Europa

Deflacja w UE – już w trzech krajach ceny są niższe niż przed rokiem

Deflacja zawitała do UE. Już w trzecim kraju odnotowano ujemną dynamikę cen w ujęciu rocznym. Jeszcze miesiąc wcześniej, jedynie w jednym kraju ceny były niższe w ujęciu rocznym. Inflacja spada także w Polsce. Jeszcze niedawno Polska znajdowała się w pierwszej trójce państw o najwyższej dynamice cen. Dziś ceny w Polsce rosną na tyle wolno, że inflacja w naszym kraju jest dopiero 6. najwyższą w UE. Warto jednak pamiętać, że niedługo możemy znów wrócić na czoło zestawienia.

  • W październiku inflacja w strefie euro wyniosła zaledwie 2,9% w ujęciu rocznym. Jeszcze we wrześniu wynosiła ona 4,3% r/r. Warto przy tym pamiętać, że zaledwie rok temu, było to 10,6%. Z kolei inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w październiku 3,6% r/r. Dla porównania, we wrześniu dynamika cen wynosiła 4,9%, a rok wcześniej było to 11,5%.
  • W październiku spadki cen względem analogicznego miesiąca rok wcześniej odnotowano w trzech państwach: Belgii, Holandii oraz Danii. Najsilniej spadają ceny w Belgii, gdzie życie jest teraz o 1,7% tańsze niż rok wcześniej.
  • Najwyższą inflacją w UE odnotowano w październiku na Węgrzech. Ceny wzrosły tam o 9,6% w ujęciu rocznym. Drugie miejsce zajęły Czechy, gdzie ceny były o 9,5% wyższe niż w październiku 2022 roku. W Rumunii życie jest o 8,3% droższe niż rok temu.

Deflacja w trzech krajach UE. Ceny w UE rosną coraz wolniej

Eurostat podzielił się najnowszymi szacunkami dotyczącymi dynamiki cen w krajach członkowskich. Zgodnie z podanymi informacjami, w październiku inflacja w strefie euro wyniosła zaledwie 2,9% w ujęciu rocznym. Jeszcze we wrześniu wynosiła ona 4,3% r/r. Warto przy tym pamiętać, że zaledwie rok temu, było to 10,6%.

Z kolei inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w październiku 3,6% r/r. Dla porównania, we wrześniu dynamika cen wynosiła 4,9%, a rok wcześniej było to 11,5%. Dane opublikowane przez Eurostat potwierdzają więc, że inflacja w Europie spada bardzo dynamicznie.

Zobacz też: Inflacja w Danii kurczy się do 0,1%! Deflacja zawita do Kopenhagi?

Kolejną bardzo ciekawą inflacją jest to, że już do trzech państw UE zawitała w październiku deflacja. Jeszcze w zeszłym miesiącu jedynie w jednym kraju, ceny były niższe w ujęciu rocznym. Krajem tym była Holandia, gdzie spadek cen wyniósł we wrześniu 0,3%.

W październiku spadki cen względem analogicznego miesiąca rok wcześniej odnotowano w trzech państwach: Belgii, Holandii oraz Danii. Najsilniej spadają ceny w Belgii, gdzie życie jest teraz o 1,7% tańsze niż rok wcześniej. W Holandii dynamika cen wyniosła -1,0%, a w Danii ceny zmniejszyły się o 0,4%.

Tutaj inflacja jest najwyższa

Deflacja w UE jest spowodowana wygasającymi szokami podażowymi. Ceny energii elektrycznej, paliw czy gazu są obecnie niższe niż przed rokiem, co z kolei przyczynia się spadku cen w całej gospodarce. W październiku największy wpływ na roczną stopę inflacji strefy euro miały usługi (+1,97 p.p.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,48 p.p.), towary przemysłowe inne niż energetyczne (+0,90 p.p.) oraz energia (-1,45 p.p.).

Inflacja spada także w krajach postkomunistycznych, choć jest ona nadal wysoka. Najwyższą inflacją w UE odnotowano w październiku na Węgrzech. Ceny wzrosły tam o 9,6% w ujęciu rocznym. Drugie miejsce zajęły Czechy, gdzie ceny były o 9,5% wyższe niż w październiku 2022 roku. W Rumunii życie jest o 8,3% droższe niż rok temu. Jeszcze niedawno Polska systematycznie zajmowała miejsca w pierwszej trójce. Dziś znajduje się dopiero na szóstej pozycji w UE.

Wyższą inflację od Polski odnotowano w Chorwacji (6,7%) i w Słowenii (6,6%). Ceny w Polsce były w październiku o 6,3% wyższe niż rok wcześniej. Zaraz za Polską znalazły się: Bułgaria (5,9%), Estonia (5,0%) oraz Austria (4,9%). W samym październiku inflacja spadła w 22 państwach UE, a wzrosły w 5 krajach.

Podwyższona inflacja pozostanie z nami na dłużej

Niestety mamy także złą wiadomość. Prognozy Komisji Europejskiej wskazują na to, że w 2024 roku Polska będzie mieć najwyższą inflacją w całej UE. Spadek dynamiki cen ma wyhamować już w listopadzie i przez najbliższe kilkanaście miesięcy może wynosić więcej niż 4%. Inflacja w Polsce wróci do celu dopiero za kilka lat.

Inflacja jednak wyższa. GUS chybił we wstępnym odczycie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker