Gospodarka

Praca zdalna nie odchodzi do lamusa. Jest wciąż bardzo popularna!

Co więcej znaczenie zdalnego trybu pracy ma wzrosnąć w nadchodzących latach

Czy praca zdalna odchodzi do lamusa? Niekoniecznie. Mimo, że wiele przedsiębiorstw powraca do trybu stacjonarnego, to spora część z nich wciąż preferuje pracę zdalną lub hybrydową. 

Ostatnio głośno zrobiło się o tym, że globalne firmy takie jak Goldman Sachs, Zoom i Meta wezwały pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej w swoich biurowcach. W rezultacie wzrosło przekonanie wśród niektórych komentatorów życia gospodarczego i społecznego, że praca zdalna powoli odchodzi do lamusa. Jak jednak wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) jest jeszcze przedwcześnie na taką tezę. Wyjaśniają oni, że:

Nietrudno bowiem znaleźć przykłady firm, np. HSBC i KPMG, które dostosowują się do nowej rzeczywistości, redukując przestrzenie biurowe lub przechodząc na model hybrydowy. Poza tym presja pracowników na rozszerzenie pracy zdalnej również ma wpływ ma postawy pracodawców: 4 mln pracowników w Wielkiej Brytanii zmieniło branżę z powodu braku elastyczności w pracy (w tym możliwości pracy zdalnej), a 2 mln odeszło z pracy w ostatnim roku.

Zobacz też: Kto nie otrzymał jeszcze środków z NGEU? Polska i Węgry nie są jedyne!

Z danych Flex Raport wynika, że w mniejszych firmach (<500 pracowników) praca zdalna jest zdecydowanie bardziej popularna, niż w większych firmach (>25 tys. pracowników). Jak wynika z poniższego wykresu opracowanego przez analityków PIE, w amerykańskich firmach zatrudniających mniej niż 500 pracowników aż 76% pracuje w trybie pełnej elastyczności: praca zdalna w pełnym wymiarze lub pozostawienie decyzji w gestii pracownika. Z kolei wśród firm zatrudniających powyżej 25 tys. pracowników jest to jedynie 16%.

Zobacz też: Korzystasz z Amazon? Gigant nakłada dodatkowe opłaty!

Widzimy, że wraz z wielkością firmy, udział pracujących zdalnie maleje. Jednak rośnie za to tryb pracy hybrydowej (kilka dni pracy w biurze, praca w biurze w wybrane dni lub określony odsetek czasu pracy w biurze). W przypadku najmniejszych firm zaledwie 11% zatrudnionych pracuje w trybie hybrydowym, podczas gdy w największych firmach jest to aż 59%.

Często poruszanym aspektem pracy zdalnej jest kwestia produktywności. Badania wskazują, że praca zdalna pięć dni w tygodniu prowadzi do spadku wydajności pracy o 10-20%, podczas gdy praca hybrydowa (nawet na zasadzie 4 dni zdalnie i 1 dzień stacjonarnie) nie ma negatywnego wpływu na produktywność. Dlatego też firmy nie tyle przerzucają się z pracy zdalnej na pracę w biurze, ile po prostu proponują pracę w hybrydzie.

Dlaczego produktywność pracowników maleje w efekcie pracy zdalnej.

Główne przyczyny spadku produktywności to: wyzwania związane z komunikacją na odległość, trudności w mentoringu i uczeniu się w miejscu pracy, a także problemy z motywacją pracowników. Jednak, co w literaturze naukowej często się podkreśla, praca zdalna redukuje także inne koszty biznesowe, przede wszystkim związane z powierzchnią biurową, ale także płace, jeśli firma może korzystać z tańszej siły roboczej w bardziej odległych krajowych i międzynarodowych lokalizacjach – tłumaczą ekonomiści PIE

W nadchodzących latach można zakładać, że znaczenie pracy zdalnej wzrośnie. Małe i średnie przedsiębiorstwa preferują zdalny tryb pracy, a wraz z rozwojem ich znaczenie na rynku będzie przyrastać. Ponadto technologia pracy zdalnej rozwija się bardzo szybko, co będzie zachęcać przedsiębiorstwa do takiego modelu. Prognozy wskazują, że odsetek dni roboczych w trybie zdalnym zwiększy się w USA z 28% obecnie do nawet 40% w najbliższej dekadzie.

Polski rząd nie zrobił prawie nic, aby chronić biednych podczas pandemii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker