relatywnie wysokimi kosztami utrzymania, np. wynikających ze wzrostu rat kredytów hipotecznych.

Jak zareagował indeks akcji? Indeks akcji włoskiego sektora bankowego spadł o 7,7%, w tym akcje największego banku Intesa Sanpaolo spadły o 8,4%, natomiast akcje UniCredit o 7%.

Włochy przetrwały sztorm. Wzrost PKB jest powyżej oczekiwań, a spread rentowności spada!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker