Europa

Ile średnio pracują Polacy? W UE dłużej tylko Grecy

W ciągu tygodnia Polacy przebywają w pracy średnio ponad 40 godzin. Dane nie oznaczają jednak, że jesteśmy pracusiami. Jakie narody znajdują się na czele listy? Gdzie średni czas pracy jest najniższy? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w nowych danych Eurostatu.

  • Ile średnio pracują Polacy? Wyniki mogą zaskakiwać. Najwyższą średnią liczbę godzin spędzonych w pracy odnotowano w… Grecji. W 2022 r. typowy tydzień pracy osób w wieku 20–64 lat w Grecji wynosił 41 godzin. Na drugim miejscu znalazła się Polska. Ile średnio pracują Polacy w ciągu tygodnia? Średni czas pracy wyniósł 40,4 godziny tygodniowo.
  • Podium zamykają kolejne dwa kraje postkomunistyczne – Rumunia i Grecja ma Bułgaria. Średni tydzień pracy w tych krajach trwa 40,2 godziny.
  • Średnia unijna wynosi 37,5 godziny. Najkrótszy średni czas pracy w tygodniu odnotowano w Holandii, gdzie było to zaledwie 33,2 godzin. Drugi najniższy wynik zanotowały Niemcy. Przeciętnie jest to u naszego zachodniego sąsiada 35,3 godziny w tygodniu. W Danii to 35,4 godziny.

Ile średnio pracują Polacy? Zaskakujący lider

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące rynku pracy w Unii Europejskiej. Statystycy przyjrzeli się temu, ile pracują mieszkańcy danych państw. Wyniki mogą zaskakiwać. Najwyższą średnią liczbę godzin spędzonych w pracy odnotowano w… Grecji. W 2022 r. typowy tydzień pracy osób w wieku 20–64 lat w Grecji wynosił 41 godzin. To zatem więcej niż wynosi pełen etat. Dane mogą zaskakiwać, ponieważ Grecy uchodzą w Polsce za leniwy naród. Dane mogą jednak mylić.

Zobacz też: Co trzeci pracujący Amerykanin zarabia poniżej 15 dolarów na godzinę [BADANIE]

Na drugim miejscu znalazła się Polska. Ile średnio pracują Polacy w ciągu tygodnia? Średni czas pracy wyniósł 40,4 godziny tygodniowo. Tak wysoki wynik może sugerować, że jesteśmy pracusiami. Dane nie do końca należy jednak tak interpretować.

Podium zamykają kolejne dwa kraje postkomunistyczne – Rumunia i Bułgaria. Średni tydzień pracy w tych krajach trwa 40,2 godziny. Średni czas pracy był wysoki także w Portugalii (39,9) i Czechach (39,8) W czołówce znajdziemy również takie kraje jak Chorwacja, Węgry, Słowacja, Słowenia oraz Cypr. We wszystkich wspomnianych krajach średni czas pracy wynosił 39,6 godziny.

Kto pracuje najkrócej?

Czy to dużo? Średnia unijna wynosi 37,5 godziny. Najkrótszy średni czas pracy w tygodniu odnotowano w Holandii, gdzie było to zaledwie 33,2 godzin. Drugi najniższy wynik zanotowały Niemcy. Przeciętnie jest to u naszego zachodniego sąsiada 35,3 godziny w tygodniu. W Danii to 35,4 godziny. W czołówce znajdziemy także takie kraje jak Austria (36 godzin), Finlandia (36,2 godziny) czy Irlandię (36,9 godziny).

Eurostat zbadał także sytuację w niektórych państwach nienależących do UE. Norwegowie spędzają w pracy średnio 35,5 godziny a Szwajcarzy 36 godzin. Liderem jest Serbia. Średni czas pracy w tygodniu wynosi tam aż 43,3 godziny.

Ile średnio pracują Polacy? Dużo? Nie do końca

Należy jednak pamiętać, że dane te powinno się odpowiednio interpretować. Średni czas jest wyliczany na podstawie ankiet pracujących. Pytane są zatem osoby, które pracują nie tylko na cały, ale i część etatu. Taka forma pracy jest bardzo popularna w Holandii i Danii, stąd tak niski wynik tych państw.

Z kolei w Polsce i Grecji jest na odwrót. Dodatkowo liczeni są również samozatrudnieni. Ich odsetek w Grecji czy Polsce należy do najwyższych w całej UE. Polska nadal pozostaje w tyle za Niemcami i Holendrami pod względem stopy zatrudnienia. Mniej elastyczny rynek pracy sprawia, że nadal w naszym kraju wiele osób nie pracuje.

Liczba pracujących cudzoziemców w Polsce wzrosła przez rok dwukrotnie. Gdzie pracują najczęściej?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker