Europa

Najwyższe budynki w Europie 2023 [RANKING]

Drapacze chmur działają na wyobraźnie każdego człowieka. Jakie są najwyższe budynki w Europie? Jak w zestawieniu wypada Polska?

Najwyższe budynki w Europie mają setki metrów wysokości. Jaki jest najwyższy budynek w Europie? Gdzie znajduje się najwięcej superwysokich wieżowców Starego Kontynentu? Czy w zestawieniu znajdziemy jakieś wieżowce z Polski? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w tym artykule.

 • Najwyższe budynki w Europie znajdują się głównie w Rosji. Wśród dziesięciu najwyższych budynków Europy, aż 8 znajduje się w Rosji.
 • Najwyższym jest Łachta Centr. Wieżowiec Gazpromu znajduje się w St. Petersburgu i mierzy 462 metry wysokości, więc zajmuje 14. miejsce na świecie.
 • Polska jest jedynym krajem UE, który ma swojego przedstawiciela w pierwszej dziesiątce najwyższych budynków Europy. Jest nim liczący 310 metrów Varso Tower. To 6. najwyższy budynek Europy.

Najwyższe budynki w Europie — czym są i jak to liczyć?

Jakie są najwyższe budynki w Europie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy w pierwszej chwili zdefiniować to, czym jest budynek? Zgodnie z definicją, budynek to rodzaj budowli lub jej część, w zakresie której wydzielono poprzez przegrody budowlane, takie jak ściany zewnętrzne i dach lub stropodach, przestrzeń użytkowaną przez człowieka w rozmaity sposób.

Przestrzeń ta może być wewnętrznie dzielona poprzez elementy budynku takie jak ściany stropy. Właśnie dlatego, na liście najwyższych budynków świata nie znajdziemy wież i masztów. Są one budowlami, ale nie budynkami. Wysokie budynki bywają nazywane wieżowcami. Przyjęło się, że za wieżowiec uznajemy budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów. Wieżowce o wysokości przekraczającej 300 metrów bywają nazywane superwysokimi.

Samo liczenie wysokości można dokonać na kilka sposobów, dlatego przedstawimy najpopularniejsze. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze metody:

1. Wysokość do szczytu architektonicznego — obejmuje iglicę, lecz nie są uwzględniane anteny, oznakowania, maszty flagowe oraz inne wyposażenie funkcjonalno-techniczne. To właśnie ta miara jest najpowszechniej stosowaną na świecie.

2. Wysokość do najwyższego zajmowanego piętra — obejmuje tylko zajmowaną część budynku. Obliczana jest do sufitu ostatniego użytkowego piętra budynku, więc przeważnie jest niższa od wysokości do szczytu architektonicznego.

3. Wysokość do wierzchołka — to mierzenie budynku do najwyższego możliwego punktu, niezależnie od materiału i funkcji, jaką on spełnia.

W poniższym zestawieniu będziemy brać pod uwagę wysokość do szczytu architektonicznego, ponieważ jest to najpopularniejsza metoda.

Jakie są obecnie najwyższe budynki w Europie

Pełne zestawienia najwyższych budynków znajdziemy na stronie CTBUH. Jest to Rada ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat), która od lat zajmuje się opracowaniem międzynarodowych standardów pomiaru i definiowania wysokości budynków. To właśnie ta rada przyznaje tytuł najwyższego budynku na świecie.

Według CTBUH najwyższym budynkiem w Europie jest Łachta Centr. Wieżowiec został zbudowany w 2019 roku i mierzy 462 metry.  To kompleks budynków o przeznaczeniu biurowo-usługowym. Budowa rozpoczęła się w 2012 roku i pochłonęła 1,77 mld USD. Właścicielem budynku jest Gazprom. Chociaż zajmuje pierwsze miejsce w Europie, to na świecie znalazł się dopiero na 14. pozycji.

Drugie miejsce na liście z wynikiem 373,7 metra, przypadło kolejnemu rosyjskiemu wieżowcowi — Federation Tower. Budynek został ukończony w 2016 roku i w momencie powstania był najwyższym budynkiem Europy, ponieważ Łachta Centr jest o 3 lata młodszy. Mieści się w Moskwie i jest obecnie najwyższym budynkiem w stolicy. Podium zamyka… kolejny rosyjski drapacz chmur. Tym razem jest nim moskiewski budynek — OKO Residential Tower. Ukończony w 2015 roku wieżowiec ma 354,2 metra wysokości.

Czwarte miejsce zajął czwarty rosyjski i trzeci moskiewski drapacz chmur. Chodzi o 345-metrowego NEVA TOWERS 2. To jeden z nowszych budynków w zestawieniu, ponieważ został ukończony w 2020 roku. Pierwszą piątkę zamyka piąty rosyjski budynek — Mercury City Tower. To kolejny moskiewski wieżowiec. Został ukończony w 2013 roku i przez dwa lata był najwyższym budynkiem Europy.

Zobacz też: Najbogatsze kraje świata 2023. Jak na ich tle wypada Polska? [RANKING]

Na 6. miejscu znalazł się pierwszy drapacz chmur spoza Rosji i jest nim polski Varso Tower. Znajduje się w Warszawie i mierzy 310 metrów i jest to nowy budynek, ponieważ został ukończony dopiero w zeszłym roku. Zaraz za Varso Tower znalazł się wieżowiec o nazwie Eurasia Tower. Ten moskiewski budynek mierzy 308,9 metrów i został ukończony w 2015 roku.

Na 9. pozycji znalazł się drugi budynek spoza Rosji — jest nim The Shard z Londynu. Mierzy on 306 metrów wysokości i do Brexitu był najwyższym budynkiem w UE. Dziś to miano dzierży Varso Tower. Nikogo chyba nie zdziwi, że kolejne miejsce w zestawieniu zajął wieżowiec z Moskwy. Capital City Moscow Tower liczy 301,8 m i został ukończony w 2010 roku, stając się wtedy najwyższym budynkiem w Europie. Pierwszą dziesiątkę zamyka NEVA TOWERS 1 z Moskwy, ponieważ liczy 297 metrów wysokości.

Najwyższe budynki w Europie 2023:

 1. Łachta Centr – 462 m (St. Petersburg)
 2. Federation Tower – 373,7 m (Moskwa)
 3. OKO Residential Tower – 354,2 m (Moskwa)
 4. NEVA TOWERS 2 – 345 m (Moskwa)
 5. Mercury City Tower – 338,5 m (Moskwa)
 6. Varso Tower – 310 m (Warszawa)
 7. Eurasia Tower – 308,9 m (Moskwa)
 8. The Shard – 306 m (Londyn)
 9. Capital City Moscow Tower – 300 m (Moskwa)
 10. NEVA TOWERS 1 – 297 m (Moskwa)

Trudno nie zauważyć, że w rankingu dominuje Rosja. Aż 8 na 10 najwyższych budynków w Europie pochodzi z tego kraju, z czego aż 7 z samej Moskwy. Na miejscach 11-13 znajdują się z kolei trzy budynki ze StambułuSkyland Office Tower (284 m), Skyland Residential Tower (284 m) oraz Metropol Tower Istanbul (280 m). Stambuł, choć kulturowo należy do Azji, ale samo miasto leży w geograficznych graniach Europy.

Najwyższe planowane budynki w Europie

Do końca 2024 roku powstać ma w Europie sześć wysokich budynków. Pierwsze miejsce na liście zajmuje Central Bank of the Republic of Turkey, czyli budynek Banku Centralnego Turcji. Budowa skończy się w 2024 roku. Docelowa wysokość wynosi 352 metry, dlatego w momencie ukończenia zostanie 4. wieżowcem Europy.

Pozostałe pięć wieżowców powstaje w Moskwie. Zgodnie z planami deweloperów, wszystkie 5 budów zakończy się w tym roku. Najwyższym jest National Space Center. Jego wysokość ma wynieść 288,1 metra, dlatego nie znajdzie się on w dziesiątce najwyższych budynków w Europie. Na drugim miejscu znalazł się Grand Tower z wysokością 283 metrów. Pozostałe trzy, to identyczne drapacze chmur o nazwie Capital Tower. Wszystkie osiągnęły już docelową wysokość 267 metrów. Budynki mają 67 kondygnacji.

Najwyższe budynki na świecie 2023 [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker