Gospodarka

Turystyka: W czasie pandemii najwięcej miejsc noclegowych w UE ubyło w Grecji i… Polsce

W czasie pandemii COVID-19 liczba miejsc noclegowych w Polsce spadła o 45 tys. W UE liczba ta wzrosła w omawianym okresie o ponad 150 tys.

Od lat wiemy, że turystyka nie jest jednym z motorów napędowych naszej gospodarki. Nowe dane Eurostatu pokazują, że pod względem liczby miejsc noclegowych wyprzedzają nas kraje znacznie mniej liczne od nas — Szwecja, Czechy, Holandia czy Austria.

  • Jak wygląda turystyka w UE? Na terenie 27 państw jest łącznie 28,9 mln miejsc noclegowych w ponad 620 tys. obiektów noclegowych. Na czoło wysuwają się dwa — Włochy i Francja.
  • W słonecznej Italii możemy wybierać pomiędzy 5,20 mln miejsc noclegowych, czyli 18% wszystkich miejsc w UE. We Francji to 5,06 mln, czyli 17,5%. Tylko te dwa kraje odpowiadają więc aż za 35,5% podaży miejsc noclegowych w UE. 
  • Dopiero za Czechami, Szwecją czy Holandią, znalazła się Polska, w której znajdziemy 0,780 mln miejsc noclegowych. Oznacza to, że pomimo znacznie większej populacji, nasz kraj ma mniej takich miejsc od mniej licznej Szwecji czy Czech.
  • W Grecji ubyło 70,1 tys. miejsc noclegowych. Drugi największy spadek odnotowano w… Polsce. W omawianym okresie ubyło w naszym kraju 45,6 tys. miejsc noclegowych.

Turystyka w UE — Włochy i Francja na czele

Europejskie Urząd Statystyczny opublikował najnowsze szacunki na temat liczby miejsc noclegowych w krajach UE w 2022 roku. Z danych tych wynika, że w Unii Europejskiej jest łącznie 28,9 mln miejsc noclegowych w ponad 620 tys. obiektów noclegowych. Spośród 27 państw członkowskich na czoło wysuwają się dwa — Włochy i Francja.

W słonecznej Italii możemy wybierać pomiędzy 5,20 mln miejsc noclegowych, czyli 18% wszystkich miejsc w UE. We Francji to 5,06 mln, czyli 17,5%. Tylko te dwa kraje odpowiadają więc aż za 35,5% podaży miejsc noclegowych w UE. Turystyka jest silna także w dwóch kolejnych krajach w rankingu — Hiszpanii oraz Niemczech. W niemieckiej bazie noclegowej znajduje się 3,78 mln takich miejsc. W Hiszpanii to 3,61 mln miejsc, czyli pierwsze cztery kraje odpowiadają łącznie za blisko 2 na 3 miejsca noclegowe w UE (61%).

Turystyka w UE — udział państw w ogólnej liczbie miejsc noclegowych

Turystyka w UE — udział państw w ogólnej liczbie miejsc noclegowych

Dalsze miejsca zajęły: Holandia (1,41 mln), Grecja (1,28 mln), Chorwacja (1,13 mln), Austria (1,06 mln), Szwecja (0,835 mln) oraz Czechy (0,783 mln). Dopiero za tymi krajami znalazła się Polska, w której znajdziemy 0,780 mln miejsc noclegowych. Oznacza to, że pomimo znacznie większej populacji, nasz kraj ma mniej takich miejsc od mniej licznej Szwecji czy Czech.

Zobacz też: Turystyka w Polsce opiera się na Polakach. Turystów zza granicy u nas mało

W 2022 roku w UE zarejestrowano łącznie prawie 2,8 miliarda nocy spędzonych w unijnych obiektach noclegowych, z czego prawie 1,6 miliarda spędzili turyści krajowi, a 1,2 miliarda goście zagraniczni. Dane z zeszłego roku pokazują, że turyści przyjeżdżający z innych krajów UE odpowiadali za 65% z 1,2 miliarda nocy spędzonych przez gości zagranicznych. Udział ten był zatem znaczny, ale nadal niższy niż w 2021 r. Wtedy 75% gości pochodziło z innych krajów UE. Tak duży odsetek związany był z ograniczeniami w podróżowaniu ze względu na pandemię COVID-19.

Turystyka w UE — turyści według miejsca pochodzenia

Turystyka w UE — turyści według miejsca pochodzenia

W 2022 r. 6% noclegów międzynarodowych w obiektach noclegowych w UE spędzili turyści z Ameryki Północnej (+2,4 p.p. w stosunku do 2021 r.). Goście z Azji stanowili 4% (+1 p.p.), a z Ameryki Środkowej i Południowej 2% (+0,8 p.p.). Afryka odpowiadała za prawie 1% (bez zmian), a Oceania za 0,5% (+0,3 p.p.).

Polska turystyka oberwała w czasie pandemii COVID-19

Ciekawa są także zmiany liczby miejsc noclegowych w czasie pandemii. W latach 2019-22 w UE przybyło 150,4 tys. miejsc noclegowych. Liderem była Hiszpania, która zwiększyła bazę noclegową o 132 tys. miejsc. O 58,5 tys. urosła liczba miejsc w Rumunii. W Czechach wzrost wyniósł 39,5 tys. O ponad 10 tys. wzrosła także liczba miejsc w Belgii, Austrii, Włoszech, Portugalii, Niemczech, Danii, Bułgarii oraz Szwecji.

Jakie kraje znajdują się po drugiej stronie? W Grecji ubyło 70,1 tys. miejsc noclegowych. Drugi największy spadek odnotowano w… Polsce. W omawianym okresie ubyło w naszym kraju 45,6 tys. miejsc noclegowych. Podobny spadek (45,5 tys.) odnotowano na Węgrzech. Duże nominalne spadki zanotowano również we Francji (40,1 tys.) oraz Chorwacji (30,7 tys.). Poza wymienionymi krajami liczba miejsc noclegowych spadła jeszcze w 6 krajach UE: Słowacji, Łotwie, Holandii, Luksemburgu, na Cyprze oraz w Finlandii.

Zobacz też: Turystyka w Polsce – ile wydają i jak długo przebywają w Polsce turyści z UE?

Warto jednak pamiętać, że tak duży spadek to w dużej mierze także zasługa dużej liczby miejsc. Największy procentowy spadek odnotowała Łotwa (-12,4%) oraz Węgry (-11,0%). W Luksemburgu spadek wyniósł 6,7%, a w Polsce 5,5%. W Grecji liczba miejsc noclegowych spadła o 5,2%, mimo że nominalnie spadek był największy. Wynika to z faktu, że grecka turystyka jest bardzo rozwinięta. Były także kraje, gdzie odnotowano wysoki wzrost. W Rumunii liczba miejsc noclegowych wzrosła o 16,7% i był to najwyższy wzrost w UE. Wysoki wzrost odnotowały także: Belgia (+7,0%), Malta (+6,0%) oraz Czechy (+5,3%).

Turystyka w UE – w 2021 roku jedynie 13% Polaków wyjechało za granicę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker