Polska

Najwyższe budynki w Polsce 2023 [RANKING]

Polska nie może poszczycić się największymi drapaczami chmur na świecie, ale posiadamy kilka, których wysokość przekracza 200 metrów.

Najwyższe budynki w Polsce nie mogą mierzyć się z rywalami z Azji i Stanów Zjednoczonych. Mimo wszystko należy pamiętać, że są w Polsce budynki, których wysokość przekracza 200 metrów. Gdzie znajdują się najwyższe budynki w Polsce? Czy na liście znajdziemy budynki spoza stolicy?

 • Jakie są najwyższe budynki w Polsce? Najwyższym jest obecnie Varso Tower. Ten 52-piętrowy wieżowiec mierzy 310 metrów wysokości, dlatego jest nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale również w Unii Europejskiej.
 • Drugim najwyższym budynkiem Polski jest zbudowany w 1955 roku Pałac Kultury i Nauki. Budynek ma 42-piętra i 230,7 metra wysokości.
 • Podium zamyka kolejny warszawski budynek. Jest nim 49-piętrowy Warsaw Spire o wysokości 220 metrów. Jego budowa ukończyła się w 2020 roku.
 • Na czwartym miejscu znalazł się pierwszy budynek spoza Warszawy. Jest nim wrocławski wieżowiec Sky Tower B2.
 • Na 15. pozycji znalazło się Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Zbudowana w 2001 roku świątynia mierzy 141,5 m wysokości.

Najwyższe budynki w Europie — czym są i jak to liczyć?

Jakie są najwyższe budynki w Polsce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy w pierwszej chwili zdefiniować to, czym jest budynek? Zgodnie z definicją, budynek to rodzaj budowli lub jej część, w zakresie której wydzielono poprzez przegrody budowlane, takie jak ściany zewnętrzne i dach lub stropodach, przestrzeń użytkowaną przez człowieka w rozmaity sposób.

Przestrzeń ta może być wewnętrznie dzielona poprzez elementy budynku takie jak ściany stropy. Właśnie dlatego, na liście najwyższych budynków świata nie znajdziemy wież i masztów. Są one budowlami, ale nie budynkami. Wysokie budynki bywają nazywane wieżowcami. Przyjęło się, że za wieżowiec uznajemy budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów. Wieżowce o wysokości przekraczającej 300 metrów bywają nazywane superwysokimi.

Samo liczenie wysokości można dokonać na kilka sposobów, dlatego przedstawimy najpopularniejsze. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze metody:

1. Wysokość do szczytu architektonicznego — obejmuje iglicę, lecz nie są uwzględniane anteny, oznakowania, maszty flagowe oraz inne wyposażenie funkcjonalno-techniczne. To właśnie ta miara jest najpowszechniej stosowaną na świecie.

2. Wysokość do najwyższego zajmowanego piętra — obejmuje tylko zajmowaną część budynku. Obliczana jest do sufitu ostatniego użytkowego piętra budynku, więc przeważnie jest niższa od wysokości do szczytu architektonicznego.

3. Wysokość do wierzchołka — to mierzenie budynku do najwyższego możliwego punktu, niezależnie od materiału i funkcji, jaką on spełnia.

W poniższym zestawieniu będziemy brać pod uwagę wysokość do szczytu architektonicznego, ponieważ jest to najpopularniejsza metoda.

Jakie są obecnie najwyższe budynki w Polsce?

Zestawienie najwyższych budynków w Polsce znajdziemy na stronie CTBUH. Czym jest ta organizacja? To Rada ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat), która od lat zajmuje się opracowaniem międzynarodowych standardów pomiaru i definiowania wysokości budynków. To właśnie ta rada przyznaje tytuł najwyższego budynku na świecie. W swoich bazach danych posiada ona listę najwyższych budynków we wszystkich krajach świata, dlatego jest dobrym i rzetelnym źródłem danych do porównań.

Według CTBUH najwyższym budynkiem w Polsce jest obecnie Varso Tower. Ten 52-piętrowy wieżowiec mierzy 310 metrów wysokości, dlatego jest nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale również w Unii Europejskiej. Zajmuje też 6. miejsce w Europie (po 5 wieżowcach z Rosji) oraz 162 miejsce na świecie. Jego budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 roku, a skończyła we wrześniu 2022 roku. Pełni rolę biurowca. Znajduje się w centrum Warszawy, dzięki czemu możemy z niego podziwiać całą stolicę Polski. Jego wysokość do dachu wynosi 230 metrów. Powierzchnia użytkowa wynosi 140 000 m2.

Najwyższe budynki w Polsce. Varso Tower w trakcie budowy w 2019 roku. W tle widać drugi najwyższy budynek Polski — Pałac Kultury i Nauki.

Najwyższe budynki w Polsce — Varso Tower w trakcie budowy
varso.com

Drugim najwyższym budynkiem Polski jest zbudowany w 1955 roku Pałac Kultury i Nauki. Budynek ma 42-piętra i 230,7 metra wysokości. Jest jednym z symboli sowieckiej dominacji. Do czasu zbudowania Varso Tower, to właśnie PKiN był najwyższym budynkiem w Polsce.

Zobacz też: Najwyższe budynki na świecie 2023 [RANKING]

Podium zamyka kolejny warszawski budynek. Jest nim 49-piętrowy Warsaw Spire o wysokości 220 metrów. Jego budowa ukończyła się w 2020 roku. Całkowita powierzchnia użytkowa wynosi ok. 60 000 m2. Wysokość do dachu wynosi 180 metrów. Warsaw Spite jest kompleksem budynków biurowych. W jego skład wchodzi wieżowiec o wysokości 220 metrów i dwa budynki boczne o wysokości 55 metrów.

Na czwartym miejscu znalazł się pierwszy budynek spoza Warszawy. Jest nim wrocławski wieżowiec Sky Tower B2. Ukończony w 2013 roku biurowiec liczy 215 metrów wysokości. Ponieważ Varso Tower oraz Warsaw Spite powstały później, to w momencie ukończenia Sky Tower B2 był drugim najwyższym budynkiem w Polsce.

Piąte miejsce przypadło Warsaw Trade Tower. Mierzący 208 metrów budynek został ukończony w 1999 roku. 6. najwyższym wieżowcem Polski jest Warsaw Unit. Budynek mierzy 202 metry wysokości. Następną pozycję zajął budynek SkylinerBudynek mierzy 195 metrów wysokości i znajduje się w Warszawie. Taką samą wysokość osiągnął również wieżowiec Q22. Miejsce 9. i 10. w zestawieniu przypadło kolejnym dwóm budynkom ze stolicy. Są to: Złota 44 oraz Rondo 1. Oba budynki mierzą 192 metry wysokości. Ponieważ z Warszawy pochodzi aż 9 na 10 najwyższych budynków w Polsce, to możemy mówić o prawdziwej dominacji stolicy naszego kraju.

Najwyższe budynki w Polsce 2023 (wysokość do szczytu architektonicznego):

 1. Varso Tower – 310 m (Warszawa)
 2. Pałac Kultury i Nauki – 237 m (Warszawa)
 3. Warsaw Spire – 220 m (Warszawa)
 4. Sky Tower B2 – 212 m (Wrocław)
 5. Warsaw Trade Tower – 208 m (Warszawa)
 6. Warsaw Unit – 202 m (Warszawa)
 7. Skyliner – 195 m (Warszawa)
 8. Q22 – 195 m (Warszawa)
 9. Złota 44 – 192 m (Warszawa)
 10. Rondo 1 – 192 m (Warszawa)

Dopiero na 11. miejscu znajdziemy drugi budynek spoza Warszawy, a jest nim Olivia Star z Gdańska. Mierzy 180 metrów wysokości. Na 18. pozycji znalazło się Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Zbudowana w 2001 roku świątynia mierzy 141,5 m wysokości, dlatego to najwyższy budynek religijny w Polsce i trzeci najwyższy budynek spoza Warszawy.

Najwyższe planowane wieżowce w Polsce

Najwyższym obecnie budowanym budynkiem w Polsce jest warszawski The Bridge. Ma zostać ukończony w 2025 roku i mierzyć 174 metry, dlatego to trafi do dziesiątki najwyższych budynków Polski. Drugie miejsce na tej liście zajmuje Olszynki Park W. Znajduje się w Rzeszowie i ma mierzyć 158,5 metra wysokości.

W zestawieniu czterech najwyższych obecnie budowanych budynków w Polsce, aż trzy znajdują się w Rzeszowie, dlatego można mówić o przodującej roli stolicy Podkarpacia. Oprócz Olszynki Park West są to: Capital Towers C (82 m) oraz Olszynki Park North (78 m). Omawiane budynki przedstawia poniższy ranking.

Najwyższe obecnie budowane budynki w Polsce 2023:

 1. The Bridge – 174 m (Warszawa)
 2. Olszynki Park West – 158,5 m (Rzeszów)
 3. Capital Towers C – 82 m (Rzeszów)
 4. Olszynki Park North – 78 m (Rzeszów)

Znamy także kilka wizji wysokich wieżowców w naszym kraju. Najwyższą jest Orbis Tower. 350-metrowy wieżowiec mógłby powstać w Warszawie. Drugą najwyższą wizją są dwa bliźniacze wieżowce Capital High Tower. Każdy mierzyłby 311 metrów i znajdował się w Krakowie.

Najwyższe budynki w Europie 2023 [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker