FinanseNieruchomości

Czy bloki są ubezpieczone?

Czy blok jest ubezpieczony? To pytanie, które często pojawia się w głowach mieszkańców budynków wielorodzinnych. Ubezpieczenie nieruchomości, w tym bloków, to ważny temat, który dotyczy ochrony zarówno właścicieli, jak i lokatorów. Mowa oczywiście o częściach wspólnych takich jak klatka schodowa, winda czy dach. W niniejszym artykule omówimy kluczowe aspekty związane z ubezpieczeniem bloków w Polsce i wyjaśnimy, jak ono działa.

Dlaczego ubezpieczenie bloków jest istotne?

Ubezpieczenie bloków stanowi ważny element zarządzania ryzykiem związanym z nieruchomościami wielorodzinnymi. Chroni ono zarówno mienie, jak i mieszkańców przed różnymi nieprzewidywalnymi sytuacjami, takimi jak pożary, powodzie, zalania czy akty wandalizmu. W przypadku wystąpienia takich zdarzeń, koszty naprawy czy odbudowy mogą być ogromne. Ubezpieczenie pomaga złagodzić te koszty i przywrócić normalne funkcjonowanie budynku.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w przypadku takiej polisy ubezpieczony jest blok i części wspólne, a nie lokale mieszkalne. Te – jako właściciel nieruchomości – musisz ubezpieczyć samodzielnie.

Ubezpieczenie Twojego mieszkania jest Twoją indywidualną decyzją. Pamiętaj jednak, że w razie braku polisy za naprawę szkód będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Ochrona mieszkania to nie tylko wypłata w razie uszkodzenia murów w Twoim domu, ale również ochrona ruchomości domowych czy szklanych elementów, które się tam znajdują. Dodatkowo ubezpieczenie mieszkania możesz rozszerzyć o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni w razie wyrządzenia szkód osobom trzecim (np. zalanie sąsiadów z dołu). Sprawdź, w jaki sposób ubezpieczyć mieszkanie oraz mieszkanie pod kredyt, by w pełni chronić swoje mienie: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-mieszkania-w-banku.

Od czego chroni ubezpieczenie bloku?

Ubezpieczenia bloków w Polsce mogą obejmować różnorodne ryzyka. Oto niektóre z najczęstszych rodzajów ubezpieczeń:

  • Ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych – chroni przed szkodami spowodowanymi pożarami, eksplozjami, burzami, gradem czy powodziami. W razie wystąpienia zniszczenia (np. dachu) towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, które pozwoli na pokrycie naprawy tych szkód.
  • Ubezpieczenie od zalania – ochrona przed uszkodzeniami wynikającymi z awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych.
  • Ubezpieczenie od kradzieży i włamania zapewnia ochronę przed stratami związanymi z kradzieżami, włamaniami i aktami wandalizmu.

Ubezpieczenie można zawrzeć w dwóch wariantach:

  • Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych – są one wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej znajdziemy zestaw około 15-20 ryzyk, takich jak np. pożar, powódź, uderzenie pioruna, deszcz nawalny, huragan, osunięcie się ziemi, napór śniegu i lodu, trzęsienie ziemi, upadek drzewa czy uderzenie pojazdu. Warto wspomnieć, że w OWU znajdują się również wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
  • Ubezpieczenie w formule all risks – czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, które nie są wyłączone w OWU. W tym przypadku konieczne jest zapoznanie się z wyłączeniami ochrony, ponieważ to one definiują, kiedy Twoja polisa nie zadziała. W tym przypadku składka jest wyższa, ale zakres ochrony zdecydowanie szerszy.

Bardzo ważnym rozszerzeniem w przypadku ubezpieczenia bloku jest również ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jest to ubezpieczenie, które chroni zarządcę budynku oraz jego mieszkańców przed roszczeniami osób trzecich w razie zajścia wypadku czy wystąpienia szkód.

Jaka polisa dla wspólnoty mieszkaniowej?

Zacznijmy od tego czym jest wspólnota mieszkaniowa – jest to swego rodzaju zrzeszenie właścicieli mieszkań, które znajdują się w jednym budynku. W przypadku, gdy nie ma spółdzielni konieczne jest wyznaczenie kogoś, kto będzie zajmował się blokiem jako całością – zarówno rachunkami, jak i kwestiami związanymi z dbaniem o części wspólne budynku. Wspólnota powstaje z mocy prawa. Wystarczy, że dotychczasowy właściciel budynku (np. deweloper) sprzeda przynajmniej jeden lokal.

Wspólnoty mieszkaniowe ubezpieczają majątek, którym zarządzają. Zarządcy Wspólnot coraz częściej zwracają szczególną uwagę na wybór odpowiedniego ubezpieczenia.

Podstawowym ubezpieczeniem wspólnoty mieszkaniowej jest ochrona mienia (czyli budynków) oraz OC, czyli odpowiedzialność cywilna.

Polisa dla wspólnot mieszkaniowych obejmuje ochroną części wspólne budynku – czyli m.in. grunt, budynek (fundamenty, dach, klatka schodowa, pomieszczenia gospodarcze, kominy etc.) oraz pozostałe budynki, budowle i obiekty małej architektury, które znajdują się poza obrysem głównego budynku, które mieszczą się na gruncie, który należy do wspólnoty.

To ważne!

Polisa dla wspólnoty mieszkaniowej nie zrekompensuje szkód, które wystąpią w lokalach prywatnych. Ubezpieczenie bloku zapewnia ochronę dla części wspólnych. Decyzja dotycząca ubezpieczenia lokalu prywatnego należy do właściciela nieruchomości.

Polisa wspólnoty mieszkaniowej również może być zawarta w dwóch wariantach – w formule ryzyk nazwanych lub w formule all risks, które omówiliśmy wyżej.

Jak wybrać polisę dla wspólnoty mieszkaniowej?

Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej dla wspólnoty mieszkaniowej warto skorzystać z pomocy doświadczonego agenta ubezpieczeniowego, który pomoże odpowiednio dopasować polisę. Ważne jest uwzględnienie wielkości budynku, lokalizacji, typu mieszkań oraz ryzyk, które mogą wystąpić.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka polisa będzie najlepsza dla każdej wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i dokładnie przeanalizować, co dana polisa obejmuje.

Wspólnoty mieszkaniowe w Polsce powinny dostrzec znaczenie posiadania kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, która zapewni ochronę w przypadku różnorodnych zdarzeń losowych. Inwestycja w odpowiednie zabezpieczenie może zaoszczędzić wielu kłopotów i kosztów w przyszłości. Skonsultuj się z ekspertem, aby znaleźć idealną polisę dla Twojej wspólnoty. Sprawdź ofertę CUK Ubezpieczenia i dowiedz się więcej. 

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Koszt budowy domu jednorodzinnego w 2023 roku [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker