GospodarkaUSA

Rynek pracy w USA napięty jak plandeka na żuku! Fed nie obniży szybko stóp

Czy inflacja w USA jest w stanie spaść do celu przy 4-procentowej dynamice płac?

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (BLS) dostarczyło dziś dawkę danych z rynku pracy. Jaki płynie wniosek? Rynek pracy w USA pozostaje w dobrej kondycji. Stopa bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, zatrudnienie rośnie szybciej od oczekiwań, natomiast dynamika płac znajduje się powyżej poziomu sprzed pandemii, gdy inflacja była w celu. Fed może zbyt prędko nie obniżyć stóp procentowych. Z pewnością nie tak szybko, jak oczekuje tego rynek, czyli już w marcu. 

  • Dynamika płac nominalnych w amerykańskim sektorze prywatnym wyniosła 4,1% r/r wobec prognoz na poziomie 3,9%
  • W grudniu bezrobocie utrzymało się na poziomie 3,7%, mimo że ekonomiści spodziewali się wzrostu do 3,8%.
  • Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w grudniu o 216 tys, podczas gdy prognozy zakładały słabszy wzrost o 170 tys.
  • Fed najpewniej nie rozpocznie cyklu obniżek stóp procentowych w pierwszym kwartale 2024 r. Raczej jestem skłonny postawić tezę, że odbędzie się to w drugim kwartale. 

Rynek pracy w USA w dobrej kondycji

Dane z rynku pracy za grudzień zaskoczyły in plus. Dynamika płac nominalnych w amerykańskim sektorze prywatnym wyniosła 4,1% r/r wobec prognoz na poziomie 3,9%. Warto odnotować, że wzrost wynagrodzeń przyspieszył, ponieważ odczyt za listopad osiągnął 4,0%. Przy tak wysokiej dynamice płac zejście inflacji do celu Fed, który wynosi 2% może być dość trudne i mozolne. Zauważmy, że w latach 2015-2019, gdy inflacja w USA znajdowała się w celu lub bardzo blisko celu, wynagrodzenia w gospodarce rosły w tempie 2,7% r/r. Przypomnijmy, że inflacja CPI wyniosła w listopadzie 3,1%, czyli o 1,1 p. proc. powyżej celu Fed.

Zobacz też: Światowa gospodarka wybudza się ze snu! Motorem napędowym Chiny i USA

Rok 2023 pokazał, że możliwy jest szybki spadek inflacji przy utrzymaniu się niskiej stopy bezrobocia. W grudniu bezrobocie utrzymało się na poziomie 3,7%, mimo że ekonomiści spodziewali się wzrostu do 3,8%. Tym samym, tezy części ekonomistów, którzy wskazywali, iż bez pogorszenia się koniunktury na rynku pracy, silna dezinflacja jest niemożliwa, zostały obalone. Jednocześnie, wciąż nie mamy pewności, czy przy tak napiętym rynku pracy, spadek rocznej inflacji do 2% jest możliwy. Niewykluczone, że o ile stopa bezrobocia nie będzie musiała silnie wzrosnąć, aby osiągnąć cel, o tyle presja płacowa raczej musi zostać nieco stłumiona.

Zobacz też: USA: Tajemnicza śmierć na lotnisku. 30-latek zginął w silniku samolotu

Lepsze od oczekiwań okazały się także dany w zakresie poziomu zatrudnienia. Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w grudniu o 216 tys, podczas gdy prognozy zakładały słabszy wzrost o 170 tys. Jak pokazuje poniższy wykres, dynamika zatrudnienia zdaje się stabilizować. Nie widzimy w ostatnich miesiącach ani silnych spadków, ani silnych wzrostów.

Czy Fed obniży stopy w marcu?

Rynek oczekuje, że stopy procentowe w USA zostaną obniżone już w marcu. Co ciekawe, nawet w obliczu tak dobrego raportu NFP (raportu dotyczącego zmiany zatrudnienia) oczekiwania rynku nie zostały skorygowane w górę. Myślę, że tak rychłe rozpoczęcie nominalnego luzowania polityki monetarnej przez Fed jest mało prawdopodobne. Po pierwsze, rynek pracy jest napięty, szczególnie niepokojące z perspektywy Fed może być wysoka (wyższa od średniej sprzed pandemii) dynamika płac nominalnych w gospodarce.

Po drugie, koniunktura, generalnie rzecz biorąc, nie jest jest w recesji i na razie na horyzoncie takie widmo się nie pojawia, choć pewne ryzyka istnieją, o czym pisaliśmy tutaj. Ostatnie dane z raportu ISM pokazały, że amerykański przemysł wychodzi z dołka, choć raport ze sektora usługowego wykazał, ze koniunktura się psuje. Jeżeli USA wejdą w stagnację, a presja płacowa nie spadnie, to jednostkowe koszty pracy mogą pójść w górę, co będzie implikować wzrost presji inflacyjnej. De facto, Fed’owi powinno zależeć na względnie dobrej kondycji gospodarki. Po trzecie, inflacja jest wciąż o 1,1 p. proc. powyżej celu, a tempo dezinflacji spowolni, ponieważ szoki podażowe, czyli główny motor napędowy spadku dynamiki wzrostu cen, wygasły niemal w pełni. Kolejna faza dezinflacji w USA może zależeć od tego, co będzie się dziać z płacami.

Puentując, Fed najpewniej nie rozpocznie cyklu obniżek stóp procentowych w pierwszym kwartale 2024 r. Raczej jestem skłonny postawić tezę, że odbędzie się to w drugim kwartale.

EBC przesadził z podwyżką stóp. Eurozona topi się w recesji, gospodarka USA rośnie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker