GospodarkaPolska

W Polsce dziennie oddaje się do użytkowania ok. 625 mieszkań!

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce na razie jeszcze jest w całkiem dobrej kondycji, ale wiele wskazuje na to, że powoli branża wchodzi w okres spowolnienia

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), budownictwo mieszkaniowe w Polsce od początku stycznia do końca sierpnia 2023 roku było w jedynie nieznacznie gorszej kondycji, niż w analogicznym okresie  w roku ubiegłym. Jednakże wiele wskazuje na to, że powoli wchodzimy okres mocnego spowolnienia na rynku. 

  • Budownictwo mieszkaniowe w Polsce od stycznia do sierpnia 2023 roku oddało do użytkowania ponad 140 tysięcy mieszkań! 
  • Analizowany sektor zwalnia. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku spadła zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i liczba wydanych pozwoleń na budowę. 
  • Województwo mazowieckie nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe. Pod względem liczby mieszkań oddanych do eksploatacji deklasuje ono konkurencje. 

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce w historycznie dobrej kondycji!

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku oddało do użytkowania aż 144 970 mieszkań! Oznacza to, że w naszym kraju dziennie (!) na rynek trafiało ok. 625 mieszkań. Co prawda jest to wynik gorszy od tego, osiągnięto przez polskie budownictwo mieszkaniowe w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Jednakże po pierwsze, oddano do eksploatacji jedynie o 0,2 proc. mieszkań mniej. Ponadto należy mieć na uwadze, że zeszły rok był pod analizowanym względem rekordowy. Oddano wówczas do użytkowania największą liczbę mieszkań od lat 70. XX wieku, kiedy to ustanowiono historyczny rekord! W przypadku powierzchni użytkowej mieszkań zaś spadek był większy, ale nadal stosunkowo mały, bo wyniósł jedynie 3 proc.  

Mieszkania oddane do użytkowania w 2023 roku
Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń -sierpień 2023 r.

Co interesujące, za zmniejszenie się liczby mieszkań przekazanych do eksploatacji odpowiada tylko jeden typ budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Inwestorzy indywidualni, gdyż to właśnie o nich jest mowa, oddali do użytkowania od stycznia do sierpnia 2023 roku 55,7 tys. lokali, co oznacza spadek o 4,4 proc. rok do roku. Deweloperom, czyli najważniejszym podmiotom działającym na polskim rynku, udało się pobić zeszłoroczny wynik. Oddali oni do eksploatacji 86,7 tys. mieszkań, czyli o 1,8 proc. więcej, niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Znaczący wzrost zaobserwowano w przypadku pozostałych, najmniej znaczących form budownictwa (spółdzielczego, komunalnego, społeczno czynszowego i zakładowego). W tym przypadku mieliśmy do czynienia z 36 proc. wzrostem! Szkoda tylko, że w praktyce oznacza to wzrost z 1,9 do 2,6 tys. mieszkań. 

Wchodzimy w okres spowolnienia! Coraz mniej nowych mieszkań będzie trafiać na rynek

Jednakże, mimo dobrych pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku, budownictwo mieszkaniowe w Polsce zaczyna słabnąć. Ze względu na bliskość konfliktu między Ukrainą i Rosją, zmieniającą się skalę ukraińskiej migracji (według medialnych doniesień Ukraińcy mają na trwałe wyjeżdżać z Polski do Niemiec), trudności z przewidzeniem przyszłej inflacji, sytuacja ekonomiczna w Polsce nadal jest mocno niepewna. Z kolei w przypadku długoterminowych inwestycji, jakim niewątpliwie są nieruchomości, możność w miarę dokładnego prognozowania przyszłości jest koniecznością. Do tego nie można zapominać, że stopy procentowe, mimo niedawnej obniżki, nadal są na historycznie wysokim poziomie, co czyni wiele inwestycji nieopłacalnymi. 

W związku z wysokimi kosztami i dużą niepewności odnośnie co do przyszłości, budownictwo mieszkaniowe w Polsce zaczęło ograniczać plany inwestycyjne. Od stycznia do sierpnia wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 151,2 tys. mieszkań. W praktyce zaś oznacza to spadek aż o 29,8 proc. rok do roku. Jeżeli zaś chodzi o liczbę rozpoczętych budów mieszkań, ta w analizowanym okresie była ona mniejsza aż o 19,5 proc. Spadła z 148,8 tys. do 119,8 tys.! Zgodnie z wyliczeniami autorstwa analityków Urzędu, pod koniec sierpnia 2023 roku w budowie było o niemal 8 proc. mieszkań mniej (807,9 tys. lokali) niż przed rokiem. W praktyce oznacza to, że wchodzimy okres spowolnienia na rynku, a wraz z nadchodzącymi miesiącami podaż nowych mieszkań zauważalnie spadnie. 

. Budownictwo mieszkaniowe według województw w okresie styczeń - sierpień 2023 r.
Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń -sierpień 2023 r.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce najprężniej działa w województwie mazowieckim

W którym województwie budownictwo mieszkaniowe radziło sobie najlepiej? Jak wynika z danych GUS, w tym najbardziej ludnym. Jak widać na zamieszczonym powyżej wykresie, województwo mazowieckie deklasuje wszystkie inne na każdej płaszczyźnie. W nim zarówno przekazano najwięcej mieszkań do eksploatacji (28,1 tys.), wydano najwięcej pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (26,7 tys.), jak i rozpoczęto największą liczbę budów (23,9 tys.). Po przeciwnej stronie rankingu znalazło się województwo opolskie, które najlepiej definiuje nie przysłówek „najwięcej”, a „najmniej”. Przy czym różnica między nim a województwem mazowieckim jest wręcz zatrważająca. Choćby w regionie tym rozpoczęto ponad 10-krotnie mniej budów mieszkań!

Globalne ceny mieszkań spadły o 3,3% r/r! Krach nam nie grozi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker