GospodarkaKomentarze I Analizy

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia, a Polacy są mniej szczęśliwi od Czechów

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia. Warto zaznaczyć, iż nordyckie państwo już po raz szósty z rzędu uplasowało się na tej pozycji

Jak wynika z World Happiness Report 2023, najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia. Co warto zaznaczyć, to nordyckie państwo już po raz szósty z rzędu uplasowało się na tej pozycji. Na przeciwnym biegunie zaś znajduje się Afganistan. Z kolei Polska zajęła 39. miejsce na 137 możliwych. Przy czym, wyżej od nas w rankingu było czterech naszych sąsiadów. 

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia, a najgorzej wypadł Afganistan

Jak co roku Sustainable Development Solutions Network postanowiła ustalić, jak zadowoleni ze swojego życia są mieszkańcy globu. W tym celu wykorzystała ona dane z badanie World Poll przeprowadzonego przez instytut Gallup, w ramach której to proszono ludzi z całego świata, aby ci ocenili jakość całego swojego życia na 10-stopniowej skali (10 – najlepsze możliwe życie, 0 – najgorsze możliwe życie). Po pozyskaniu tych i szeregu innych danych oraz uśrednieniu poziomu zadowolenia z życia z lat 2020-2022 motywowanego chęcią zwiększenia precyzyjności szacunków, badacze otrzymali następujące wyniki! 

Zobacz także: Zwycięzcy loterii co do zasady nie kończą jako stali bywalcy opieki społecznej

Po raz szósty z rzędu najszczęśliwszym krajem świata okazała się Finlandia. Średni poziom zadowolenia z życia mieszkańców tego państwach w latach 2020-2022 wyniósł aż 7,8. Dla porównania w Danii, która uplasowała się na 2. pozycji, analizowany wskaźnik osiągnął 7,59, a Islandii, ostatnim kraju, któremu udało znaleźć się na podium, 7,53. Na przeciwnym biegunie znalazł się niezwykle ubogi, targany od wielu lat przez wojny Afganistan. Średni poziom zadowolenia z życia mieszkańców tego kraju wyniósł zaledwie 1,86, czyli była aż o prawie 6 pkt niższy niż w Finlandii. Co więcej, aktualnie rządzone przez Talibów państwo wypada pod analizowanym względem źle nawet na tle innych, bardzo nieszczęśliwych krajów. Otóż przeciętna ocena jakości życia dokonana przez mieszkańców Libanu, który uplasował się na przedostatniej, czyli 136. pozycji, wyniosła 2,39, a w Sierra Leone, trzecim najmniej szczęśliwym kraju świata, analizowany wskaźnik wyniósł 3,14. 

Co z tą Polską?

Przy czym, Polsce znacznie bliżej było do pierwszej wspomnianej przeze mnie trójki państw. W latach 2020-2022 średnio mieszkańcy naszego kraju ocenili jakość swojego życia na 6,26, co dało nam 39. pozycję. Oznacza to, że wypadaliśmy gorzej od aż czterech naszych sąsiadów — Niemiec (16. miejsce), Czech (18. miejsce), Litwy (20. miejsce) oraz Słowacji (29. miejsce). Dodatkowo warto nadmienić, iż trzeci kraj z tego zestawienia jeszcze nie tak dawno temu, ponieważ w 2017 roku, uplasowała się dopiero na 52. pozycji. Z drugiej strony zaś, Polacy okazali się bardziej zadowoleni ze swojego życia od Portugalczyków (56. miejsce), Koreańczyków (57. miejsce), czy Greków (58). 

Zobacz także: Pierwszy suchy port w Finlandii otwarty! Należy do sieci TEN-T

Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem świata?

No dobrze, a skąd wynikają te różnice między poziomem zadowolenia obywateli różnych krajów? Dlaczego to Finlandia jest najszczęśliwszym krajem światem, a Polska plasuje się dopiero na 39. miejscu? Kwestii tej również postanowili przyjrzeć się badacze. W celu ustalenia determinantów szczęścia skonstruowali model, który jak się okazało, potrafi wyjaśnić około 75 proc. zmienności zaobserwowanej w poziomach odczuwanego szczęścia między danymi krajami i latami. Zgodnie z nim, mającym największy wpływ na poziom szczęścia czynnikiem jest dochód mierzony jako PKB per capita wyrażony w parytecie siły nabywczej. Z analizy badaczy wynika, iż im dany kraj jest bogatszy, tym średnio jego mieszkańcy wyżej oceniają jakość swojego życia. Przy czym, jego wysokość odpowiada kolejno za ok. 1,88 pkt oraz 1,77 pkt z wielkości przeciętnego poziomu szczęścia zaobserwowanego w Finlandii oraz Polsce. 

Drugim czynnikiem o nieznacznie mniejszym wpływie na szczęście mieszkańców różnych krajów był poziom wsparcia społecznego (social support), który to badacze zdefiniowali jako średnią wartość odpowiedzi mieszkańców danego kraju na pytanie:

Gdybyś był w kłopotach, czy masz krewnych lub przyjaciół, na których możesz liczyć, że ci pomogą, kiedy tylko będziesz ich potrzebował, czy nie?

Wielkość tej zmiennej w przypadku Finlandii podwyższa wynik o 1,56 pkt, a w przypadku Polski 1,47 pkt. Pozostałymi zmiennymi mającymi istotny statystycznie wpływ na zadowolenie z życia zaś są: postrzegana skala korupcji w kraju (ujemna zależność), oczekiwana długość życia (dodatnia zależność), poziom szczodrości (dodatnia zależność), stopień wolności dokonywania wyborów (dodatnia zależność).

Zobacz także: Im kraj jest bogatszy, tym nastolatkowie są mniej zadowoleni ze swojego życia [BADANIE]

Na samym końcu warto zaznaczyć, iż model skonstruowany przez badaczy, mimo tego, iż jest w stanie wyjaśnić znaczną część zróżnicowania pod względem poziomu szczęścia, ma pewne wady. Choćby nie radzi sobie odpowiednio z estymacją szczęścia w wypadku dwóch regionów. W przypadku krajów leżących na terenie Ameryki Łacińskiej w istotny statystycznie sposób nie doszacowuje on poziomu szczęścia, a wypadku tych leżących w Azji Wschodniej przeszacowuje, choć już  nie w istotny statystycznie sposób, poziom zadowolenia z życia mieszkańców. Przy czym, jak wskazują eksperci, najprawdopodobniej wynika to z czynników kulturowych, które nie zostały ujęte w modelu.

Czy za pieniądze można kupić szczęście? Niezależnie od dochodów, odpowiedź brzmi tak!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker