USA

Biden umorzy studenckie długi. Wynoszą już niemal 2 bln USD

Joe Biden ogłosił kolejny program, który da wytchnienie osobom borykającym się z problemem w spłacie kredytów studenckich. Obejmie on 125 tys. osób

W poprzednim tygodniu Joe Biden ogłosił, że umorzy studenckie długi. Program wart kilka miliardów dolarów dotyczy studentów i absolwentów, którzy mają trudności ze spłaceniem swoich zobowiązań. To kolejny już raz, gdy prezydent USA decyduje się na taki krok. Odkąd objął urząd, umorzono już długi 3,6 mln osób na łączną kwotę 127 mld USD. To jednak kropla wobec łącznego zadłużenia, które ciąży na amerykańskich studentach i wynosi w sumie 1,76 bln USD.

  • Joe Biden umorzy pożyczki studenckie 125 tys. osób. Ich łączna kwota wynosi 9 mld USD.
  • Roczny koszt edukacji na najbardziej prestiżowych uczelniach w USA wynosi nawet 60 tys. USD rocznie.
  • Biden chciałby, aby studia I stopnia w USA były bezpłatne, ale spotyka się z dużą opozycją. 

Biden umorzy studenckie długi

Kolejny już raz za swojej kadencji Joe Biden umorzy studenckie długi. Ten krok da wytchnienie 125 tys. pożyczkobiorców, którzy są dłużni na łączną kwotę 9 mld USD. W sumie we wszystkich programach tego typu 3,6 mln absolwentom darowano już 127 mld USD. Jak podkreślił prezydent USA – to nie koniec.

To część działań Bidena, który w swoich wypowiedziach mówi o tym, że chciałby, aby studia licencjackie w USA były bezpłatne. Najpierw jednak prezydent USA chce rozwiązać problem potężnego zadłużenia, które ciąży na amerykańskich studentach. Wynosi ono w sumie… 1,76 biliona USD! (tak, biliona) 

Zobacz też: Które polskie miasta wybierają studenci? Lista największych ośrodków akademickich w Polsce

Kto może liczyć na umorzenie długu?

W ramach programu Public Service Loan Forgiveness obejmującego ok. 53 tys. osób kwalifikujących się do całkowitego umorzenia długu, odpuszczone zostaną zobowiązania na kwotę 5,2 mld USD. Z kolei w ramach programów, które uzależniają stopień umorzenia długu w zależności od poziomu dochodów (IDR), znajduje się ok. 51 tys. osób, którzy są winni 2,8 mld USD i spłacają swoje pożyczki już dłużej niż 20 lat. Oprócz nich na ulgę może liczyć ok. 22 tys. osób niepełnosprawnych z długiem na kwotę 1,2 mld USD.

Joe Biden powiedział:

Moja administracja robi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić ulgę w spłacie zadłużenia studentom tak szybko, jak to tylko możliwe.

Biden umorzy studenckie długi nie po raz pierwszy

To nie pierwszy program uwalniania od studenckich długów wprowadzony przez Bidena. W czerwcu jego administracja ogłosiła program SAVE, który uzależnia wysokość spłaty zadłużenia studenckich pożyczek od wysokości dochodów. Absolwenci zarabiający poniżej 15 USD na godzinę nie będą musieli spłacać swoich studenckich pożyczek. Osoby zarabiające powyżej tej kwoty będą regulować swoje zobowiązania w wysokości zależnej od wysokości osiąganych dochodów. 

Joe Biden tak komentował ten program:

Ten rodzaj ulgi zmienia życie jednostek i ich rodzin. Mogą pomyśleć o zakupie domu, mogą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą założyć rodzinę. To ma znaczenie dla ich codziennego życia.

Krytycy działań Bidena podnoszą argument, że ogłaszane programy powinny być zatwierdzane przez Kongres. Wielu wskazuje też, że programy są niesprawiedliwe. Premiują dłużników i obciążają podatników. Do tego krzywdzą osoby, które nie zdecydowały się na zaciągnięcie pożyczki i tym samym nie mogły pozwolić sobie na kontynuowanie edukacji z powodu braku środków oraz tych, którzy swoimi siłami takie pożyczki już spłacili. 

Część ekspertów ocenia, że decyzje Bidena są motywowane chęcią uzyskania reelekcji. 

Zobacz też: Udany program zniżek studenckich Ryanair działa już szósty rok

Cena za wyższe wykształcenie w USA

Jak wyliczył portal Aljazeera, w 1980 r. studia pierwszego stopnia w USA (odpowiednik polskiego licencjatu) kosztowały średnio 10 231 USD rocznie. W 2020 r. koszt ten wynosił 28 775 USD. Z kolei według Forbes, koszty czesnego na studiach I stopnia na publicznych uczelniach (które w USA trwają zwykle 4 lata) wzrosły z 4 160 USD do 10 740 USD i z 19 360 USD do 38 070 USD w prywatnych instytucjach. 

Pożyczki na opłacenie studiów są w USA bardzo popularne. Aż 70 proc. studentów koszty swojej edukacji pokrywa ze środków pozyskanych z pożyczek. Ok. 92% z nich stanowią federalne pożyczki studenckie. To pożyczki uzyskiwane od rządu federalnego, które należy spłacić wraz z odsetkami. Pozostałe 8% to pożyczki uzyskiwane od banków i instytucji kredytowych. Najczęściej studenci sięgają po nie, gdy wyczerpią limit dla pożyczek uzyskiwanych od rządu federalnego.

Jak pisał Gabriel Chrostowski, amerykańskie nierówności edukacyjne są bardzo wysokie. Roczny koszt studiów w jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni należących do tzw. Ivy League przekracza 50 tys. dolarów. Więcej o nierównościach w systemie edukacji w USA można przeczytać w artykule poniżej.

Wykresy, które mówią wszystko o amerykańskich nierównościach edukacyjnych [WYKRESY]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker