Polska

Po 2015 roku ceny chleba wzrosły o 82%. Gorzej tylko w dwóch krajach UE

Jak bardzo wzrosły ceny chleba w Polsce w ciągu ostatnich lat? Pod tym względem jesteśmy w niechlubnej unijnej czołówce.

Ceny chleba są w Polsce jednym z najlepszych przykładów postępującej inflacji. To właśnie drożejące pieczywo jest jednym z najczęściej komentowanych produktów. Jak się okazuje, wzrost w Polsce był w ostatnich latach naprawdę dynamiczny. Pod tym względem gorzej było w zaledwie dwóch krajach UE.

  • Ceny chleba w Polsce wzrosły po 2015 roku aż o 82% – wynika z danych Eurostatu. Wyższy wzrost cen chleba zanotowano jedynie w dwóch krajach Unii Europejskiej.
  • W Bułgarii był on jedynie minimalnie wyższy i podobnie jak w Polsce, wyniósł po zaokrągleniu 82%. Na Węgrzech ceny chleba wzrosły aż o 139%.
  • Najwolniej w UE rosły ceny chleba w Finlandii. Te były w 2022 roku jedynie o 14% wyższe niż w 2015 roku. Niski wzrost zanotowano także we Francji (15%), Irlandii (18%) oraz na Cyprze (18%).
  • Za wzrost ceny chleba odpowiedzialne są głównie koszty surowców i energii. Nie bez znaczenia jest także koszt zatrudnienia oraz transportu. Wojna na Ukrainie spowodowała wzrost cen energii oraz płodów rolnych, dlatego jest wymieniana jako jeden z głównych powodów tak wysokich cen.
  • Średnia cena chleba (1 000 g) w Polsce wynosi obecnie 7,03 zł. Jeszcze na początku 2022 roku było to zaledwie 4,51 zł.

Ceny chleba w Polsce rosły bardzo dynamicznie

Jak zmieniły się ceny chleba w ostatnich latach? Inflacja w Polsce jest najbardziej widoczna na przykładzie produktów spożywczych. To każdy wzrost ich ceny, tak mocno uderza najbiedniejszych. Drożyzna, która dotyka nawet chleb, jest nie do uniknięcia. Można zrezygnować z dóbr luksusowych, ale spożycie podstawowych produktów spożywczych jest niezależne od zmian ich cen, dlatego to właśnie wzrosty cen tych produktów są najbardziej bolesne.

Ceny chleba w Polsce wzrosły po 2015 roku aż o 82% – wynika z danych Eurostatu. Czy to dużo? Na tle innych państw UE — zdecydowanie. Najmocniej wzrosły ceny chleba na Węgrzech. Średni wskaźnik cen chleba w okresie styczeń 2022 – lipiec 2023, wyniósł w tym kraju aż 239 (poziom z 2015 roku = 100). Oznacza to, że chleb w tym małym kraju zdrożał aż o 139% w ciągu zaledwie kilku lat.

Minimalnie wyższy wzrost odnotowano także w Bułgarii. Po zaokrągleniu wynosi on dokładnie tyle, co w Polsce – 82%. Pod względem zmiany ceny chleba, te trzy kraje są zdecydowanymi unijnymi liderami. O ponad 50% wzrosły także ceny na Słowacji (66%), w Estonii (60%), na Łotwie (57%), w Rumunii (57%), na Litwie (55%) oraz w Czechach (52%).

Gdzie ceny chleba rosły najwolniej?

Chleb najwolniej w UE drożał w Finlandii. Ceny wzrosły tam w omawianym okresie o zaledwie 14%. Niewiele większy był wzrost we Francji. Tam wyniósł on 15%. W Irlandii oraz na Cyprze było to 18%. O 19% droższy jest chleb w Hiszpanii. W Holandii wzrost wyniósł 20%. Z kolei we Włoszech i Portugalii, ceny chleba były o 21% wyższe niż w 2015 roku. Dlatego można ocenić, że wzrost ten dotknął najmocniej krajów postkomunistycznych, a w najmniejszym stopniu Południa Europy. Dlaczego tak się stało?

Jak twierdzi Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa, na cenę pieczywa składa się kilka istotnych czynników. Koszty surowców (m.in. mąki) to ponad 1/3 całości ceny (ok. 35%). Marża sklepu wynosi ok. 1/4 kosztów kupna chleba (24%). Koszty zatrudnienia i koszty stałe odpowiadają za 18% ceny. Na transport i energię przypada 14% ceny. Z kolei marża producenta wynosi ok. 9%.

Zobacz też: Pod koniec tego roku ceny w Polsce będą o 50% wyższe niż w 2015 roku

Jak zauważa prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa, ceny pieczywa szczególnie mocno wzrosły w 2022 roku. Dlaczego się tak stało? Jak twierdzi Górecki, wynika to w dużej mierze z wojny na Ukrainie. Ta napędziła wzrost cen pszenicy, której jest jednym z głównych producentów. Podrożał również prąd, a także gaz. Wysoka inflacja sprawiła, że realne zarobki Polaków zaczęły maleć. To z kolei wywarło presję na wzrost nominalnych wynagrodzeń, a co za tym idzie — wzrost kosztów pracy. To właśnie dlatego ceny wzrosły aż tak dynamicznie.

Jak wynika z danych portalu dlahandlu.pl, średnia cena chleba (1 000 g) w Polsce wynosi obecnie 7,03 zł. Jeszcze na początku 2022 roku było to zaledwie 4,51 zł. Z kolei w styczniu 2015 roku średnia cena kształtowała się na poziomie 3,33 zł. Dobrą wiadomością się jednak to, że ceny te po dynamicznych wzrostach zaczęły się stabilizować. Choć chleb pozostanie drogi, to jego ceny nie będą już tak szybko wzrastać.

GUS potwierdza! Od trzech miesięcy ceny w Polsce nie uległy zmianie!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker