Europa

Bezrobocie w Europie – Szwecja z większym bezrobociem niż Włochy

To już nie Włochy znajdują się w gronie państw UE o najwyższej stopie bezrobocie. Ich miejsce zajęła Szwecja oraz Estonia. Gdzie bezrobocie w Europie jest najniższe?

Nowe dane potwierdzają mocną kondycję rynku pracy w UE. Bezrobocie w Europie ponownie spada, osiągając najniższy wynik od wielu lat. Na fotel lidera powrócił dawny lider, a Polska utrzymuje się w czołówce. Jakie kraje mają najniższe bezrobocie w Europie?

  • Nowe dane pokazują, że bezrobocie w Europie nie rośnie. Oznacza to, że sytuacja na rynku pracy nie jest zła.
  • Ze statystyk wynika, że bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło w sierpniu bieżącego roku jedynie 5,9%. To wynik lepszy od lipcowego odczytu i równie dobry co w maju i czerwcu. Rok wcześniej stopa bezrobocia w UE wynosiła 6,1%.
  • Trzecie najwyższe bezrobocie w UE ma… Szwecja i Estonia. W obu krajach wyniosło ono 7,6%. Od miesięcy spada z kolei bezrobocie we Włoszech. Jeszcze rok temu bez pracy pozostawało 8,1% Włochów w wieku produkcyjnym. Dziś to już 7,3%. Tyle samo wyniosło bezrobocie we Francji.
  • Bezrobocie w Czechach wyniosło 2,5%, co dało naszym południowym sąsiadom pierwsze miejsce na liście unijnych państw o najniższym bezrobociu.
  • Ostatni stopień podium ponownie okupuje Polska. Bezrobocie w Polsce wynosi według Eurostatu 2,8%, czyli dokładnie tyle, co w ostatnich miesiącach i minimalnie mniej niż rok temu. Bez pracy pozostaje 475 tys. Polaków w wieku produkcyjnym.
  • Przed pandemią bez pracy pozostawało ponad 15% młodych (poniżej 25 roku życia). W sierpniu bezrobocie wśród młodych wyniosło 14% w UE i 13,8% w strefie euro.

Bezrobocie w Europie w dół

Najnowsze dane Eurostatu potwierdzają dobrą sytuację na unijnym rynku pracy. Ze statystyk wynika, że bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło w sierpniu bieżącego roku jedynie 5,9%. To wynik o 0,1 p.p. lepszy od lipcowego odczytu i równie dobry co w maju i czerwcu. Rok wcześniej stopa bezrobocia w UE wynosiła 6,1%. Przed pandemią COVID-19 bezrobocie w UE wynosiło ponad 6,5%, więc sytuacja jest wyraźnie lepsza niż kilka lat wcześniej.

Bezrobocie w Europie - Stopa bezrobocia w UE i strefie euro
Stopa bezrobocia w UE i strefie euro. Źródło: Eurostat

Jeszcze lepiej wygląda to w strefie euro. W sierpniu bezrobocie w strefie euro wyniosło 6,4% wobec 6,5% w lipcu i 6,7% rok wcześniej. Przed pandemią bezrobocie w strefie euro wynosiło ponad 7%. Różnica pomiędzy bezrobociem w strefie euro a bezrobociem w UE, spada. Ilu jest bezrobotnych w UE? Według najnowszych danych Eurostatu, w sierpniu, bez pracy pozostawało 2,69 mln osób w wieku produkcyjnym. Liczba bezrobotnych w strefie euro wynosi 2,19 mln. Rok temu było to kolejno 2,83 mln osób w UE oraz 2,34 mln osób w strefie euro.

Najwyższe bezrobocie w Europie? Południe i… Północ nadal na czele

W Unii Europejskiej nadal są dwa kraje, gdzie bezrobocie przekracza 10%. Na niechlubnym pierwszym miejscu znalazła się Hiszpania, gdzie bez pracy było 11,5% osób w wieku produkcyjnym. Oznacza to co prawda poprawę (wobec 11,6% w lipcu 12,8% rok wcześniej), ale nadal dowodzi o poważnych problemach gospodarczych tego państwa. Drugie miejsce zajęła Grecja. Bezrobocie w Grecji wyniosło 10,9%. To tyle samo co w lipcu i o 1,4 p.p. mniej niż rok wcześniej.

Trzecie najwyższe bezrobocie w UE ma… Szwecja i Estonia. W obu krajach wyniosło ono 7,6%. Tak wysoki wynik obu państw to wynik dwóch trendów. Po pierwsze rośnie bezrobocie w Estonii oraz Szwecji. W Estonii wzrosło ono w ciągu roku z 5,6% do 7,6%, czyli aż o 2,0 p.p. Tylko od maja wzrost wyniósł w tym kraju 0,9 p.p. W Szwecji co prawda wzrost jest znacznie wolniejszy (w ciągu roku bezrobocie wzrosło o 0,3 p.p.), ale sam trend ten sam.

Z drugiej strony, od miesięcy spada bezrobocie we Włoszech. Jeszcze rok temu bez pracy pozostawało 8,1% Włochów w wieku produkcyjnym. Dziś to już 7,3%. Tyle samo wyniosło bezrobocie we Francji, choć w tym kraju jest ono raczej na stabilnym poziomie. Zaraz za Francją i Włochami znalazł się kolejny nordycki kraj — Finlandia. Bezrobocie w Finlandii wyniosło w sierpniu 7,2%.

Gdzie bezrobotnych jest najmniej? Polska i Czechy w czołówce

Z drugiej strony znalazły się Czechy. Bezrobocie w Czechach wyniosło 2,5%, co dało naszym południowym sąsiadom pierwsze miejsce na liście unijnych państw o najniższym bezrobociu. W ujęciu miesięcznym oznacza to spadek o 0,2 p.p., a w ujęciu rocznym wzrost o 0,1 p.p. Można więc śmiało ocenić, że poziom jest stabilny i niski. Drugie najniższe bezrobocie odnotowano na Malcie. Kraj ten jeszcze miesiąc wcześniej był liderem, ale na skutek wzrostu stopy bezrobocia z 2,5 do 2,7%, spadł on na drugie miejsce.

Ostatni stopień podium ponownie okupuje Polska. Bezrobocie w Polsce wynosi według Eurostatu 2,8%, czyli dokładnie tyle, co w ostatnich miesiącach i o 0,1 p.p. mniej niż rok temu. Sytuacja w naszym kraju jest więc bardzo stabilna. Bez pracy pozostaje 475 tys. Polaków w wieku produkcyjnym. Niskie bezrobocie odnotowano także w Niemczech (3,0%) oraz na Słowacji (3,5%).

Spada bezrobocie wśród młodych

Spada także bezrobocie wśród młodych. Przed pandemią bez pracy pozostawało ponad 15% młodych (poniżej 25 roku życia). W sierpniu bezrobocie wśród młodych wyniosło 14% w UE i 13,8% w strefie euro. Sytuacja, że bezrobocie wśród młodych jest niższe w strefie euro, nie było normą w ostatnich latach. Od 2012 do 2022 roku to właśnie w UE mniejszy odsetek młodych nie mógł znaleźć pracy. Rok temu bezrobocie wśród młodych wynosiło 15,0% w strefie euro i 14,9% w Unii Europejskiej.

Bezrobocie w Europie -
Bezrobocie wśród młodych w UE i strefie euro. Źródło: Eurostat

Najniższe bezrobocie wśród młodych odnotowano w Niemczech. Wynosi ono tam zaledwie 5,7%. Drugie w zestawienie są Czechy, gdzie pracy znaleźć nie może 8,5% osób poniżej 25 roku życia, więc ponad trzy razy więcej niż w ogóle populacji. Na Litwie odsetek ten wynosi 8,6%. Za Litwą uplasowała się Holandia, gdzie stopa bezrobocia młodych wynosi 8,7%. 9% bezrobocie odnotowano na Łotwie oraz Malcie. W Polsce stopa 11,4% osób do 25 roku życia zadeklarowało, że nie może znaleźć pracy.

Zobacz też: Młodych Hiszpanów w pracy nie zobaczycie. Wyjaśniamy dlaczego! [RAPORT OG]

Najgorzej wygląda sytuacja w Hiszpanii, gdzie pracy poszukiwało w sierpniu 26,8% młodych Hiszpanów. Drugie największe bezrobocie wśród młodych odnotowano w… Estonii. Wynosi ono tam aż 23,5%. Jeszcze rok temu było to 17,1%. W Grecji bezrobocie wśród młodych wyniosło 22,5%. Dużo wynosi ono także we Włoszech (22%). W Portugalii stopa bezrobocia wśród młodych wyniosła 20,3%. Ostatnie dostępne dane (czerwiec) wskazują, że przynajmniej 20% wynosi ono także w Chorwacji oraz w Rumunii (odpowiednio 20,0% i 22,3%).

Rynek pracy w Polsce po 2019 roku: płace w dół, zatrudnienie w górę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker